shutterstock.com
StoryEditor

Toto je sedem užitočných tipov, ako ochrániť deti pred nachladnutím a chrípkou

29.01.2021, 10:30
Zdravie
Autor:
idnespk
Ak nechcete vy a vaše deti rozšíriť rady chorých, prečítajte si nasledujúce tipy, ako podporiť svoju imunitu a ubrániť sa chorobe.

Výživnou pôdou pre vírusy a baktérie sú predovšetkým predškolské a školské kolektívy, kde sa rôzne respiračné a infekčné choroby prenášané kvapôčkovou cestou šíria veľmi rýchlo. Základom pre to, aby dieťa neochorelo, je posilnenie jeho obranyschopnosti. To by malo prebiehať šetrnejšie ako u dospelých jedincov, pretože detské telo ešte stále vyžaduje zdravý rast a vývoj a neznesie toľko, ako organizmus jeho rodičov, píše idnes.cz.

Imunitu však nevybudujete tak, že dieťa úplne izolujete od možných nebezpečenstiev. Ak má organizmus bojovať s rôznymi látkami a mikroorganizmami, ktoré ho obklopujú a ohrozujú, musí si na ne zvyknúť. S dieťaťom preto chodievajte každý deň von, bez ohľadu na počasie, avšak vo vhodnom oblečení.

1. Choďte čerstvému vzduchu i slnku naproti
Pravidelné prechádzky či iné radovánky vonku totiž prekrvujú sliznice dýchacích ciest, očí a uší, vďaka čomu si telo stavia pomyselné bariéry a škodliviny dovnútra nepúšťa. Zo slnka navyše do tela vstrebávame vitamín D, ktorý znižuje riziko vzniku ochorení.

Chodiť von ale neznamená navštevovať nákupné centrá alebo detské kútiky - v uzatvorených priestoroch býva koncentrácia bacilov predsa len príliš veľká a riziko nákazy sa tak zvyšuje.

2. Pravidelné umývanie rúk
Pravidelné umývanie rúk je podľa odborníkov tým najlepším spôsobom, ako sa ochrániť pred infekciou. Vštepujte preto základy hygieny svojim deťom trpezlivo a neúnavne už od predškolského veku.

Umývanie rúk pred jedlom, po použití toalety, po ceste v hromadných dopravných prostriedkoch, pobytu na ihriskách a po príchode domov by sa pre deti malo stať samozrejmosťou. Rovnako ako použitie teplej vody a mydla. Po príchode domov nechajte dieťa tiež prezliecť sa.

Nevyhnutnosťou je používanie vreckoviek namiesto utieranie nosa do rukáva, čo je najmä u predškolákov občas boj. Vytrvajte v hygienickej osvete, môžete tým ušetriť ochorenie sebe i ďalším deťom.

Rovnako tak deťom vytrvalo pripomínajte, že sa prsty nestrkajú ani do úst, ani do nosa, ani do očí - vírusy a baktérie totiž telo infikujú práve kontaktom so sliznicami.

3. Zásobujte telo vitamínmi
Vyvážená plnohodnotná strava je základom zdravého tela. Ak viete, že vaše dieťa nevezme do pusy zeleninu ani omylom, je potrebné prísun vitamínov zabezpečiť inak. "Pritom si treba uvedomiť, že aby sme dosiahli rovnakú biologickú účinnosť, musíme ich v syntetickej forme prijať 5 až 10 x väčšie množstvo," upozorňuje odborník na fytoterapiu Jiří Pantůček z firmy Topvet. "Problematické sú predovšetkým vitamíny A, D a E, tých má telo nedostatok. Ich zdrojom sú orechy, ryby a kvalitné tuky, "dodáva.

Detský organizmus oslabuje aj nedostatok nenasýtených mastných kyselín, ktoré si telo nevie vyrobiť. Deťom chýba predovšetkým omega 3 kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v rybom tuku, oleji z treščej pečene či rakytníkovom a šalviovom oleji.

Podporiť imunitu môžete aj pomocou byliniek - známa je najmä echinacea alebo echinacea purpurová. Podľa Pantůčka sú k prevencii ochorenia a únavy účinné aj betaglukány, ktoré nájdeme napríklad v hlive ustricovej.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
04. december 2023 15:16