shutterstock.com
StoryEditor

Začínate nový vzťah? Poradíme vám, ako vysnívaného muža neodradiť!

06.06.2021, 16:30
Vzťahy
Ak zamilovaným mužom lomcujú pudy, potom zamilovanou ženou doslova uragán emócií, ktorý môže rodiacu sa známosť definitívne zničiť.

Objekt túžby zahltí láskyplnými výlevmi a muži, ktorým sa bez pocitu slobody zle dýcha, sa cítia pod nátlakom a reagujú čím ďalej s rezervou, ako píše idnes.cz.

Ženy usúdia, že keď pôjdu príkladom a zahltia ho svojou pozornosťou, on pochopí a bude záujem (zamilovanými esemeskami, odkazmi) rovnako intenzívne opätovať. Výsledok býva obvykle presne opačný. Muž sa nadobro odmlčí ...

Zdá sa teda, že by zamilované ženy mali svoje láskyplné prejavy radšej korigovať, ak si chcú partnera udržať. Lenže na druhej strane im odborníci radia, aby boli svoje, aby nežili len podľa rolí, ktoré im spoločnosť pridelila, aby nehrali "hry" na "krk, čo riadi hlavu", aby boli pyšné na svoje emócie, ktoré reprezentujú ich ženstvo.

Kľúčový je rešpekt a zásady slušného správania

Ako teda zostať svoja, muža nezahltiť, ale na druhú stranu zas umelo nepredstierať len mierny záujem, keď to v nás vrie a na nič iné prakticky nie sme schopné myslieť?

"Jednoduchou pomôckou je vychádzať z toho, že aj partnerský vzťah je druhom medziľudského vzťahu. Aj keby som nemala bohaté skúsenosti so vzťahmi s mužmi, iste sa mi za môj doterajší život podarilo nadviazať nejedno priateľstvo. Princíp oboch vzťahov je podobný," uviedla pre OnaDnes.cz psychologička Magdalena Dostálová.

"Zamyslím sa, ako by som sa v danej situácii chovala k najlepšej kamarátke: zaujímam sa napríklad o jej život, dám jej priestor, aby so mnou zdieľala, čo je pre ňu dôležité. Na oplátku dostanem podobný priestor od nej," hovorí a dodáva, že kľúčový je rešpekt a tiež dodržiavanie zásad slušného správania.

"Ak vstúpim do akéhokoľvek vzťahu, neznamená to, že prestávam byť sama sebou. Pestujem si aj naďalej zónu, ktorá je len moja. Tiež u svojho náprotivku rešpektujem, že má záujmy či priateľské vzťahy, ktoré sú len jeho. Aby som zvládala rešpektovať partnerovu individuálnu sféru, pomôže, keď budem spokojná s tým, koľko času trávime spolu," hovorí psychologička.

Článok pokračuje na ďalšej strane

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
19. jún 2024 10:16