Ružový slon
StoryEditor

Parazit toxoplasma môže zapríčiniť podľa výskumov väčšiu sexuálnu atraktivitu a štíhlosť.

30.04.2022, 00:00
PR Články
Majitelia mačiek sú vplyvom pôsobenia parazita toxoplasma atraktívnejší, štíhlejší a majú aktívnejší sexuálny život. Vyplýva to z najnovšej štúdie fínskej Univerzity v Turku. Tá zaznamenala, že ženy infikované toxoplazmózou vážili o 10 percent hmotnosti menej oproti neinfikovaným ženám, vykazovali vyššiu mieru sebadôvery, a väčší počet sexuálnych partnerov. Muži s týmto infekčným ochorením boli v priemere o 3 centimetre vyšší, vyznačovali sa dominantnejšími mužskými rysmi i vyššou hladinou testosterónu.

Odhaduje sa, že až tretina ľudskej populácie je infikovaná tzv. mačacou chorobou – toxoplazmózou, ktorú spôsobuje vnútrobunkový parazit Toxoplasma gondii. Aj medzinárodná štúdia vedená známym biológom Jaroslavom Flegrom z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej potvrdila, že až tretina Čechov je infikovaná týmto infekčným ochorením. Toxoplazmóza nemá u zdravých ľudí žiadne alebo len malé príznaky, avšak môže mať pozitívny vplyv na ich sexuálnu príťažlivosť.

Vedci z Univerzity v Turku analyzovali údaje u 213 dospelých. Porovnávali u nich kategórie, akými sú vnímanie vlastnej atraktivity, počet sexuálnych partnerov, index telesnej hmotnosti, symetriu tváre, resp. pomer jej šírky k výške, a to ako u nakazených, tak aj u nenakazených toxoplazmózou. Z výsledkov štúdie publikovanej v časopise PeerJ vyplýva, že ženy, ktoré boli infikované parazitom Toxoplasma gondii, vážili o 10 percent menej, mali o 63 percent viac milostných afér, a celkovo mali väčšiu sebadôveru. Nakazení muži boli o 3 centimetre vyšší, vyznačovali sa dominantnejšími mužskými rysmi tváre, i vyššou hladinou testosterónu.

image
Ružový slon

Vedci sa domnievajú, že drobný parazit nenápadne mení správanie sa hostiteľov.  Pravdepodobne tak robí prostredníctvom svojich účinkov na kľúčové hormóny, a tým zvyšuje možnosť prenosu. „Parazit môže spôsobiť zmeny v vzhľade a správaní sa ľudského hostiteľa, buď ako vedľajší produkt infekcie, alebo ako výsledok manipulácie parazita s cieľom zvýšiť jeho šírenie na nových hostiteľov,” uvádza vedúci výskumný pracovník Univerzity v Turku Javier Borráze-León. Je možné, že infekcia zasahuje do génov, ktoré riadia produkciu „hormónov šťastia“ serotonínu a dopamínu. Môže mať taktiež vplyv na atraktivitu a to tak, že zvyšuje hladinu testosterónu u mužov a znižuje ju u žien. Ďalšou možnou teóriou je, že infikovaní jedinci spália viac kalórii.

Preferencia týchto telesných rysov jednotlivých pohlaví je v ľuďoch prirodzene zakorenená a odkazuje na pohlavný dimorfizmus. Mohutnejší muži v ženách vzbudzujú väčšiu istotu, že sa o ne a ich potomkov partneri lepšie postarajú. Drobnejšie dámy zase pre mužov vyzerajú mladšie, čo je evolučne brané ako signál dobrej plodnosti,“ komentuje prieskum Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.sk, ktorý testuje a predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. apríl 2024 05:50