shutterstock.com
StoryEditor

Všetko o našej pokožke. Pýtali sme sa odborníčok, ako ju udržať pevnú a krásnu

16.11.2020, 08:15
Krása a móda
Chráni nás proti baktériám a infekciám. Každý mesiac sa regeneruje. Ako ju však udržať zdravú a krásnu? Pýtali sme sa odborníčok na všetko, čo nás zaujímalo.

Odpovedá Edita Kaiserová, dermatologička Inštitútu zdravia a krásy FRAIS:

1. Aké typy pokožky existujú a ako zistíme náš typ pokožky?

 • suchá pokožka – v mladosti vyzerá pekne, no rýchlejšie starne a má sklon k tvorbe vrások; vyžaduje pravidelnú hydratáciu a premastenie
 • normálna pokožka – sen každej ženy, v dospelosti sa vyskytuje zriedka, je typická pre bábätká a malé deti
 • mastná pokožka – ide o problematickú pokožku, často má sklony k akné a rozšírené póry
 • zmiešaná pokožka – najčastejší typ, v istých partiách tváre je mastná (v tzv. T-zóne = čelo + nos + brada), na lícach suchšia

Jednoduchý test na zistenie vášho typu pokožky:
pokožku hneď ráno umyjeme len čistou vodou – jemne vysušíme prikladaním uteráka – počkáme 20 minút – papierový obrúsok rozstrihnutý na 4 časti si prikladáme na jednotlivé časti tváre (čelo, nos, brada, líca) – a máme výsledok:
– ak sa zamastia iba obrúsky v tzv. T-zóne, máme zmiešaný typ
– ak sa zamastia všetky, máme mastný typ
– ak dôjde len k diskrétnemu zamasteniu obrúska, máme normálny typ
– ak cítime pnutie, máme suchý typ

2. Pokožka vraj neobsahuje cievy, ako je teda zabezpečená jej výživa?
Áno, je pravda, že pokožka neobsahuje cievy, pretože je najvrchnejšou vrstvou kože. Koža je však tvorená z viacerých vrstiev. Najspodnejšia časť je tukové tkanivo, hlavná a najväčšia časť je zamša a nasleduje niekoľko vrstiev epidermy, resp. pokožky.
Pokožka je zásobovaná hlbokou cievnou sieťou, ktorá sa nachádza na rozhraní podkožia a kože. Odtiaľ kolmo vybiehajú výbežky kapilár až na hranicu spodnej vrstvy buniek epidermy a odtiaľ sa difúziou dostávajú výživné látky do pokožky.

3. Ako predísť nepekným striám? Dá sa to vôbec?
Ak sú strie dôsledkom hormonálnych zmien v istých životných situáciách (extrémny rast alebo nadobudnutie objemu v tehotenstve alebo v puberte), nijako špeciálne striám nepredídeme. Pokožku môžeme len vhodne ošetrovať – masážami, hydratáciou, natieraním mastnejšími krémami...
Tvorba strií, samozrejme, nemusí vždy súvisieť len s hormonálnymi zmenami. Predísť im teda môžeme tak, že si budeme udržiavať svoju telesnú hmotnosť a vyhýbať sa nadmernému pribratiu.

4. Dá sa natrvalo zbaviť akné v dospelosti?
Vďaka správnej dermatologickej liečbe sa dá akné zbaviť v každom veku. Dôležité je, aby lekár venoval dostatočnú pozornosť príčinám akné (napríklad hormonálnym príčinám či prítomnosti zápalového ložiska v tele) a následne nastavil liečbu. Čím sme starší, tým menej intenzívne sú prejavy akné, a teda je aj menšia pravdepodobnosť recidív.

Odpovedá Iveta Hasová, dermatologička a vedúca medicínskeho kozmetického centra Mediskin:

5. Čo je to vlastne kyselina hyalurónová a ako pôsobí na našu pokožku? Ak si ju dáme vpichnúť, kedy najskôr vidíme efekt? Ako dlho nám vydrží? Bolí zákrok? A aká je jeho cena?
Kyselina hyalurónová je látka nášmu telu vlastná, vyskytujúca sa vo všetkých tkanivách živých organizmov. Dodáva objem nielen koži, ale aj tvar očiam či elasticitu kĺbom. Jej využitie v očnej chirurgii a ortopédii dnes predstihne využívanie v korektívnej dermatológii. Na trhu sa vyskytuje v dvoch formách:

 • voľná, nesieťovaná – využíva sa v mezoterapii na rehydratáciu povädnutej, presušenej pleti
 • sieťovaná – používa sa vo forme výplňových materiálov, tzv. fillerov; sieťovanie zabezpečuje pomalšie odbúravanie v organizme, pričom jej biokompatibilita zostáva zachovaná

