Dvojhektárový dvor so zeleňou a možnosťami na trávenie voľného času majú obyvatelia NUPPU priamo pod oknamiYIT Slovakia
StoryEditor

Chcete, aby vaše dieťa strávilo detstvo vonku? Dá sa to aj v meste

29.11.2022, 00:00
PR Články

Radi spomínate na detstvo strávené na čerstvom vzduchu a chcete, aby ho vaša ratolesť trávila podobne? Podľa výskumu na to máte hneď niekoľko dobrých dôvodov.

Dobrá nálada, lepšia kondička, viac kamarátstiev s rovesníkmi aj lepšie akademické výsledky – a len vďaka krátkej prechádzke do parku či na mestský dvor. Dnešné moderné dvory, ako napríklad aj ten pri bytovom dome Asteri od spoločnosti YIT, ponúkajú okrem zelene aj ďalšie vymoženosti, ktoré vám pobyt vonku spríjemnia: detské ihriská, športoviská či komunitný gril so stolmi, kde sa môžete stretnúť s priateľmi a spoločne na ratolesti dohliadať.

Detstvo strávené za počítačom

Kedysi sa deti zvykli hrávať na ulici od rána do večera, spravidla v spoločnosti rovesníkov z okolia a bez dozoru dospelých. Behali hore-dolu po sídlisku a samy sa rozhodovali, akými hrami budú tráviť svoj čas. Naháňačka, skákanie gumy či lezenie po stromoch – možností bolo neúrekom.

Dnes zeleň a pohyb vonku vo veľkom nahrádza digitálny priestor a obrazovky počítača či tabletu. Tento nový spôsob výchovy mnohí rodičia možno aj preferujú, lebo popri hektickom každodennom živote aspoň vedia, že ich ratolesti sedia v bezpečí domova. Výskumy však ukazujú, že príroda má veľký a dôležitý vplyv na zdravý detský vývoj. 

image

Na dvore pri NUPPU môžu deti tráviť voľný čas aktívne aj bezpečne

YIT Slovakia

Túžite po mieste, kde by vaše deti mohli prežiť zdravé a bezpečné detstvo? Svoje vysnívané bývanie nájdete v ružinovskom NUPPU v najnovšej etape Asteri. Až tretinu celej plochy projektu tvorí zeleň. Hneď pod oknami je dvojhektárový dvor s bohatou výsadbou, ktorý je v noci bezpečne osvetlený. Nájdete na ňom hneď dve detské ihriská, na ktorých sa vaše deti budú môcť vyblázniť, čo im srdce ráči. Vy si zas môžete posedieť v miestnej kaviarni, zacvičiť si na multifunkčnom športovisku či zorganizovať posedenie s priateľmi pri komunitnom grile. Chýba vám k vašej predstave ideálneho bývania ešte domáci miláčik? V rámci areálu máte prístup aj k oplotenému výbehu pre psy.

Záujemcovia majú príležitosť zakúpiť si už posledné voľné 1- až 4-izbové apartmány. Súčasťou každého bude balkón alebo terasa, k vybraným apartmánom prislúcha aj pivničná kobka, ktorá bude zahrnutá v cene.

Aké benefity ponúka príroda?

Už pár desiatok minút denne na čerstvom vzduchu vie pomôcť deťom viesť zdravší a aktívnejší život. Ak im doprajete dostatok pohybu vonku na slniečku, zlepšíte tak ich telesnú kondíciu a môžete ich ochrániť pred kardiovaskulárnymi ochoreniami či rednutím kostí. Fyzická aktivita a prírodné svetlo tiež upravujú biorytmus, čo znamená kvalitnejší spánok.

Pobyt vonku pozitívne vplýva aj na kognitívne schopnosti. Počas bláznenia sa vonku zo seba deti vybijú nadbytočnú energiu a stres (áno, aj deti ním trpia). Aj preto sú tie, ktoré sa pravidelne hrávajú vonku, šťastnejšie, pokojnejšie a lepšie sa vedia sústrediť v škole. Potešia vás teda dobrou náladou a možno aj lepšími známkami. Veľkú službu im urobíte aj vtedy, ak si môžu program aktivít vymyslieť samy – možnosť používať fantáziu podporuje ich kreativitu a rozvíja predstavivosť.

Chcete tiež, aby vaše ratolesti mali čo najviac kamarátov? Vo vašom okolí pravdepodobne býva viacero detí rôznych vekových kategórií, s ktorými sa môžu zahrať. Deti, ktoré sa zapájajú do skupinových hier, sa učia komunikovať a robiť medzi sebou kompromisy. Vďaka tomu sa ľahšie socializujú a nadväzujú vzťahy. 

image

Dvor v ružinovskom komplexe NUPPU ponúka možnosti pre všetky vekové kategórie detí

YIT Slovakia

Dá sa byť zdravý aj v bezpečí

Poskytnúť dieťaťu dostatočný pobyt v prírode neznamená, že máte každý deň ísť na niekoľkohodinovú túru. Odborníci odporúčajú, aby deti všetkých vekových kategórií strávili vonku aspoň hodinu denne. Na to celkom postačí aj prechádzka do najbližšieho parku či na ihrisko.

Tí, ktorí majú v rámci bytového komplexu vnútroblok, sú v obrovskej výhode. Majú totiž rovno pod oknami bytu kus prírody, ktorý je bezpečne oddelený od cesty a deti ho poznajú ako svoju dlaň. Môžu teda tráviť čas vonku aj samy – stačí s nimi dohodnúť, aby sa hrali len v priestore, kde na ne dovidíte. O svoju skúsenosť s mestským vnútroblokom sa podelil aj Martin, ktorý spolu s manželkou kúpili byt v ružinovskom projekte NUPPU, ktorého súčasťou je sú aj bytové domy Asteri. „Je tu aktívna susedská komunita a dvor, ktorý nemá chybu. Keďže sa nám nedávno narodila dcéra, tešíme sa, keď bude môcť využívať detské ihriská priamo na dvore.“ Dnešné moderné vnútrobloky sa často stavajú aj so zdieľanými prvkami, napríklad grilom či ihriskami, ktoré utužujú vzťahy v komunite a robia z anonymných susedov známych či priateľov. Rodičia tak môžu na dvor pustiť deti s vedomím, že budú v bezpečí a robia pre ne to najlepšie. 

image

Až tretinu celkovej plochy dvora v komplexe NUPPU tvorí zeleň

YIT Slovakia
menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
22. jún 2024 06:04