shutterstock.com
StoryEditor

Chcete si užiť skvelý sex? Týmto potravinám sa radšej vyhnite!

15.11.2020, 19:30
Vzťahy
Stres, únava, hádka s partnerom alebo zdravotné ťažkosti patria medzi známych zabijakov sexuálnej túžby. Ale vedeli ste, že libidu môžu škodiť aj niektoré potraviny a nápoje? Napríklad cukor, ale aj diétne limonády.

Spojitosť medzi účinkom niektorých potravín a chuťou na sex je ľuďom známa už po celé stáročia. Určite ste už počuli, že vášeň prebúdzajú takzvaná afrodiziaká, ktoré za svoj názov vďačia gréckej bohyni lásky Afrodite. Medzi najznámejšie potraviny, ktoré zvyšujú sexuálnu túžbu, patrí špargľa, ustrice či čokoláda. Existujú však tiež jedlá, ktoré môžu mať úplne opačný účinok.

"Na každého jednotlivé potraviny pôsobia inak, ale všeobecne by sa dalo povedať, že existuje niekoľko potravín, ktoré pri nadmernej konzumácii môžu znižovať chuť na sex. Než však hľadať jednotlivé potraviny, je vhodnejšie sa zamerať na celkový životný štýl a stravu, "radí Monika Bartolomějová, hlavná nutričná špecialistka Sveta zdravia.

Ako príklad uviedla sladké drievko, ktorá obsahuje kyselinu glycyrhizinovú. Jej nadmerná konzumácia môže znižovať hladinu testosterónu a ten, ako je známe, podporuje sexuálny apetít mužov i žien. Podľa Bartolomějovej medzi afrodiziaká rozhodne nepatria tiež paradajky.

"Obsahujú totiž lykopén a fytofluen, ktoré môžu nárazovo znížiť hladinu testosterónu, ale na druhú stranu znižujú riziko rakoviny prostaty."

Potravín, ktoré môžu byť pohromou pre sexuálny apetít, však existuje viac. Libido, ako už spomenula nutričná špecialistka, je zvyčajne poháňané testosterónom. Ten je považovaný za mužský hormón, oproti estrogénu, ktorý je spájaný so ženským pohlavím. Testosterón aj estrogén hrajú životne dôležitú úlohu u oboch pohlaví a nesprávny pomer týchto dvoch hormónov sa môže prejaviť rôznymi problémami.

Mužom napríklad môžu narásť prsia, ženy zase môže vydesiť rast fúzov. V oboch prípadoch potom nerovnováha testosterónu a estrogénu môže zvyšovať alebo naopak znižovať libido a podľa množstva odborných štúdií môže za týmito pádmi a vzrastom testosterónu a estrogénu prekvapivo stáť i výber stravy.

Predstavujeme vám šesť potravín a nápojov, ktoré by mohli zamávať s krehkou hormonálnou rovnováhou a prispievať k zníženiu sexuálneho apetítu.

Priemyselne spracované potraviny

Spracovaním celých potravín z nich miznú vitamíny, minerály a vláknina, ktoré sú nahrádzané konzervantmi a ďalšími prídavnými látkami. Keď je napríklad celozrnná pšenica spracovaná na bielu múku, stratí asi tri štvrtiny zinku, ktorý je nevyhnutný pre mužskú sexualitu a reprodukciu. Do potravín je najčastejšie pridávaný cukor a soľ. A pridané cukry znamenajú predovšetkým viac kalórií, ktoré sa rýchlo menia na energiu. Ak túto energiu nevyužijete, ukladá sa ako tuk.

"Nadmerná konzumácia potravín s vysokým glykemickým indexom (biele pečivo, sladké limonády) vedie k zníženiu libida. Okrem možného nadúvania a bolesti brucha rýchlo uvoľňujú cukor do krvi. Jeho následný pokles potom vedie k únave a na sex tak vlastne nebude energie, "uviedla Bartolomějová ďalší dôvod, prečo sa vyhýbať spracovaným potravinám.

Diétne limonády

Máte radi sladké malinovky colového typu, ale chcete si udržať štíhlu líniu? Potom zrejme volíte ich diétne varianty bez cukru. Tieto nápoje bez cukru alebo s označením "diétne" či "light" však s diétou nemajú vôbec nič spoločné a rozhodne nie sú o nič zdravšie ako limonády s obsahom cukru. Hlavným problémom týchto sladkých nápojov sú umelé sladidlá.

