dreamstime
StoryEditor

Nabalíte sa zbytočnými toxínmi, ale aj kalóriami! Obľúbené smoothies nášmu telu viac škodia než pomáhajú

20.03.2021, 11:00
Zdravie
Javí sa ako zdravý, vníma sa ako zdravý, v podstate je to len sofistikovaný marketingový trik. Dokáže okabátiť naše telo a jeho konzumácia je pre zdravie skôr kontraproduktívna. Aj to prezradil odborník na výživu Doc. RNDr. Miloš Mikuš, CSc.

Je ho plný internet, je obľúbený medzi food blogermi a okupuje všetky nákupné centrá. Je proste in. V podstate nemôže byť nezdravý – vyberiete najlepšie suroviny, ak chcete, tak aj v biokvalite, zmiešate ich vo vhodnom (a väčšinou aj v chutnom) pomere a už len bzzzzzzzz. Zmixujú vám ich na počkanie a potom je na vás, ako si s touto hmotou poradíte. Možno je to váš rýchly obed, možno len niečo na okamžité zasýtenie alebo ste vlastne ani neboli hladní, len vás zlákali pestré obrázky a chuť vykompenzovať všetko nezdravé, čo ste nechtiac „pozobkali“ počas včerajšej párty. Nech sú okolnosti akékoľvek, nikto si nekupuje smoothie s vedomím, že možno nie je celkom zdravé. Bohužiaľ, nie je. Kde je problém? Je ich niekoľko a mnohé vás určite zaskočia alebo aspoň prekvapia.

X problémov smoothie

Zmixovaním surovín tuhého alebo polotuhého charakteru sa získa masa, ktorú netreba hrýzť. Ľahko sa prehĺta a o chvíľu je v nás. Rýchlejšie sa aj strávi. Častá konzumácia zmixovaných surovín so sebou prináša niekoľko významných zdravotných následkov. Pocit nasýtenia je závislý od konzistencie, štruktúry a času jedenia. To isté množstvo jablka je možné skonzumovať ako džús (s dužinou alebo bez), ako pyré alebo ako celistvý plod. Asi vás neprekvapí, že najlepšie zasýti a náš metabolizmus najlepšie ovplyvní celé jablko. Tým, že sa konzumáciou smoothie dosiahne nižšia miera nasýtenia, v konečnom dôsledku vedie k zvýšenému príjmu energie, najmä pri vysokom obsahu sladkého ovocia a/alebo orechov a olejnatých semien. Smoothie môže byť aj zdravé, ale musí byť zo zeleniny (listová zelenina, cvikla, mrkva) a z ovocia s nízkym obsahom cukru (a bez orechov, samozrejme). Smoothie, tak ako dobrý hamburger, je príjemnou zmenou, ale nie je to vhodný spôsob stravovania.

1. Tekuté sa nehryzie

Experimenty ukázali, že ak sa jedlo s rovnakou kalorickou hodnotou skonzumovalo ako „drink“, nedosiahol sa rovnaký pocit nasýtenia ako vtedy, keď sme ho zjedli v normálnom stave. Mozog počíta nielen počet hryzov, ale k nasýteniu prispieva aj chrumkavá konzistencia jedla.

2. Tekuté kalórie

Na nedokonalosť nášho tela registrovať kalórie prijaté v tekutom stave sa poukazuje už dlhšie a dáva sa do súvisu s narastajúcou obezitou, čiastočne ako dôsledok tekutých kalórií zo sladených nápojov (a z alkoholu). Kalórie obsiahnuté v smoothie naše telo zle vyhodnocuje a nedokážeme adekvátne reagovať.

3. Kalorická hodnota

Pokusy s rôznym kalorickým obsahom podobne chutiacich smoothie ukázali, že následný príjem jedla nebol adekvátne ovplyvnený energetickým príjmom v smoothie. To znamená, že ak bol obsah kalórií v smoothie vyšší, v celodennom súčte sme nechtiac prijali viac, ako náš organizmus potreboval.

4. Trvanie nasýtenia

Pocit nasýtenia sa reguluje mnohými procesmi. Jedným z nich je aj čas, ktorý strávi potrava v žalúdku. Ak sme prijali rozmixovanú stravu, ako je smoothie, žalúdok s ňou nemá čo robiť a rýchlejšie postúpi ďalej do čriev. Výsledkom je kratší pocit nasýtenia. Zmixovaním sa uvoľní oveľa viac živín pripravených na rýchle trávenie.

5. Inzulínový výbuch

Po kratšom pobyte v žalúdku sa pomerne rýchlo celý obsah dostane do čreva. Následne sa do krvi dostane naraz viac cukrov, na ktoré naše telo reaguje vyššou produkciou inzulínu, čo je z dlhodobého hľadiska nezdravé. Proces by prebiehal pomalšie a postupne, ak by sme ovocie konzumovali v nezmixovanom stave.

6. Zmixuje sa všetko

Zmixovaním sa uvoľnia aj látky, ktoré v normálnom jedle zostávajú ukryté alebo chránené. Tieto látky sa nachádzajú v mnohých semenách a pri bežnej konzumácii a následnom trávení sa z nich neuvoľnia. V mnohých prípadoch nejde o zdraviu prospešné látky a evolučne sú určené ako ochrana pred konzumáciou zvieratami.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. jún 2024 07:42