Tieto orgány telo prirodzene zbavujú škodlivých látok.Dreamstime
StoryEditor

Štyri dôležité orgány na očistu tela: Telo má vlastné mechanizmy na odstránenie škodlivín

10.10.2022, 09:00
Zdravie

Ide o orgány, ktoré telo prirodzene zbavujú škodlivých látok. Volajú ich aj čističky. Aj o tie sa treba starať!

Pracujú neúnavne. Filtrujú krv, triedia všetko, čo telo nepotrebuje a čoho sa treba zbaviť. Orgány ako pečeň, obličky, slezina a koža sa podieľajú na odstránení škodlivých látok. Tie sa nachádzajú všade okolo nás a do tela sa dostávajú rôznymi spôsobmi: vdychovaním, zlým životným štýlom, potravinami, alkoholom, drogami, liekmi... Náš organizmus si s nimi vie poradiť.

1. ORGÁN: OBLIČKY

Obličky odstraňujú z tela nadbytočnú vodu a odpadové látky formou moču. Pracujú neustále. Okrem čistenia majú obličky aj ďalšie dôležité funkcie. Regulujú koncentrácie draslíka a sodíka (soli), produkujú hormóny, ktoré pomáhajú regulovať krvný tlak, tvoria červené krvinky a udržiavajú pevné kosti.

Čo ak nepracujú správne?

Bolesť v podbrušku či v oblasti obličiek môže byť signálom zápalového ochorenia. Problém prezradí aj zmeny v močení: tmavý či zakalený moč, samovoľný únik moču či časté nutkanie na močenie.

Ak sa v noci zobudíme pre pocit, že potrebujeme ísť na potrebu (dokonca aj niekoľkokrát počas noci), naše obličky nemusia byť v ideálnej kondícii. Inak by sme s nočným močením problém pravdepodobne nemali.

2. ORGÁN: PEČEŇ

Vykonáva množstvo čistiacich úkonov, patrí medzi najdôležitejšie orgány. Filtruje krv, zneškodňuje jedovaté látky a vedľajšie produkty z procesov, ktoré v tele prebiehajú. Zbavujú tiež telo starých krvných buniek, mŕtvych buniek a bunkového odpadu. Škodlivé látky a odpadové produkty sa vylučujú pečeňou buď do žlče alebo do krvi. Látky vylučované do žlče sa vylučujú z tela tráviacim traktom. Látky vylučované do krvi sú filtrované obličkami a vylučované močom.

Funkcie: zabezpečuje ďalšiu premenu potravy na vitamíny, hormóny a látky nevyhnutné pre život. Zodpovedá za metabolizmus cukrov, potláča nežiaduce imunitné reakcie, podieľa sa na zrážaní krvi a hospodárení s vodou a so soľou. Je zásobárňou krvi, železa a živín... Je najťažšie pracujúcim orgánom tela. Je tiež jediným orgánom tela, ktorý sa po poškodení dokáže obnoviť.

Čo ak nepracuje správne?

Problém s pečeňou sa prezradí na pokožke. Na dotyk je koža citlivá, ľahko sa zapáli a nepríjemne svrbí. Taktiež zmení farbu – zožltne. Je to dané tým, že pečeň v dôsledku ochorenia neuvoľňuje z tela toxické látky, farbivo bilirubín sa začne hromadiť a tieto príznaky začnú byť viditeľné. Problém prezradí aj únava, bolesť a zmena farby moču a stolice.

3. ORGÁN: SLEZINA

V ľudskom organizme má nezastupiteľné miesto. V spolupráci so žalúdkom získava pre organizmus potrebnú energiu z potravy, ktorú prijmeme. Slezina reguluje hladinu krviniek a bojuje proti škodlivým baktériám v krvi. Ak nefunguje správne, môže začať napádať zdravé krvinky, čo vedie k anémii (zníženie počtu červených krviniek), k zvýšenému riziku infekcie (zníženie počtu bielych krviniek) alebo ku krvácaniu či k vzniku modrín (znížením počtu krvných doštičiek).

Čo ak nepracuje správne?

Do tejto skupiny príčin patria mnohé krvné choroby, závažné infekcie a pod. Ide tiež o stavy, keď zo sleziny nemôže voľne odtekať krv, hromadí sa tu a to je príčinou pečeňových chorôb, najmä cirhózy.

4. ORGÁN: KOŽA

Koža je zložitý orgán, ktorý tvoria mnohé špecializované bunky a má niekoľko dôležitých funkcií, najmä ochranných. Chráni a izoluje hlbšie uložené orgány, je dôležitá pri regulácii teploty organizmu, chráni pred zranením, infekciami, chemikáliami, ale aj pred ultrafialovým žiarením. V koži sa tiež vytvára potrebný vitamín D.

Koža patrí k hlavných „ničiteľom“ škodlivín z nášho vnútra. Zbavuje telo toxínov pomocou potu, mazu. Cez póry sa uvoľňuje voda, soľ, močovina, oxid uhličitý a pod.

Čo ak nepracuje správne?

Rôzne kožné problémy prezrádzajú, že niečo v organizme nefunguje správne. Ide o vyrážky, ekzémy, začervenanie... A aj bledá, suchá či mastná pokožka môžu signalizovať ťažkosti, ktoré sa dejú vnútri organizmu.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
06. február 2023 20:53