Mentálny kouč Andy Winson
StoryEditor

Mentálny kouč nám dal návod ako zabojovať na začiatku nového roka so zlozvykmi

04.01.2023, 12:15
Vzťahy

Predsavzatia do nového roka. Veľa z nás nad nimi začína uvažovať až koncom decembra a práve prelom rokov si stanovujú ako začiatok zmeny. Čím je však zmena väčšia a náročnejšia, tým je podstatnejšie, aby sme ju urobili vedome a venovali sa jej následkom. Nový rok však môžete začať víťazne a pripraviť sa aj na väčšie zmeny, ktoré počas roka nastanú. Vôbec pri tom nevadí, že nový rok sa začal už pred pár dňami.

Ľudské uvažovanie možno veľmi zjednodušenie rozdeliť na oblasti „ja som obeť“ alebo „ja som víťaz“. Čím častejšie si hovoríme, že sme obete, a to, čo sa nám deje prisudzujeme iným alebo okolnostiam, tým menšiu máme kontrolu nad vlastným životom. Takto si naviac vytvárame negatívne pocity, ktoré môžu vyústiť až do úzkosti alebo depresie. Nastaviť si hlavu môžeme kedykoľvek, ale ak sa rozhodnete to spojiť so začiatkom nového roka, môžete vyjsť ako víťaz.

Rozplánujte si cestu za víťazstvom

Odvážne ciele – schudnúť väčšie množstvo kilogramov, zbaviť sa zlozvyku (napr. fajčenie), pravidelne cvičiť, majú bezpochyby obrovské množstvo benefitov pre náš život. Či už si to uvedomujeme alebo nie, tak aj zvyky, ktoré nás do dnešného stavu priviedli majú pre nás „benefity“. „Pre niekoho je pohár vína večer na upokojenie úplne v poriadku. Náš mozog si však začína vytvárať spojenie víno – pokoj, a keď je to takto dlhodobo, častokrát si nevieme predstaviť pokoj inak ako s pohárom vína. Tú istú službu nám však vie urobiť aj pohár vody alebo čaju,“ hovorí mentálny kouč a transformačný líder Andy Winson.

 

Na ceste za úspešnou zmenou v živote je jej plán. Ako keby ste si nakreslili mapu alebo zadali údaje do GPS navigácie. Zrazu pred sebou vidíte rôzne míľniky na ceste k cieľu. Každý jeden z nich treba zvládnuť. Keď sadáte do auta, nerobíte tak na diaľnici a najskôr zaradíte jednotku a prídete na koniec ulice. Rovnako tak je to ako s maratónom. Necvičený človek len tak ľahko neodbehne maratón. Najskôr musí trénovať a zvládať menšie záťaže.

Čo bude prvý krok?

Na ceste za zmenou by mal byť prvý krok, ktorý je ľahko zvládnuteľný a opakovateľný každý deň. Ak ste doteraz nestíhali cvičiť ani dvakrát do týždňa, neočakávajte, že v novom roku si nájdete štyri hodiny týždenne na fitko (a k tým štyrom hodinám ešte prirátajte čas na presun tam a späť). Ak chcete začať cvičiť, uzatvorte dohodu sami so sebou a zaraďte pohyb do bežných aktivít tak, aby vám nič nezabránilo ho vykonať. „Na začiatok to môže byť napríklad ľahká rozcvička každé ráno. Pustite si svoju obľúbenú skladbu, ponaťahujte sa, poskáčte si, zatancujte si alebo urobte pár drepov, klikov... Tak dostane váš mozog signál: ‚Dal som to! Som víťaz!‘,“ tvrdí kouč Andy Winson. Ak každý deň urobíte napríklad 10 klikov, tak ich za najbližší rok nazbierate 3 650, a to už je čo povedať.

 

Rovnako môžete pristupovať ku zmene jedálnička. Ako prvý krok môže byť to, že si naložíte o kúsok menej z každého jedla. Alebo si ku každému jedlu dáte zeleninový šalát. Alebo si dáte o kúsok sladkého menej. Úspechy sa skladajú z malých krokov. Prvý krok však musí byť aj dostatočne motivujúci, aby ste si ho uvedomovali. Je o vystúpení z komfortnej zóny. Stačí teda, ak sa športovo oblečiete a vyjdete pred dom. Každý deň. Určite pred tým domom stáť neostanete.

Ako pokračovať k veľkým cieľom?

„Na miesto, kde sme dnes, sme ušli veľmi veľa podobných krokov. Náš mozog a naše telo si to pamätajú. No dá sa to zmeniť. S každým malým víťazstvom sa vnútorne pripravujeme na väčšie zmeny a náš mozog ‚začína veriť‘, že sú to dosiahnuteľné ciele,“ vysvetľuje.

 

Nie vždy si však so zmenou vieme pomôcť úplne sami. „Stretol som mnoho ľudí, ktorí chceli poradiť. Niekedy sú zmeny, ktoré ideme na sebe robiť výsledkom slov a viet, ktoré nám hovorí okolie. V prvom rade sa treba ponoriť do vlastného vnútra a zodpovedať si na otázku, či ja sám chcem túto zmenu urobiť, čo touto zmenou získam a čo ňou stratím. Vôbec to nie sú jednoduché otázky a keď s nimi pracujeme vôbec po prvýkrát, tak to môže byť až nepríjemné. Týmto procesom si však treba prejsť, lebo tam sa nachádza naša motivácia,“ dodáva.

 

Ak ste doteraz neobjavili svoju silu na zmenu niektorých zlozvykov alebo trvalé schudnutie, je vhodné nájsť si trénera alebo osobnostného kouča, ktorý vám pomôže. „Toto už mnohí vnímajú aj pri cvičení. Rozumejú, že bez vedenia skúseného človeka sa k lepšej postave alebo lepším výsledkom nedostanú. Najmä, ak už takpovediac narazili na svoje limity,“ hovorí mentálny kouč. Rovnako je to aj v prípade nášho bežného života.

Zdroj inšpirácie

Poznáte vo svojom okolí niekoho, kto podobný cieľ dosiahol? Alebo vnímate, že sa to podarilo nejakej celebrite? Ak áno, môže sa takáto osoba stať vašou inšpiráciou na ceste k želanému výsledku. Vždy, keď budete pochybovať o svojom ďalšom kroku, môžete si položiť otázku: „Čo by spravil/spravila na mojom mieste on/ona?“

 

Zároveň, neustále sa porovnávajte len sami so sebou pred týždňom, mesiacom, troma mesiacmi, rokom ... sledujte zmeny vo svojom živote a ak sa vám páčia, ste na správnej ceste. Ak vám to tak celkom nevyhovujte, spýtajte sa samých seba: „Aký bude môj ďalší krok?“

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
14. apríl 2024 19:37