Vyhnite sa typickým ženským letným problémom.Dreamstime
StoryEditor

Manuál bezpečnej dovolenky. Posledné čo v lete potrebujete sú problémy TAM DOLE

25.06.2022, 09:00
Zdravie

Naša celková pohoda počas leta závisí aj od pohody „tam dole“. Ako nájsť rovnováhu a udržať si intímne zdravie počas horúcich letných dní?

Teplo, voda, letné lásky

Letné obdobie je spojené so zmenou podmienok, ktoré podporujú vznik vaginálnych infekcií. Predovšetkým je teplo, ľahšie vznikajú aj pri bežných aktivitách zapareniny, ktoré sú dobrou živnou pôdou pre následné infekcie. Samozrejme, vysoké letné teploty nás privádzajú k vode – či už prírodnej alebo k udržiavaným bazénom. Letné kúpanie môže byť spojené s určitým rizikom získania gynekologickej infekcie. „Ako posledný faktor by som určite spomenula aj aktívnejší sexuálny život, pričom s vyšším množstvom partnerov a ich striedaním sa zvyšujú riziká gynekologických ochorení,“ upozorňuje gynekologička a odborníčka na liečbu neplodnosti MUDr. Iveta Švecová, PhD.

Nepríjemné infekcie

Internet je plný poloprávd o gynekologických infekciách a bazénoch, ale keď preštudujete relevantné zdroje, zistíte, že „chytiť“ gynekologickú infekciu v správne udržiavanom a adekvátne chlórovanom bazéne je takmer nemožné. Chlór do minúty zabíja väčšinu vyvolávateľov gynekologických zápalov. Reálne môžeme z plaveckej vody dostať hnačku, respiračné infekcie, zápal ucha, kožné infekcie. Kombinácia chemikálií na dezinfekciu bazénov ako chlór, zlúčeniny brómu, kyselina chlorovodíková, môžu spôsobiť podráždenie alebo alergickú reakciu oka, dýchacích ciest a kože. Prečo teda majú ženy po bazéne často kolpitídy - zápal pošvy? „Na to, aby vznikla infekcia, musí dôjsť k oslabeniu, zníženiu obrannej schopnosti pošvy. To býva napríklad v tehotnosti – preto by sa tehotné mali vyhnúť plávaniu vo verejných bazénoch ale aj prírodnej vode. Na druhej strane, aj žene bez imunodeficitu môže chlór narušiť pH pošvy a tým ju urobiť citlivou na akúkoľvek infekciu. Pri porušení pH a prirodzeného mikrobiómu pošvy ľahko vzplanie mykóza - kvasinková infekcia, ale aj bakteriálna vaginóza alebo bežná bakteriálna kolpitída. Porušená bariéra a pH umožnia baktériám a kvasinkám, ktoré boli možno v minimálnom počte prerásť a spôsobiť infekciu,“ vysvetľuje gynekologička.

So zápalom nie sú žarty

Až 75% žien prekoná najmenej raz za život vaginálnu infekciu. Či už je to zápal pošvy, zápal krčka maternice alebo infekcia močových ciest, najmä v lete treba byť ešte obozretnejšia. „Medzi prejavy zápalu pošvy patrí predovšetkým svrbenie, pálenie a výtok, to znamená celkový diskomfort a niekedy aj viditeľné zmeny na koži vulvy. V prípade spojenia so zápalom kože alebo zapareninou môžu vzniknúť aj rôzne vyrážky, začervenanie, suchosť a šupinatenie kože,“ vymenúva nepríjemné prejavy MUDr. Iveta Švecová, PhD a dodáva, že liečba sa určí v závislosti od konkrétneho problému a vyvolávateľa: „Je potrebné navštíviť svojho gynekológa, túto návštevu neodkladať. Pri infekciách pošvy je potrebná cielená liečba antimykotikami alebo antibiotikami a keď sa raz patogény namnožia, nič iné nepomôže. Používanie výplachov a domácich receptov definitívne riešenie problému len o pár dní oddiali a tým vaše trápenie len predĺži.“

Ohrozená plodnosť?

Z gynekologických infekcií môžu spôsobiť problém s plodnosťou jedine chlamýdie, pretože môžu vytvoriť zrasty na vajcovodoch. Táto infekcia je často tichá a spojená s následkami. V bazéne ju však nechytíte. „Je to pohlavne prenosná choroba a ochrániť sa môžete používaním kondómu. V prípade ak ju už máte, dá sa veľmi rýchlo vyliečiť antibiotikami, ale netreba ju nechať dlho konať,“ vyzýva skúsená gynekologička.

Dobrá rada na zlato

Niekoľko konkrétnych praktických rád? Nevystavovať sa riziku. To znamená neplávať vo vode, ktorá vykazuje známky nízkej starostlivosti a nesprávnej údržby. Nekúpať sa vo vode, kde plávajú ľudia s viditeľnými poruchami na koži, s obviazanými ranami. Neprehĺtať pri plávaní vodu. Poriadne sa po plávaní utrieť, vrátane uší a chodidiel. Dobrým zvykom je nosiť do spoločných priestorov šľapky. U žien, ktoré mávajú po plávaní diskomfort a zápaly, je dobré osprchovať sa, osušiť a dať si suché plavky, nezostávať v mokrých. „Mám pacientky, ktorým to dokázalo pomôcť keď trpeli po plávaní opakovaným zápalom močového mechúra – z podchladenia studenými plavkami. U citlivých žien je vhodné používať tampóny s laktobacilmi alebo vaginálne gély na ochranu pošvy a udržanie pH. V teplom počasí odporúčam nosiť prírodné, priedušné materiály a dopriať si dostatok oddychu,“ radí lekárka. Dlhé opaľovanie a vysoké teploty organizmus vyčerpávajú, treba sa šetriť. Keď budete odolná a zdravá, sama sa prirodzene obránite proti infektom a dovolenku si užijete omnoho viac.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. jún 2024 04:15