Nie je prírodné liečivo ako prírodné liečivoSmecta
StoryEditor

Nie je prírodné liečivo ako prírodné liečivo

27.05.2021, 00:00
PR Články
V súčasnosti sa doslova roztrhlo vrece na trhu s prírodnými liekmi. Je to následok toho, že ľudia sa začali zaujímať o svoje telo a jeho starostlivosť vo väčšej miere, ako to bolo pred pár rokmi. Všadeprítomná chémia nás obklopuje stále intenzívnejšie, mnohí z nás preto začali siahať po čo najprírodnejších produktoch, ktoré dodávajú organizmu dostatok živín – od potravín až po samotné lieky. Rozhodne sa oplatí vrátiť sa k dobrým radám našich starých mám a čerpať liečivé látky z prírody.

Prírodné lieky

Je možné, že patríte medzi pacientov, ktorí vyhľadávajú prírodnú liečbu. Ich výroba sa líši tým, že sú pripravované nielen z chemicky syntetizovaných liečiv, ale aj z látok, ktoré majú prírodný charakter. Sú tu mnohé ďalšie dôležité faktory, ako napríklad čas a zber pri získavaní účinných látok z liečivých bylín. Pri výskume prírodných liekov je venovaná zvýšená pozornosť skúmaniu možných nežiadúcich účinkov. Veda prírodné látky už stáročia skúma. 

Určite poznáte a na vlastnej koži ste už vyskúšali mnohé z prírodných pomocníkov, ako sú levanduľa, tymián, materina dúška, lipa, brusnica, šalvia lekárska, šípka, repík lekársky, baza čierna, hloh, fenikel, žihľava dvojdomá, pesterec mariánsky, rakytník, zázvor, ginko biloba... Medzi prírodné liečivá, ktoré nie sú až natoľko známe, patria aj prírodné čistené íly.

Sú to látky prírodného pôvodu, ktorých výhody ľudia objavili prvýkrát ešte v staroveku. Vyzerajú ako veľmi jemná hlina a sú výsledkom dlhého vývoja silikátových hornín. Okrem iného íl tvoria usadeniny prvkov z opotrebovaných hornín alebo vznikajú transformáciou vulkanických hornín. Aj keď sú íly prírodného pôvodu, ich zloženie sa líši podľa toho, kde sa nachádzajú. Medzi najznámejšie typy ílu patria najmä smektity, mastenec a kaolinit.

Všetky íly majú podobnú lamelárnu štruktúru (vrstevnaté usporiadanie). Navzájom sa líšia len tým, ako sú jednotlivé lamely (vrstvy) priestorovo usporiadané a aké je ich minerálne zloženie. V štruktúre ílov sa môžu nachádzať atómy horčíka, železa, vápnika, draslíka alebo sodíka, ktoré sú zodpovedné za rôzne sfarbenie ílov.

Práve vďaka svojmu zloženiu majú íly pozoruhodné vlastnosti. Niektoré preukázali, že prostredníctvom svojej lamelárnej štruktúry dokážu zachytávať v čreve vírusy (napríklad aj rotavírusy), baktérie alebo toxíny. Môžu tiež viazať rôzne látky z vonkajšieho prostredia, napríklad mastenec dokáže viazať tuky a smektit zasa plyny. Íly majú vo svojej štruktúre elektricky nabité častice (ióny), ktoré si môžu vymieňať s iónmi vonkajšieho prostredia. Niektoré íly (napríklad smektity či bentonity), majú schopnosť zväčšiť svoj objem, čo poukazuje na adsorpčné schopnosti.

Vďaka rôznorodým vlastnostiam ílov existuje veľa možností, ako ich využiť. Niektoré z nich sú prospešné pre ľudské zdravie, pretože slúžia ako liečivá alebo pomocné látky. Na terapeutické účely sa používajú smektity, kaolinit, mastenec a palygorskit. Prírodné čistené íly sa používajú na liečenie alebo na zmiernenie symptómov pri niektorých ochoreniach.

Využívajú spomínanú vysokú adsorpčnú kapacitu, schopnosť nabobtnať a viazať na seba rôzne látky a patogény. Prírodné čistené íly majú využitie napríklad v gastroenterológii, keď pri ústnom podaní posilňujú bariérnu funkciu črevnej sliznice a pôsobia lokálne protizápalovo. V reumatológii sa íly využívajú na lokálnu aplikáciu, napríklad bahenné zábaly sú súčasťou liečby niektorých chronických reumatologických ochorení. Dermatológia tiež využíva ich priaznivé účinky na kožu. 

Nie je prírodné liečivo ako prírodné liečivo Nie je prírodné liečivo ako prírodné liečivo Smecta

Íly zo skupiny smektitov sa už oddávna podávajú na zvládanie žalúdočných a črevných problémov - preukázali svoje výhody v mnohých klinických štúdiách, ktoré potvrdili ich opodstatnenie pri liečbe hnačky. Ukázalo sa, že íly posilňujú črevnú bariéru a znižujú črevnú priepustnosť, ktorá sa mení v prípade hnačky. Ak vás bude trápiť trávenie, poobzerajte sa po liekoch s obsahom prírodného čisteného ílu.

Pamätajte na všeobecné pravidlo, že by ste mali prebrať vhodnosť použitia dostupných prípravkov s lekárom alebo lekárnikom. Vyhnete sa riziku progresie vášho ochorenia a vzniku vážnych zdravotných komplikácií, za čo vám bude váš organizmus do budúcna určite vďačný.

05/2021, SCA-SK-000033

Ak si môžete zvoliť účinný liek proti hnačke s prírodným zložením, voľba je jasná!

Keď vás hnačka prekvapí nepripravených, uľavte svojmu utrápenému organizmu a zvoľte liek s čisto prírodným zložením. Spýtajte sa svojho lekárnika alebo lekára na liek Smecta® s obsahom diosmektitu. Táto účinná látka - prírodný čistený íl - je schopná viazať sa s hlienom sliznice tráviaceho traktu, čím zvyšuje jeho kvalitu a množstvo. Ochráni tak vašu sliznicu proti infekcii a škodlivým látkam a umožní jej rýchlejšie uzdravenie. Diosmektit navyše dokáže viazať toxické látky produkované infekčnými pôvodcami hnačky. Hnačku tak dokážete vyliečiť rýchlo a efektívne, bez dlhého trápenia.

Viac informácií o liečbe hnačky nájdete na www.smecta.sk

Zdroj: Písomná informácia pre používateľa, 09/2019

smecta® je liek na vnútorné použitie. Obsahuje 3 g diosmektitu. Liek nie je viazaný na lekársky predpis. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

 05/2021, SCA-SK-000071

 

(PR)

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
20. júl 2024 00:26