shutterstock.com
StoryEditor

Nepríjemnému pachu sa dá predísť. Čo robiť, ak máte problémy s dychom či s potením?

16.08.2021, 07:00
Zdravie
Nepríjemný dych po večeri obsahujúci cesnak? Nepríjemný pot po cvičení? Mnohé faktory, ktoré spôsobujú nevábne pachy, sú známe, ale sú aj iné, o ktorých by sme to nepredpokladali, ako je rýchle obliekanie ráno či to, koľko sacharidov skonzumujeme.

O niektorých týchto príčinách nepríjemného zápachu sa zmieňuje profesor Antonio Di Pietro, riaditeľ dermatologického inštitútu Vita Cutis v Miláne, píšu lidovky.cz.

Zle ste sa osušili po sprchovaní. Nedbalé osušenie môže spôsobiť cez deň problémy, pretože vlhkosť v záhyboch kože, hlavne medzi prstami na nohách a pod prsiami, vytvára živnú pôdu pre baktérie a plesne, ktoré spolu s potom vyvolávajú nepríjemný zápach.

Máte v obľube pikantné jedlá. Napríklad cesnak alebo karí môžu viesť k zápachu z úst a nepríjemnému potu. Väčšina týchto látok sa metabolizuje v črevách a v pečeni, ale niektoré sú absorbované do krvi a vypúšťané cez pľúca a póry. Tento jav môže pretrvávať niekoľko hodín. Zápach po cesnaku je odstránený, ak zjete ihneď po jedle hlávkový šalát alebo jablko.

Ak si čistíte len zuby. Pokiaľ si nečistíte tiež jazyk, nemusí byť váš dych tak čerstvý, ako by ste si priali. Jazyk je pokrytý tisíckou malých papíl, v ktorých môžu uviaznuť mikroskopické čiastočky jedla. Môže pomôcť ústna voda, ale na odstránenie baktérií, mŕtvych buniek a zvyškov jedla je lepšie používať škrabku na jazyk.


Ste vo veľkom strese. Telo zvláda tlak tým, že sa viac potí. Skúste upíjať odvar zo šalvie. Tá má antistresové účinky, a ak ju popíjate po malých dúškoch celý deň, obmedzuje tiež potenie.

Veľa v noci chrápete. Spanie s otvorenými ústami vysušuje ústnu dutinu, kde sa hromadia mŕtve bunky na jazyku a ďasnách, a to môže viesť ráno k nežiaducemu zápachu z úst. Alkohol vypitý pred spaním môže navyše viesť ku chrápaniu. Ráno môžu pomôcť okrem ústnej hygieny citrónová šťava alebo jogurt.

Článok pokračuje na ďalšej strane

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
17. jún 2024 00:45