Nájsť spoločnú reč je kľúčom k pokojnému partnerstvu.dreamstime
StoryEditor

Čo ženy hovoria a čo muži počujú: Prečo si niekedy vôbec nerozumieme?

28.06.2026, 07:50
Vzťahy

Pretože spolu hovoríme rozdielnou rečou. A často nepovieme to, čo si myslíme.

Možno i vám sa hodí malá pomôcka, ktorá vám pomôže „preložiť si“ výroky partnera či partnerky. Ak máme veriť Johnovi Grayovi, americkému terapeutovi a autorovi dnes už legendárnej knihy Muži sú z Marsu, ženy z Venuše, potom ženy a muži len zriedka myslia to isté, hoci sa vyjadria tými istými slovami.

Chce to dávku umu a diplomacie

Ženy rady naznačujú, mnohé používajú tzv. vzťahovú reč, pri ktorej ide o to, aby nešli do konfliktu. Preto často vravia: „Nemali by sme...?“ alebo „Čo si o tom myslíš?“

Muži zasa berú vzájomnú komunikáciu skôr ako nástroj na výmenu informácií. Keď hovoria, jednoducho konštatujú – a chcú počuť jednoznačné, praktické a konkrétne odpovede. Práve to však neraz vedie k nedorozumeniam.

Skrátka, dorozumieť sa vyžaduje určitú dávku umu a diplomacie. Pozrite sa teda s nami na niekoľko príkladov – čo chcel každý z páru povedať, ako to vnímal alebo to pochopil ten druhý a aký výrok by bol taktickejší.

Záleží aj na obsahu a forme

Naše príklady problémov v komunikácii mužov a žien sú len malou ukážkou toho, akým úskaliam môžeme čeliť pri pokusoch dorozumieť sa s okolím všeobecne. Ťažkosti pri komunikácii však môžu nastať nielen v partnerských vzťahoch, ale napríklad i medzi rodičmi a deťmi, medzi kamarátmi, na úradoch či v školách.

Zvyčajne sa veľmi nezamýšľame nad tým, ako sa s inými ľuďmi rozprávame. No obsahu i forme svojej reči by sme mali venovať viac pozornosti. Dôležitou podmienkou dobrej komunikácie je, aby ten, s kým hovoríme, bol ochotný nás nielen počúvať, ale snažil sa nám porozumieť a pochopiť, čo mu chceme povedať. Dorozumievanie nie je takou samozrejmosťou, za akú ju všeobecne považujeme. Je to veľké umenie založené na rešpekte a znalosti tak seba, ako aj toho, s kým hovoríme.

                                                                                                            

ONA – ON

Ona hovorí: „Nikdy so mnou nikam nechodíš.“

On počuje: „Nič z toho, čo som pre teba a rodinu doteraz urobil, sa zrejme nepočíta.“

Mala by povedať: „Škoda, že už spolu netrávime toľko času ako predtým. Niekedy sa mi zdá, že už o to ani nestojíš.“

Ona hovorí: „Neodložil si si veci.“      

On počuje: „Zase robím všetko zle.“

Mala by povedať: „Potrebujem tvoju pomoc, aby sme mali doma poriadok, v ktorom sa budeme dobre cítiť.“

Ona hovorí: „Prečo mlčíš? Tak na to predsa niečo povedz.“      

On počuje: Aj tak si urobí, čo bude chcieť.“

Mala by povedať: „Keď mlčíš, neviem, na čom som, cítim sa neisto.“

Ona hovorí: „Miluješ ma ešte?“

On počuje: „Môj spôsob, ako ťa milujem, ti asi nestačí.“

Mala by povedať: „Tvoje správanie je pre mňa hádankou. Prečo mi nevenuješ viac pozornosti?“

Ona hovorí: „Nemám na to náladu.“

On počuje: „Som pre ňu zlý milenec. Nedokážem ju uspokojiť.“

Mala by povedať: „Keď prídeš na to, ako moju náladu zmeniť – a urobíš to, budem po tebe viac túžiť.“

ON – ONA

On hovorí: „Prekrúcaš moje slová.“      

Ona počuje: „Naschvál mi nechceš rozumieť.“

Mal by povedať: „Potrebujem si utriediť myšlienky. Pôjde to lepšie, ak dovtedy nebudeš nič hovoriť. Môže to trvať tak desať minút – vydrž to so mnou, prosím.“

On mlčí...                                          

Ona si to vysvetľuje: „Nezaujímam ho. Asi mu pripadám nudná.“

Mal by povedať: „Teraz mi práve nie je do reči. Pochop ma a nechaj ma, prosím, chvíľu samého. Potom sa budeme zase spolu baviť a ja ťa budem rád počúvať.“

On hovorí: „To predsa nie je problém. Urob to jednoducho takto.“      

Ona počuje: „Vôbec nechápeš, ako to treba urobiť.“

Mal by povedať: „Dobre, povedz mi, prečo je to pre teba problém. Vypočujem ťa a všetko ti rád zrozumiteľne vysvetlím.“

On hovorí: „Som unavený.“      

Ona počuje: Na všetko ostatné má energie dosť, ale pre mňa nie.“

Mal by povedať: „Som unavený, ale to s tebou vôbec nesúvisí.“

On hovorí: „Musím teraz odísť.“

Ona počuje: „ Náš vzťah sa končí.“

Mal by povedať: „Cítim sa byť zahnaný do kúta. Musím si v pokoji utriediť myšlienky a pocity.“

Čím sa líšia žena a muž

Žena potrebuje počuť mužovo vyznanie lásky, muž potrebuje vidieť krásnu a príjemnú ženu.

Muž pristupuje k životu a svetu racionálne, žena emotívne.

Muž vníma svet analyticky, žena synteticky.

Muži sú orientovaní na cieľ, na výkon; ženy sa viac sústreďujú na vzťahy.

Ženy chcú emocionálnu podporu, spoluprácu, chválu. Muži radi súťažia – dávajú najavo všetky svoje schopnosti a šikovnosť.

Ženy sa pri rozhovore viac dívajú do očí, častejšie ako muži používajú gestá a menia výraz tváre.

Žena potrebuje k pocitu bezpečia informácie (preto sa ženy často pýtajú), transparentnosť vzťahov a od svojho muža vyžaduje otvorenosť.

Pre muža je dôležité vedieť, že ho žena potrebuje.

Elementy ženy: Juraj Ferko

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
28. jún 2026 07:50