Radíme maminkám: ako zvládnuť prerezávanie prvých zúbkovPexels
StoryEditor

Radíme maminkám: ako zvládnuť prerezávanie prvých zúbkov

21.05.2021, 00:00
PR Články
Prerezávanie mliečnych zúbkov je dôležitou etapou vo vývoji dieťaťa. Niekedy sa zúbky prerežú bez výraznejších prejavov, niekedy naopak dokážu potrápiť nie len dieťatko, ktoré je vystavené nepríjemným pocitom, ale aj samotných rodičov. Každé dieťatko je jedinečné a má vlastné tempo, akým si týmto životným obdobím prechádza. Napriek individuálnemu prístupu je možné zažiť radosť z každého prerezaného zúbku s úsmevom na tvári. Na vašej, aj na drobcovej.

Mliečne zuby sa začínajú vyvíjať už počas tehotenstva, vo výnimočných prípadoch sa dieťa narodí už so zúbkom. Častejší je prípad predčasne prerezaných zúbkov, ktoré sa objavia pred 30. dňom života.  V 15% sa jedná o zúbky navyše a ďalší postup je preto potrebné konzultovať s lekárom. Štandardne sa prvý zúbok ukáže okolo 6. mesiaca života, postupne sa každých 6 mesiacov prerežú v priemere 4 zúbky. Toto jednoduché pravidlo vám pomôže sledovať, či sa vaše dieťatko pasuje so zúbkami prirodzeným spôsobom. Ak ste už sfúkli prvú sviečku a nepýšite sa ani jedným zúbkom, kontaktujte svojho lekára. Celkovo 20 mliečnych zúbkov sa prereže zhruba do 31. mesiaca.

Napriek tomu, že prerezávanie zúbkov obvykle prebieha pokojne, je spojené s mnohými nepríjemnými príznakmi. Neprejavuje sa len lokálne na mieste prerezávania, kde sa môže objaviť modrina, či podliatinka, ale má vplyv na celý organizmus. Bolestivý opuch a zápal ďasienka tak môže byť sprevádzaný zvýšeným slinením, nepokojom, podráždenosťou a hnačkami, výnimkou nie sú ani bezsenné noci plné plaču.

Mami, poraď...

Naše mamy nemali toľko možností ako majú mladé ženy dnes, a predsa toto ťažké obdobie s nami zvládli. Naše starké si pomáhali najmä rôznymi metódami ľudového liečiteľstva, ktoré sú overené časom a dajú sa aplikovať ešte aj dnes. Poďme sa inšpirovať... Radíme maminkám Radíme maminkám Pexels

Jemné masáže

Základom tejto prvej metódy sú dôkladne umyté ruky a ostrihané nechty - jemne sa dotýkame prstom ďasienok dieťatka. Netlačíme! Len jemne prechádzame po ďasnách. Takáto masáž je veľmi uľavujúca. Môžete svoje bábätko nechať skúmať vašu ruku, nechať ju okuskávať, uvidíte, že mu to aspoň na chvíľku prinesie úľavu a zabaví ho.

Hryzadlá

Na tomto princípe fungujú aj detské hryzadlá a keď v minulosti neboli po ruke, veľmi dobre pomohla aj kôrka od chlebíka. Dávajte si však pozor, kôrka nesmie byť tvrdá alebo oschnutá, pretože by mohla ďasienka ešte viac poraniť. Radíme maminkám Radíme maminkám Pexels

Znecitlivenie citrónovou šťavou

Naše babiny používali aj citrón a čím kyslejší bol, tým lepšie. Ďasná vďaka nemu trošičku stŕpli, čo zmiernilo nepríjemné tlaky i svrbenie. Mnohé mamičky používajú tento trik dodnes. Dávajú si však pozor na kvalitu ovocia a množstvo prehltnutej šťavy, ktoré by mohlo spôsobiť u dieťatka bolesť bruška. Radíme maminkám Radíme maminkám Boiron

Overené hojivé bylinky

Repík lekársky je bylina, ktorá zmierňuje zápal a tým pomáha odstrániť aj primárne bolesti. Uvarte z neho slabší čajík, ktorý necháte vychladnúť. Namočte potom doň vatovú tyčinku a tou prechádzajte po ďasnách. Veľmi účinné sú aj kamilky, teda harmanček, z ktorého je vyrábaná aj Camilia, u moderných mamičiek už pomerne známe a účinné prírodné liečivo, dostupné bežne v lekárni. Camiliu nájdete v podobe gélu, ktorý sa nanáša priamo na boľavé ďasienka. Obľúbenou sa stala aj preto, že nepôsobí len na lokálne, ale aj na celkové príznaky, ktoré sprevádzajú neraz vskutku plačlivé a náročné prerezávanie zúbkov. Výhodou Camilie tiež je mimoriadne jednoduchá a hygienická aplikácia, obsah ampulky stačí celý vyliať do úst dieťatka, kde sa cez sliznicu vstrebe. Pri takomto podávaní lieku spolupracujú aj bábätká, ktoré si nechcú nechať potierať ďasienka. Gélik veľmi dobre tolerujú a raz dva sa im v ústach rozplynie. Balenie je hygienické a sterilné, malé plastové ampulky môžete mať stále po ruke a povestné zúbkovanie vás tak neprekvapí ani na dlhšej prechádzke či pri cestovaní.

Maminy a čoskoro zúbkaté bábätká, držte sa, zvládnite spoločné zúbkovanie s úsmevom na tvári!

 

(PR)

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
25. jún 2024 11:14