Erik Zeman
StoryEditor

Máte chuť na Taliansko? Pripravte si poháre!

17.08.2022, 13:33
PR Články

Hádate správne, reč bude o nápoji, ktorý je obľúbený a známy už aj na Slovensku – o proseccu. Pochádza z Talianska – no pozor, nie každé frizzante a spumante (perlivé a šumivé) víno je prosecco! To pravé prosecco je produkované striktne v určitom regióne.

Veneto e Friuli, amore!

Sever Talianska je to miesto, ktoré láka všetkých cestovateľov – gurmánov, ktorí sa túžia vydať po stopách prosecca. Keď budete hľadať na mape, sústreďte sa na geografické oblasti Veneto a Friuli. Hoci sa úplne nekryjú, práve tam nech smeruje váš prst a budete správne vo vinohradníckej časti Talianska - Prosecco. Tam sa produkuje charakteristický letný osviežujúci nápoj, ktorý si od roku 2009 doslova podmanil svet. Práve v spomínanom roku sa zmenil i názov odrody hrozna z prosecco na glera. Tej musí každé originálne prosecco obsahovať minimálne 85 %.

Pravú taliansku kvalitu spoznáte podľa označenia DOC alebo DOCG. Označenie DOC – chránené označenie pôvodu (Denominazione di Origine Controllata) môžu nosiť vína, na ktorých výrobu sa používajú stanovené odrody hrozna zo špecifikovanej oblasti. Hrozno tam musí byť dopestované a prosecco tam musí byť naplnené do fliaš. Okrem toho striktne platí i výrobná metóda, doba dozrievania, hektárový výnos ale aj štýl vína.

Pri označení DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) musí víno okrem hore spomínaných charakteristík splniť mnohé ďalšie kritéria. Musí byť dopestované i vyrobené v tej istej špecifickej oblasti a musí spĺňať tie najvyššie kvalitatívne štandardy, ktoré sú pravidelne kontrolované. Nie náhodou toto označenie aktuálne nosí iba 40 talianskych vín!

Z oblasti Prosecco DOC Trevisso pochádza i Mionetto Prosecco DOC Treviso Brut, vďaka ktorému si aj toto leto môžete svoj malý kúsok Talianska dopriať kdekoľvek. Či už so svojou „amore“ alebo v partii dobrých „amici“ – vychladený nápoj v pohári na stopke chutí tak, ako keby ste si ho nechali naliať k typickému talianskemu „antipasti“ pod hviezdami vo vinici v srdci provincie preslávenej jeho výrobou.

Zobrať si ho kamkoľvek môžete vďaka Party Packu – elegantnej „kabelke“, ktorá obsahuje 6 malých, 200 ml. fliaš Mionetto Prosecco DOC Treviso Brut. Áno, predstavte si to presne tak, že si ho môžete vychutnať priamo z elegantnej mini fľaše.

Keď začínate premýšľať nad tým, kde by ste fľašu potešenia plného bubliniek vychladili, poteší vás limitovaná edícia Mionetto Prosecco DOC Treviso Brut Chiller Pack. Súčasťou balenia je i kompaktná nádoba na chladenie, ktorú už len stačí naplniť ľadom.

Zo širokej ponuky toho pravého talianskeho prosecca značky Mionetto si môžete vybrať svojho favorita na www.najnapoje.sk. Na svoje si prídu milovníci ružového prosecca, ktoré môžu v tejto sezóne mať rovnako, ako aj prosecco blanc v Party Packu alebo Chiller Packu, biologického prosecca, extra suchej verzie i prestížnych kúskov ako napríklad Prosecco Mionetto MO DOCG Valdobbiadene extra dry.

image
Erik Zeman

Doprajte si chuť Talianska doma, alebo na cestách – doprajte si ju v atraktívnej forme prosecca, ktoré sa zrodilo v Taliansku, no obľube sa teší po celom svete.   

 

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
14. apríl 2024 19:15