dreamstime
StoryEditor

Rumanček ako zázrak, na ktorý nedali dopustiť naše staré mamy. Dôvody, prečo ho musíte mať doma!

06.05.2021, 17:10
Zdravie
Všestranná voňavá bylinka, známa aj pod názvom kamilka, by nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke, pomôže totiž prakticky pri všetkých zdravotných ťažkostiach.

Pestovanie a zber

Natrháte si ju pri cestách, na poliach aj lúkach. Často sa pri zbieraní zamieňa s rumančekom rímskym. Aby ste tomu predišli, odtrhnite kvet a rozdeľte ho na polovičky. Rumanček lekársky má duté lôžko a aj jeho vôňa je výrazná, pokiaľ je lôžko plné a vôňa slabá, našli ste rumanček rímsky. Kvety zbierame od mája až do augusta a sušíme v tieni. Hoci najčastejšie rastie ako poľná burina, dá sa vypestovať aj v záhrade, vysievame na jar alebo na jeseň do vlhkej ľahkej a vápenistej pôdy, ktorá by nemala preschnúť.

Liečivé účinky

Obsahuje 109 účinných látok, okrem iného horčiny a modrú silicu, vďaka nej má hojivé protizápalové a dezinfekčné účinky.
Vnútorné využitie: Uvoľňuje kŕče v tráviacom trakte, lieči črevné a žalúdočné problémy. Vhodný je aj pri problémoch so spánkom, zápaloch močových ciest či infekciách ženských orgánov. Využíva sa aj v zmesiach čajov pre bábätká a malé deti. Redukuje úzkosť a zlepšuje náladu, navodzuje pocit harmónie.
Zvonku: Rumanček pomáha pri rôznych kožných zápaloch, ťažko sa hojacich ranách, ako kloktadlo pri zápaloch ďasien a zubov. Ako obklad sa dá využiť pri reumatických opuchoch. Prirodzené blondínky si ním zvyknú oplachovať vlasy, aby dosiahli lesk a krajšiu farbu.

Vyrobte si doma

Upokojujúca kamilková masť

Potrebujeme: 250 g tuku (vazelíny, kokosového oleja, bravčovej masti...), hrsť sušených alebo dve hrste čerstvých kvetov

Tuk rozohrejeme vo vodnom kúpeli a pridáme kvety. Necháme 10 minút zahrievať, zmes však nesmie zovrieť. Potom celé odložíme do chladu a tmy do druhého dňa, bylinky necháme stáť v tuku. Na druhý deň opäť zahrievame vo vodnom kúpeli, precedíme a uskladníme v téglikoch v chlade.
Využijeme na drobné ranky, modriny, pomliaždeniny či zápaly.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
22. jún 2024 10:54