Strie trápia mnoho žien.dreamstime
StoryEditor

Čo ste potrebovali vedieť o striách: Drobné jazvičky na koži môžu občas svrbieť

01.02.2024, 11:23
PR Články

Drobné jazvičky na koži tela môžu občas trochu svrbieť, ale nie sú vôbec nebezpečné alebo škodlivé. Napriek tomu ich nikto z nás nevíta s nadšením. Niekto ich nerieši a prijíma ich ako súčasť seba samého, iní sa snažia ich odstrániť alebo aspoň čiastočne vymazať, pretože ich považuje za chybičku krásy.

Nikto nie sme dokonalý. Pokiaľ ide o našu telesnú schránku, čím sme starší, tým viac je to poznať. Čas a to, čo sme prežili, na nás necháva nezmazateľné stopy. Patria medzi ne aj strie, ktoré postihujú 40 % populácie, a to ako mužov, tak aj žien. Mávajú rôznu veľkosť, tvar, farebný odtieň či hĺbku.

Môžu mať napríklad podobu úzkych zvlnených pásikov alebo drobných nitiek. Keď sú čerstvé, bývajú tmavšie, postupne potom blednú, až do striebristo sivého odtieňa. To, ako vyzerajú, závisí najmä od toho, čo strie spôsobilo a ako dlho ich máte, ale aj od farby a typu vašej pokožky či od miesta, na ktorom sa objavujú.

ANKETA
Bojujete so striami?

Ako a prečo vznikajú strie?

Vznik strií všeobecne súvisí s rýchlym natiahnutím, niekedy aj zmenšením kože, čo sa najčastejšie spája s prírastkom či úbytkom tukového alebo svalového tkaniva. Hoci je koža elastická a vie sa do značnej miery zmenám prispôsobiť, pokiaľ sú zmeny rýchle a markantné, zanechá to na nej stopy. Pri náhlom natiahnutí kože sa potrhajú kolagénové a elastínové vlákna v strednej vrstve kože. Tieto trhliny sa potom na povrchu pokožky prejavia ako jazvičky, pretože sa koža nemôže tak rýchlo obnoviť a hlbšia vrstva zostáva odhalená.

Strie sa najčastejšie tvoria v miestach, kde sa najviac ukladá tuk. Je to teda na bruchu, hrudníku, zadku, bokoch a stehnách. Strie sa ale môžu objaviť prakticky kdekoľvek, napríklad aj na chrbte či pažiach. Najčastejšou príčinou ich vzniku je náhly rast alebo priberanie na váhe. Býva to spravidla v období puberty a tehotenstva, ale so vznikom strií sa stretávame aj napríklad u pacientov s hormonálnou liečbou. Svoju úlohu pri tom zohráva genetická dispozícia.

Dajú sa strie odstrániť?

Úplne sa strií zbaviť a mať pokožku ako predtým možné, bohužiaľ, nie je. Ak sa raz trhlinky a jazvičky vytvoria, ide o nevratnú zmenu. Dobrou správou je, že sa dá ich vzhľad a viditeľnosť výrazne zlepšiť. Riešenia ponúkajú buď dermatológovia s laserovou alebo svetelnou terapiou, mikrodermabráziou (odstránenie tenkej vrstvy kože) alebo aplikáciou roztoku s retinolom.

Účinné a inovatívne riešenie ponúka teraz aj NIVEA v podobe produktov radu NIVEA LUMINOUS630. Ide o telové olejové sérum proti striám NIVEA a telový krém proti pigmentovým a slnečným škvrnám.

image

Sérum na potlačenie viditeľných strií.

nivea

Vysoko efektívne zloženie obsahuje patentovanú účinnú látku LUMINOUS630, ktorá vyrovnáva tón pokožky a výrazne znižuje viditeľnosť pigmentových škvŕn a strií spôsobených tehotenstvom či hormonálnymi a váhovými zmenami. Pri pravidelnom používaní pomáha predchádzať tvorbe nových strií. Okamžite po aplikácii séra je pokožka po celých 48 hodín jemná a hladká. Prvé viditeľné výsledky sa potom dostavia po 2 týždňoch a ideálny stav dosiahnete po mesiaci pravidelného používania.

V roku 2022 sa zúčastnilo 172 žien štvortýždennej štúdie, počas ktorej testovali olejové sérum s Luminous630. 90 respondentiek potvrdilo, že majú záujem ho používať i naďalej, aby si udržali dosiahnuté výsledky.

image

Telový krém na potlačenie viditeľných strií.

nivea
menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
02. marec 2024 02:12