Freepik
StoryEditor

Na TOTO pri dovolenkovej lekárničke nezabudnite

14.07.2023, 00:00
PR Články

HNAČKA na dovolenke? Uf, NIE, radšej buďte pripravení na najhoršie a nestojte kvôli hnačke pri každej WC značke. Dovolenková lekárnička by mala obsahovať efektívny a komplexný prípravok proti hnačke. A tu je dobré spozornieť.

Hnačka, môže byť spôsobená mnohými faktormi ako napríklad vírus, baktéria, pleseň, ale aj lepok či laktóza pri potravinovej intolerancii. Náš organizmus ich vníma ako narušenie imunitného systému v črevách a zareaguje obrannou reakciou – zápalom. Hnačka teda nie je ochorenie, ale prejav zápalu čreva, rovnako ako plynatosť, nadúvanie či teplota. Môžeme si to vysvetliť na jednoduchej rovnici: pôvodca → zápal → hnačka.

Je skutočne dôležitá len rýchlosť?

Väčšina prípravkov proti hnačke sľubuje účinok do niekoľkých minút, ale vedzte, že len „zazátkujete fľašu s bublinkami“. Prejavy vám síce ustúpia, ale zápal, príčina vzniku hnačky, v čreve naďalej pretrváva. Nezabúdajte, že regenerácia zapáleného čreva, potrebuje svoj čas. Preto je dôležitý komplexný prístup a áno, v čo najkratšom čase:

 • Zastaviť prejavy hnačky, čiže riedku a vodnatú stolicu,
 • Vyriešiť príčinu hnačky, čiže zápal čreva,
 • Eliminovať pôvodcov hnačky, čiže vírus, baktériu, ale aj lepok či laktózu pri potravinovej intolerancii.

 

PRETOŽE zbaviť sa hnačky je SKUTOČNE dobrý pocit

Zdravotnícka pomôcka Tasectan účinkuje v priebehu 12 hodín. Vďaka svojmu unikátnemu spojeniu tanínu a želatíny (tanát želatíny) hnačku nielen zastaví, ale aj neutralizuje zápal a zároveň ochráni črevo pred usídlením a množením pôvodcov. Na stene čreva vytvára priedušný ochranný film, preto Tasectan môžete bezpečne užívať spolu s inými liekmi. Tasectan môžu užívať všetky vekové skupiny vrátane tých najmenších a zakúpiť ho môžete iba v lekárni. Viac informácií nájdete na www.tasectan.sk

image
Tasectan

Názor odborníka

MUDr. Martin Matejka, vysvetľuje: ,,Leto poskytuje množstvu mikroorganizmov veľmi vhodné podmienky na množenie, a to najmä v potravinách a vode. Druhým faktorom je cestovanie a spektrum mikroorganizmov v danej krajine, na ktoré sú domáci obyvatelia zvyknutí, avšak my sa s nimi bežne nestretávame, a preto u nás vyvolávajú zápal čreva a teda akútnu hnačku častokrát spojenú s teplotami a kŕčmi,“ vysvetľuje doktor Matejka a dodáva:,,Pri hnačke je dôležité riešiť aj príčinu hnačky, a to je vo väčšine prípadov zápal sliznice čreva, prenikanie vírusov a baktérií cez ochrannú vrstvu sliznice čreva, ich rozmnožovanie a usídľovanie sa na zapálenej sliznici, tiež  tvorbu toxínov, prehlbujúcich zápal sliznice. Je vhodné zvoliť preparáty na báze tanínu a želatíny, ktoré majú komplexný účinok.“

Užitočné rady pre cestovnú lekárničku

Prípravu lekárničky si nenechávajte na poslednú chvíľu. Mnohé lieky a prípravky majú dostatočne dlhú minimálnu spotrebu, čiže sa vám nič nepokazí.

Pri cestovaní lietadlom platí pre lieky v tekutej forme výnimka, čiže môžete v príručnej batožine prevážať aj viac ako 100 ml lieku.  Ak si ju však chcete uplatniť, tekuté lieky a sirupy prepravujte v originálnom balení. Keďže neexistuje univerzálna teplota pre batožinový priestor lietadla, lieky prevážajte radšej v príručnej batožine.

Čo by mala vaša dovolenková lekárnička obsahovať:

 • lieky užívané denne/pravidelne vrátane zdravotníckych pomôcok,
 • lieky proti bolesti (hlavy, hrdla, menštruačné a pod.) a na zníženie horúčky,
 • prípravky proti hnačke a nevoľnosti,
 • pomôcky na ošetrenie zranení,
 • prípravky na opaľovanie, po opaľovaní, na prípadné spálenie pokožky,
 • kvapky do nosa a očí,
 • lieky a pomôcky proti alergii (štipnutie hmyzom a pod.),
 • kontaktné šošovky a roztok na kontaktné šošovky,
 • detské verzie liekov, ak cestujete s deťmi.

TAS-SK-062023-238

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
21. máj 2024 15:29