shutterstock.com
StoryEditor

Bolia vás v lete nohy? Neutekajte od problému, máme pre vás riešenie

21.06.2020, 10:00
Zdravie
Je tu leto a s ním už tradične aj horúčavy. Pre niekoho sa začalo najkrajšie obdobie roka plné dovoleniek, kúpania a posedávania s drinkom na promenáde, niekto sa, naopak, počas týchto dní skamarátil s klimatizáciou a pred teplom sa bráni, ako môže. Každé telo na vysoké teploty reaguje inak. Vedeli ste, že aj naše nohy môžu v lete trpieť?

Nohy nás nesú celý život, väčšinou im však nevenujeme dostatok pozornosti. Občas sa posťažujeme, že nás hnevajú, lebo po náročnom dni bolia. V lete býva najväčší problém ich opúchanie. Nohy v topánkach podvečer nepríjemne tlačia, a ak sa nebodaj vyzujete, už sa vám nepodarí znovu obuť. Málokto však vie, že aj takáto „bežná“ nepríjemnosť môže mať vážnu príčinu.

„Bolesti v nohách, opuchy, pocit ťažkých, nepokojných, unavených nôh, napätie, nočné kŕče, tzv. mravčenie v nohách ľudia veľmi často považujú za nepríjemnú, ale bežnú daň, ktorú musia ich nohy platiť za náročnú prácu, celodennú únavu alebo jednoducho tieto ťažkosti pripisujú zmenám počasia či pribúdajúcemu veku,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová a pokračuje: „Nesťažujú sa na to, lebo nevedia, že ide o závažné varovné signály chronického žilového ochorenia.“

Keď si boľavé nohy iba večer vyložíte alebo ich natriete nejakým krémom, na žilách zatiaľ potichučky môžu vznikať ďalšie zmeny. Na začiatku ich nevidno, keď však neriešite prvé príznaky, objavia sa metličky, kŕčové žily, opuchy, farebné zmeny kože a dokonca bolestivý a veľmi ťažko hojaci sa otvorený vred podkolenia. Čím skôr sa toto ochorenie zachytí a lieči, tým pomalšie sa bude vyvíjať. Preto návštevu lekára netreba odsúvať.

​Chronické žilové ochorenie patrí medzi najčastejšie chronické ochorenia v civilizovaných krajinách a trpí ním  40 – 60 % žien  a 15 – 30 % mužov. Môže ho spôsobiť dedičná predispozícia, vek, hormonálne zmeny u žien, ale najmä nevhodný životný štýl. Nedostatok pohybu, nadváha a obezita, fajčenie, sedavé zamestnanie, práca v stoji a veľké teplo žilám nôh vôbec neprospievajú.

Štyri kroky ku skvelému letu

KROK PRVÝ: Navštívte lekára. Povedzte mu o svojich ťažkostiach, aj keď vás trápia iba z času na čas. Lekár vás vyšetrí a poradí vám. Ak to bude potrebné, pošle vás za angiológom, teda špecialistom, ktorý sa venuje chorobám cievneho systému.

KROK DRUHÝ: Hýbte sa. Žily milujú pohyb. Tak im spravte radosť a užite si leto aktívne. Turistika, bicyklovanie, plávanie, tanec či rýchla chôdza vám nielen zlepšia stav ciev, ale aj zdvihnú náladu vďaka endorfínom. Vyhýbajte sa športom, ako je tenis, vzpieranie, box a futbal – pri prudkých nárazoch nôh sa môže chronické žilové ochorenie zhoršiť. Ak sa ich nechcete vzdať, určite si dajte kompresívne podkolienky. Pani doktorka Ganajová odporúča obmedziť dlhé státie aj sedenie.

KROK TRETÍ: Ochlaďte sa. Vo veľkých horúčavách nohy viac opúchajú, činnosť žilových chlopní sa zhoršuje, sťažuje sa návrat krvi do srdca. Žily sa neprirodzene rozťahujú, stupňuje sa tlak na steny žíl, a to zhoršuje stav žilového systému s postupným vznikom kŕčových žíl. Vyhýbajte sa priamemu slnku – opaľovanie neocenia ani cievy, ani vaša pokožka. Pred teplom sa uniká ťažko, ale rozumne nastavená klimatizácia, osviežujúce sprchy a dostatočný pitný režim vám v tom určite pomôžu. Skvelé je aj plávanie. Je vari niečo krajšie ako sa počas horúceho dňa ponoriť do príjemne studenej vody bazéna, jazera či dokonca mora?

KROK ŠTVRTÝ: Cestujte šikovne. Cesta za spomínaným morom alebo iným dovolenkovým cieľom môže mať veľmi ďaleko od pohody a oddychu. Dlhé hodiny v jednej polohe v aute, autobuse či lietadle nohám rozhodne neprospievajú. Ľudí, ktorí majú kŕčové žily alebo na ne už majú nábeh, môžu vážne ohroziť najmä zápaly povrchových i hlbokých žíl, z trombóz vznikajúce pľúcne embólie či dokonca krvácanie z prasknutého varixu. Preto si naplánujte pravidelné prestávky, počas ktorých si stuhnuté nohy rozhýbete. Poprechádzajte sa, pokrúťte nohami v členkoch, postavte sa na špičky a na päty. Môžete použiť aj kompresívne ponožky alebo podkolienky. A vždy majte poruke vodu a nezabudnite pravidelne piť. Ako prevenciu zdravotných komplikácií je možné pred cestou nasadiť preventívne lieky. Ak vám už počas dlhej cesty opuchli nohy alebo ste mali pocit, že sú ako „z olova“, spýtajte sa na to svojho lekára.

Nenechajte si dovolenku pokaziť boľavými nohami. Skočte v predstihu k svojmu lekárovi a vychutnajte si zaslúženú dovolenku naplno. Počúvajte svoje telo. Teraz už predsa viete, čo sa vám nohy snažia povedať. S ťažkými nohami sa totiž oddychuje ťažko.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
22. apríl 2024 09:27