Limonády bez cukru zvyšujú riziko cukrovky, spôsobujú bolesť hlavy a sú spájané s depresiou, umelé sladidlo aspartám má aj priamy vplyv na hladinu serotonínu. Tento hormón je známy ako hormón šťastia, dobrej nálady a pohody. Vedecké štúdie spojili nízku hladinu serotonínu so znížením libida u mužov i žien.

Alkohol

Je síce pravda, že pohár vína alebo váš obľúbený kokteil vás môže dostať do nálady a zbaviť zábran, ale aj tu platí všetko s mierou. Pokiaľ si budete alkohol dopriavať vo väčšej miere pravidelne, zaplatíte za to libidom.

Alkohol je totiž depresant, a ak je ho príliš, nálada na sex vás prejde. Navyše si alkohol môže pekne pohrať so schopnosťou dosiahnuť a udržať erekciu. Skúste sa nejakú dobu alkoholu vyhýbať a možno zistíte, že ste znovu objavili svoju sexuálnu iskru.

Predovšetkým pivo

Nadmerná konzumácia piva nielen zvyšuje riziko obezity a nádorových ochorení, ale môže byť aj príčinou toho, prečo už vo vašej spálni nie je tak veselo.

V prípade piva sú podľa odborníkov problémom fytoestrogény - estrogény rastlinného pôvodu, ktoré sa pohrávajú s plodnosťou cicavcov. Fytoestrogény sa do piva dostávajú zrejme z chmeľu a čiastočne zo sladu. Nutričná špecialistka Monika Bartolomějová dodala, že podľa niektorých výskumov u žien pivo chuť na sex zvyšuje, ale u mužov utlmuje.

Cukor

Je veľmi ťažké vyhnúť sa cukru, skrýva sa totiž takmer všade. Jeho množstvo v strave síce môžete o niečo znížiť, keď si prestanete zladiť kávu či čaj, ale vyradiť ho zo stravy úplne je beh na dlhú trať. Sladkosti zvyšujú hladinu hormónu inzulínu, čo môže spôsobovať ukladanie brušného tuku, stratu svalovej hmoty a pokles hladín testosterónu. Brušný tuk u mužov zvyšuje hladiny estrogénov a to môže mať za následok nízke libido a vznik erektilnej dysfunkcie. Podľa odbornej štúdie dokonca glukóza (cukor) významne znižuje hodnoty celkového a voľného testosterónu.

Monika Bartolomějová pokladá za veľkého zabijaka sexu práve obezitu. Problém potom podľa nej nespočíva len vo váze samotnej, ale obezita mení hormonálny panel ako u mužov, tak aj u žien, znižuje potenciu, v mnohých prípadoch spôsobuje neplodnosť a ďalšie.

"V súčasnej dobe je veľkým problémom tiež užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú nervovú sústavu (antidepresíva, sedatíva a pod.). Tieto lieky môžu významne znižovať chuť na sex. Niektoré potraviny ovplyvňujú hladiny hormónov v tele. Napríklad potraviny obsahujúce sacharidy ovplyvňujú vylučovanie inzulínu, čo je jeden z hormónov regulujúci hladinu krvného cukru. "

Trans-tuky

Trans mastné kyseliny sú tuky, ktoré sa priemyselne vyrábajú procesom zvaným hydrogenácia čiže stužovanie. Výsledkom stužovania je tuhý a ľahko roztierateľný výrobok s dlhou dobou trvanlivosti. Trans-tuky sa najčastejšie vyrábajú z lacných rastlinných olejov, ako sú slnečnicový, sójový či repkový.

Hydrogenizované tuky škodia zdraviu a podieľajú sa na rozvoji srdcovo cievnych ochorení a podľa niektorých štúdií tiež prispievajú k rozvoju nádorových ochorení. Trans mastné kyseliny môžu spôsobiť upchávanie tepien a znížiť tak prietok krvi do pohlavných orgánov. Tým následne dochádza k zníženiu sexuálnej túžby a pohlavný život sa môže významne zhoršiť.

"Chuť na sex veľmi negatívne ovplyvňuje všeobecne prejedanie. Chuť na sex zmizne vo chvíli, keď si budete dopriavať ťažké jedlá a jedlá bohaté na sacharidy - vaše telo sa bude zaoberať trávením a na sex nebude ani pomyslenie, "dodala Monika Bartolomějová.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/vztahy, menuAlias = vztahy, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
03. december 2023 07:09