rawpixel.com/cuz.gallery
StoryEditor

História bielenia zubov od staroveku po súčasnosť

28.09.2022, 00:00
PR Články

Kedysi bizarné močové receptúry, dnes crest pásiky

História bielenia zubov je naozaj pestrá. Prvými snaživcami o biely úsmev boli starovekí Egypťapnia a Rímania. Ako sa dá predpokladať, rôzne kultúry praktizovali rôzne metódy. Cieľ však mali rovnakí - dosiahnuť žiarivo biely úsmev.

Prvé pokusy o bielenie zubov

Vedeli ste, že pre Egypťanov boli biele zuby znakom bohatstva a blahobytu?

V spoločnosti boli biele zuby spojené so statusom bohatstva - čím belšie zuby, tým bohatší človek.

Starí Egypťania boli všeobecne známi svojimi skrášľovacími technikami - a nezabúdali ani na zuby. Asi pred 4000 rokmi používali na bielenie zubov pastu z vínneho octu a mletú pemzu (horninu vulkanického pôvodu). Zmes si natierali pomocou drobných vetvičiek na zuby.

Ak egyptské čistenie zubov pomocou sopečného prášku neznie lákavo, pripravte sa na väčší extrém. Rimania totiž používali na bielenie zubov moč.

Našťastie neskôr zistili, že to bol iba amoniak v moči, ktorý bielil zuby, a od tejto bizarnej metódy upustili.

Pred zubármi sa o zuby starali barberi. A keďže v tom čase nebolo veľa zubných prostriedkov, vyriešili väčšinu problémov vytrhnutím boľavých zubov. Poskytovali tiež bielenie zubov pomocou kovových pilníkov na zuby pred aplikáciou kyseliny dusičnej na odstránenie škvŕn. Nielenže bol tento proces neskutočne nepríjemný, ale poškodil aj sklovinu, čo spôsobilo, že zuby boli náchylnejšie aj na zubný kaz.

Neskôr v osemdesiatych rokoch minulého storočia, zubári vynašli novú techniku bielenia zubov. Všimli si, že peroxid vodíka, ktorý používali na liečbu ďasien má bieliace účinky na zuby, a začali tento nový objav používať.

image
Crest

Súčasné riešenia bielenia zubov

Keďže kozmetická stomatológia sa v posledných rokoch stala populárnejšou, procedúry bielenia zubov sú čoraz bežnejšie. Ľudia, ktorí chcú dosiahnuť žiarivý úsmev, majú dnes k dispozícii rôzne možnosti - vrátane domácich trikov, profesionálnych ošetrení a voľnopredajných moderných produktov, ako sú napríklad bieliace pásiky na zuby crest.

Vedeli ste, že crest pásiky sú 25 x účinnejšie ako bieliace zubné pasty?

Tieto bieliace pásiky na zuby dokážu odstrániť až 14 rokov zubného povlaku a znečistenia len za 30 minút denne. Crest pásiky predstavujú jednoduchý a zaručený spôsob, ako si vybieliť zuby doma.

  • Bielenie zubov pomocou crest pásikov je šetrné k zubnej sklovine.
  • Crest pásiky odporúčajú aj zubári, dentálni hygienici a Americká zubná asociácia.
  • A hoci ste o nich možno ešte nepočuli, sú na trhu už 21 rokov. Crest pásiky pochádzajú z USA, no dnes ich možno kúpiť aj na Slovensku.

Vyberte si metódu bielenia zubov, ktorá vám bude vyhovovať. Neexistuje univerzálna odpoveď. Ľudia, ktorí majú citlivé zuby si musia metódu bielenia zubov vyberať o niečo pozornejšie a metóde bielenia zubov peroxidom vodíka by sa mali radšej vyhnúť.  Najlepšie preto urobíte, ak sa rozhodnete pre konzultáciu so svojim zubným lekárom.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
01. december 2023 18:45