Nezdá sa vám čudný Santa v zimnom oblečení pri bazéne?Shutterstock
StoryEditor

Najčudnejšie vianočné zvyky: Pavučiny na stromčeku sú nič oproti tomu, čo robia Katalánci

29.11.2022, 00:00
PR Články

Pokiaľ sa vám zdajú naše vianočné tradície ako trebárs liatie olova alebo vypchávanie čižiem sladkosťami čudné, poďte sa s nami pozrieť do sveta a nebudete sa stačiť čudovať.

Rakúsko: Len pre silné povahy

U susedov to majú ako v klasickom filme o policajtoch: je tam dobrý Mikuláš a zlý Krampus. Ten vyzerá desivo a preto sa množstvo ľudí s radosťou prezlieka za tohto démona a straší deti aj dospelých. Niektorí muži zvyknú hovoriť, že je to deň, keď môžu svokry ukázať svoju pravú tvár. V každom prípade chodiť po rakúskych tmavých uličkách môže byť na Mikuláša dosť nepríjemné.

image

Stretnúť Krampusa môže byť pre ľudí so slabším srdcom osudné.

pixabay

Guatemala: Veľké pálenie odpadkov

Desí vás už len predstava vianočného upratovania? V Guatemale to doviedli do dokonalosti. Keďže v tejto stredoamerickej krajine veria, že v tmavých a špinavých kútoch domov a izieb sa ukrývajú temné sily, pred Vianocami všetko vymetú, vyčistia a odpadky dajú von na jednu veľkú kopu. Na ňu položia podobizeň diabla a kopu zapália s cieľom spáliť všetko zlé, čo sa v aktuálnom roku nahromadilo. Keby však mali robotický vysávač Sencor s ovládaním cez mobil, nemali by čo páliť a neznečisťovali by si ovzdušie.

image

Robotický vysávač Sencor s mopom nastavíte cez mobil a máte po starostiach.

Sencor

Island: Do nákupov ľudí naháňa mačka pojedačka!

Na Islande je predvianočné shoppingovanie otázkou života a smrti. Pretože ak si pod stromčekom nenájdete nové oblečenie, mačka Jólakötturinn, veľká ako dom, zožerie na Štedrý večer každého, kto na Vianoce nedostal nové šaty. Nikto teda nenecháva nič na náhodu a kupuje najmä pre seba. Našlo by sa veru aj u nás pár ľudí, pred ktorými by každý obchod s oblečením najradšej hermeticky uzavrel svoje dvere, žiaľ na Slovensku takúto mačku nemáme.

Viete, že...

              ... na planeo.sk nakúpite darčeky pre celú rodinu za skvelé ceny?

A žiadna mačka vás nezožerie

 

Nórsko: Pred Vianocami radšej obmedziť nočné lety

V severskom Nórsku zas zlé sily vychádzajú von večer pred Vianocami a keď nájdu metlu, nasadnú na ňu a rýchlo a zbesilo križujú nočnú oblohu. Nóri si pri ich pozorovaní zvyknú pochutnávať na sušenom ovocí a zelenine. So sušičkou ovocia Philco budete mať dosť zásob aj vy.

image

Sušička ovocia Philco je náš tip na darček pre celú rodinu.

Philco

Venezuela: Do kostola na korčuliach

Venezuelčania v hlavnom meste Caracas sa v týždni pred Vianocami denne zúčastňujú bohoslužieb Misa de Aguinaldo, na ktoré sa presúvajú na kolieskových korčuliach. Je ich toľko, že kvôli ich bezpečnosti zatvárajú niektoré hlavné ulice. Na elektrokolobežkách Sencor by však bol ich presun určite oveľa rýchlejší.

image

Elektrokolobežka Sencor Scooter Two je náš tip na darček pre muža, brata, priateľa

Sencor

Ukrajina: Arachnofobici si Vianoce neužijú

Kde bolo, tam bolo, žila na Ukrajine istá chudobná vdova a s malými deťmi. Aby mali na Vianoce stromček, vypestovali si ho z borovicovej šišky, a veľmi sa mu radovali. Ale boli takí chudobní, že si ho nemali čím ozdobiť. Vdove a deťom to bolo veľmi ľútu a celú predvianočnú noc horko preplakali. Ich plač počuli pavúky a rozhodli sa spraviť im radosť. Keď sa ráno všetci zobudili, našli svoj stromček vyzdobený nádhernými trblietavými pavučinami. A odvtedy sú tieto pre mnohých nevábne stvorenia súčasťou ukrajinského sviatku Rizdva.

 

Nemecko: Kto sem dal tú uhorku?

Nuž, na stromčekoch sa nájde kadečo. Na Ukrajine pavúky, v Nemecku uhorky. Tu sú na stromčeku práve preto, aby ich niekto našiel. Dieťa, ktoré nájde na vyzdobenom stromčeku ozdobu v tvare uhorky, môže otvárať darčeky ako prvé. A možno medzi nimi nájdu aj SodaStream. Veď aj deckám chutí bublinková voda viac, než tá obyčajná.

image

So SodaStreamom máte doma sýtenú vodu, kedy len chcete. A dokonca aj Mojito, Pepsi, Mirindu a mnoho ďalších príchutí, ktoré má SodaStream v ponuke.

SodaStream

Katalánsko: Ak nebudeš dobre kakať, zbijem ťa palicou

image

Kakajúce polienka kúpite v Katalánsku na každom kroku.

Shutterstock

Toto je asi najbizarnejšia vianočná tradícia. Katalánci dva týždne pred Vianocami vezmú pekný kmeň, nakreslia mu milú tvár, na hlavu položia klobúk, zakryjú ho dekou, aby mu nebolo zima a štrnásť dní kŕmia Caga tió ovocím, orechmi a sladkosťami. Luxusný život sa úbohému nič netušiacemu polienku skončí na Vianoce. Deti ho bijú palicou a spievajú: „Kakaj polienko, kakaj, ak sa dobre nevykakáš, zbijem ťa palicou!“ Polienko sa snaží a tak okrem sladkostí nájdu deti v jeho zadnej časti aj iné darčeky. Potom je už nepotrebné a ak má šťastie a žije v byte, skončí ako dekorácia. V domoch s krbom je jeho ďalší osud jasný...

Vy sa ale nespoliehajte na žiadne neskutočné bytosti a nakupujte u skutočných predajcov za skutočne dobré ceny. Pretože v PLANEO nakúpite za skutočne výhodné ceny

 

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
22. jún 2024 10:52