shutterstock.com
StoryEditor

Odmieta váš partner sex? Jedná sa o nefuknčné manželstvo, tvrdí známa odborníčka

09.03.2021, 14:00
Vzťahy
Sex je vo vzťahu dôležitý, no aj tak sú medzi nami ľudia, ktorí so svojím partnerom nespávajú. Čo za tým je?

Doma nie a inde áno?
Ak ste to vy, kto nechce so svojím mužom spávať a vždy si radšej niečo vymyslíte, len aby ste s ním nemuseli vliezť do postele, opýtajte sa samej seba a naozaj úprimne, či je chyba vo vás, alebo ide o neho. Pretože to je rozdiel. Ak na sex ako taký chuť aj máte, len nie s vaším mužom, frigidná zrejme nie ste. Máte len vedľa seba nesprávneho partnera. Môže to byť dobrý muž, dobrý otec, len vás už prestal fyzicky priťahovať. Veru, aj také sa stáva. A môže sa to stať aj v opačnom garde – na vás už muž chuť príliš často nemá, no s niekým iným by mu to fungovalo.

Ako často sexujeme?
Väčšina ľudí tvrdí, že so svojím životným partnerom spia niekoľkokrát do týždňa. Slováci dokonca v týchto štatistikách predbiehajú iné národy. Tvrdíme o sebe, že sa s partnermi milujeme až 106x za rok, čo je asi každý tretí deň. Tieto čísla môžu byť pre niekoho, kto má doma sex tak raz do mesiaca, riadne frustrujúce. No do týchto výskumov sa počítajú aj ľudia v čerstvom vzťahu a tí spolu spávajú určite častejšie než manželia po pätnástich rokoch. Ak teda nesexujete niekoľkokrát do týždňa, no napriek tomu sa s partnerom cítite dobre, netrápte sa preto. Sú to len čísla a v takýchto prieskumoch aj tak ľudia zvyknú trošku preháňať. Ak ste obaja spokojní, či už spolu spíte raz za mesiac, alebo každý deň, štatistikami vôbec nemá význam sa zaoberať.

Na názor sme sa opýtali párovej psychoterapeutky PhDr. Kataríny Hatrákovej

Existujú fungujúce páry, ktoré vôbec nemajú sex?
V odbornej literatúre články na túto tému príliš nie sú, no ja ako psychoterapeutka som sa s týmto fenoménom už vo svojej praxi stretla. Fungujúce manželstvo bez sexu ako takého môže byť, no každý pár má istú formu intimity, ktorou môže byť akoby nahradený. Intimita v páre teda musí byť a pár, ktorý by ju nemal vôbec (vo forme dotykov, bozkov, túlenia sa) určite potom neradíme medzi fungujúce vzťahy.

Je to normálne, vôbec nemať sex?
Ak sa obaja partneri dohodli a vyhovuje im, že sex nemajú a ani si to neventilujú niekde inde, tak potom je všetko v poriadku a je to ich vec. No ak je to o tom (a tak je to väčšinou), že jeden z páru sex odmieta a ten druhý by aj chcel, to už je zas iný prípad a vtedy tiež už nemôžeme hovoriť o fungujúcom vzťahu.

Sú to častejšie ženy, ktoré sex odmietajú?
Nie je to vždy tak, že ten, kto odmieta, je žena, často sa stretávam s tým, že o sex nemá záujem muž. V tejto súvislosti by som rada spomenula moju skúsenosť z profesionálneho života, že u veľkého percenta mužov, ktorí vôbec nemajú záujem o sex so svojou ženou a zdravotne sú v poriadku, sa časom a postupom terapie ukáže, že sú závislí od pornografie. A, naopak, ak je v páre tá frigidná žena, často sa ukáže, že sa ventiluje na rôznych chatoch alebo si píše s inými mužmi správy sexuálneho až perverzného charakteru a takto sa vlastne ventiluje. U žien sa často stáva aj to, že sex začnú odmietať po narodení detí a až o niekoľko rokov sa zistí, že trpia popôrodnou depresiou.

Poznáte aj páry, ktoré sa dohodnú na tom, že ak napríklad žena nemá záujem o sex, tak muž má povolené mať milenky, ale inak normálne fungujú spolu?
Áno, stáva sa to, no väčšinou sa ukáže, že žena, ktorá sa tvári, že je všetko o. k. a vyhovuje jej, že nemusí so svojím mužom spať, sa aj tak celé roky trápi a v tomto vzťahu vôbec nie je šťastná.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
24. február 2024 05:01