shutterstock.com
StoryEditor

Trápi vás bolesť brucha? Pozor, môže sa za tým skrývať zákerné ochorenie!

13.02.2021, 14:00
Zdravie
Syndróm dráždivého hrubého čreva! To je názov diagnózy, ktorej príznaky ani náhodou nie sú príjemné. Preto sa jej snažte vyvarovať. Ako? Poradíme vám!

Zovretý žalúdok, kŕče a bolesti v bruchu, hnačky... Kto by to nepoznal? Niekedy za to môže stres a nervozita pred náročnou úlohou, prípadne cestovná horúčka. Keď však svoje črevné problémy ospravedlňujete týmito dôvodmi príliš často, mali by ste zvýšiť pozornosť. V skutočnosti sa za tým môže skrývať úplne iný problém – syndróm dráždivého hrubého čreva.

Rozdiely odhalí frekvencia problémov
Rozoznať syndróm dráždivého hrubého čreva od „obyčajnej“ nevoľnosti zo stresovej situácie či cestovania sa dá pomerne ľahko. Aj keď sa záchvaty dráždivého hrubého čreva môžu vyvinúť v dôsledku častejšieho cestovania a stresu z neho, veľmi skoro sa začnú objavovať aj bez zjavnej príčiny a môžu byť dokonca také silné, že postihnutým znemožnia vyjsť z domu. A zatiaľ čo pri nervozite a cestovnej horúčke pomôže prášok na upokojenie alebo kvapka alkoholu, pri syndróme dráždivého hrubého čreva nezaberie nič z toho a je nutná dlhodobá liečba.

Príznakov je viac
Medzi najdôležitejšie spúšťače syndrómu dráždivého hrubého čreva patrí jedálniček a stres. Ďalšími sú narušenie bakteriálnej flóry čreva, väčšia dĺžka čreva, v minulosti prekonané infekcie tráviaceho traktu alebo niektoré potravinové alergie. Pre tento problém sú charakteristické dva príznaky – silné bolesti v bruchu a nepravidelné vyprázdňovanie, či už v podobe zápchy, alebo naopak, hnačky. Častou komplikáciou býva aj nafukovanie. Okrem tráviacich problémov sa však môžu objavovať aj ďalšie príznaky, ako sú napríklad chronická únava, poruchy spánku, bolesti hlavy, svalov a chrbta alebo výkyvy nálad. Syndróm dráždivého hrubého čreva sa navyše môže týkať úplne každého bez ohľadu na vek. Typickou rizikovou skupinou sú však mladí ľudia.

Časté problémy nie sú normálne
Dlhodobo, niekedy aj niekoľkokrát týždenne, trpí príznakmi dráždivého hrubého čreva až 15 % ľudí a nadpolovičnú väčšinu z nich tvoria ženy. Za svoje problémy sa spravidla hanbia, nikomu sa s nimi nezdôverujú a často svoje ťažkosti zľahčujú. Prispieva k tomu aj množstvo mýtov a mylných informácií, ktoré o tomto probléme kolujú. Napríklad mýtus, že syndróm dráždivého hrubého čreva je akýsi pseudovýmysel alebo dokonca výhovorka. Veľa ľudí je totiž presvedčených, že časté bolesti brucha, zápchy, hnačky a nafukovanie sú bežné a sú to také malé zdravotné problémy, za ktoré si väčšinou môže dotyčný sám nezdravým spôsobom života. Pritom tento problém často postihuje aj tých, ktorí sú aktívni, športujú a stravujú sa dravo.

Treba odstrániť príčinu
Ďalším rozšíreným mýtom je, že stačí riešiť aktuálne problémy. Teda pri hnačke si vziať čierne uhlie a na zápchu zasa použiť preháňadlá. Veľa ľudí sa „lieči“ rožkami a horkým čajom. To síce v prípade, že vás trápia problémy len občas, nie je zle, avšak pri dlhodobých a opakovaných ťažkostiach to nepomôže. Zmierňovanie príznakov choroby ani krátkodobé diéty nie sú riešením. Dôležité je pátrať po príčinách a zamerať sa na dlhodobú liečbu s cieľom udržiavať mikroflóru čriev v rovnováhe. Aby liečba vôbec mohla začať, je nevyhnutné o probléme hovoriť. Ako však vyplýva z prieskumov, tieto chúlostivé komplikácie rieši so svojím lekárom iba tretina postihnutých. Nezdôveriť sa a tajiť problémy aj pred svojím okolím v snahe nikoho neobťažovať, však prináša len ďalší stres a zhoršenie príznakov. V tomto prípade viac než kdekoľvek inde platí, že zdieľaná starosť je polovičná starosť. Zabudnite teda na to, že „o tom“ sa nehovorí, vyhľadajte lekára (gastroenterológa), ktorý na základe vylúčenia vážnych narušení tráviaceho ústrojenstva, početnosti a povahe príznakov určí diagnózu.

Zapamätajte si
Pri bolestiach brucha sprevádzaných nafukovaním by mali postihnutí obmedziť strukoviny, cibuľu, mliečne výrobky, ale aj jablká. Naopak, medzi odporúčané potraviny patria uhorky, mäta, špargľa, baklažán, banány alebo ananás. Aj v tomto prípade je vhodné užívať probiotiká.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. máj 2024 23:52