Efekt: okamžite hydratuje, vypína pleť, redukuje vrásky, prinavracia objem
Odbúravanie: väčšinou sa odbúrava v priebehu 12 – 18 mesiacov, v oblasti pier je to rýchlejšie pre výraznú svalovú aktivitu, neustály dynamický pohyb a zvýšený metabolizmus, no v oblasti kruhov pod očami pretrváva mnohokrát viac ako 24 mesiacov
Bolestivosť: nízka; pre zníženie miery bolestivosti sa aplikujú na oblasť ošetrenia 30 minút pred zákrokom lokálne anestetiká; najvyššia miera citlivosti je v okolí úst, paradoxne zóna očí je takmer nebolestivá
Cena: závisí od typu terapie, typu použitého produktu a množstva potrebného objemu; pri terapii využívajúcej sieťovanú kyselinu hyalurónovú začína asi od 150 €

Súčasné výplňové implantáty na báze kyseliny hyalurónovej sa nezískavajú zo živočíšnych zdrojov, ale sú pripravované bakteriálnou fermentáciou. Aj vďaka tomu nie je potrebné pred podaním vykonávať žiadne alergologické testy.


6. Za vznik pigmentových škvŕn môže poškodenie kože slnečným žiarením, ale tiež genetika, endokrinné faktory, tehotenstvo či farmakologická terapia. Ako sa ich však zbavíme?
Na korekciu pigmentácií sa využívajú:

 • chemické pílingy – tento typ ošetrení sa vykonáva iba v špecializovaných medicínskych zariadeniach; ich nevýhodou je okrem nižšej úrovne reprodukovateľnosti aj vznik možných komplikácií a dĺžka hojenia, spojená s vyradením z bežných aktivít
 • prístrojové ošetrenia
 • laserový píling – jeho prednosťou oproti chemickým pílingom je vysoká miera precíznosti a reprodukovateľnosti ošetrenia a nižšia miera komplikácií
 • terapia pulzným svetlom – optimálne sú prístroje s duálnou filtráciou, kde sa bezpečnejšie výsledky dosahujú s nižším počtom opakovaní, stačia zvyčajne 2 – 3 ošetrenia v intervale 3 – 4 týždňov; prednosťou je neinvazivita zákroku, bez akejkoľvek rekonvalescencie
 • Q switched lasery (pikosekundové lasery) – prinášajú výrazný benefit neinvazivity ošetrenia a najvyššiu úspešnosť; dokážu na rozdiel od iných typov ošetrení preniknúť hlbšie do kože bez poškodenia jej povrchu a doslova „rozbiť“ pigment na mikročastice, ktoré telo prirodzene odbúra
  výkrik: Povrchové pílingy vykonávané v kozmetických salónoch zvyčajne žiaden depigmentačný efekt neposkytujú.

7. Prečo je pokožka na krku taká jemná a ľahšie „povolí“? Dá sa s tým niečo robiť?
Pokožka na krku patrí k zónam, ktoré ako jedny z prvých vykazujú známky starnutia. To, čo okrem starnutia spája očné okolie, zónu okolo úst a krk, je veľmi malá, až žiadna vrstva podkožného tuku a tenký a pohybmi stále namáhaný sval. Tieto okolnosti vedú k rýchlejším viditeľným známkam starnutia kože. Napriek tomu, že krk vo všeobecnosti vykazuje známky fotostarnutia rýchlejšie ako tvár, táto citlivá oblasť je napriek tomu oveľa viac zanedbávaná, či už v celkovej starostlivosti, či v zmysle ochrany pred pôsobením UV lúčov.

Ošetrenia pokožky na krku:
Ultherapy – jediný schválený neinvazívny lifting. Spevní samotnú kožu a zároveň pod ňou ležiaci sval.
Ihličková rádiofrekvencia – je finančne menej náročným ošetrením. Drobnou mikrotraumatizáciou podporuje prirodzený regeneračný potenciál pokožky a produkované teplo rádiofrekvenčnou energiou stimuluje kožu k tvorbe kolagénu.
Injekčné techniky – plazmalifting pôsobí stimulačne, skinboosters dopĺňajú hydratáciu, fillery vypĺňajú jednotlivé vrásky, botulotoxín zrelaxuje povrchový sval krku, vytvárajúci tiahnuce sa podkožné pruhy.

Odpovedá Vanda Przewlocka, lekárka a riaditeľka Inštitútu zdravia a krásy FRAIS:

8. Je botulotoxín pre pokožku bezpečný? Čo ak nechcem, aby som mala po jeho aplikácii tzv. zmrznutú tvár? Ako dlho vydrží jeho efekt? Kde všade okrem tváre sa dá botulotoxín využiť? Koľko stojí aplikácia?
Bezpečnosť
Štátny ústav pre kontrolu liečiv neeviduje botulotoxín ako látku, ktorá by bola nebezpečná. V medicíne sa už roky používa napríklad na liečbu škúlenia detí (strabizmus), a rovnako sa využíva v neurológii či v estetickej medicíne.
Zmrznutá tvár
Efekt zmrznutej tváre vzniká len v prípade, že sa „prešvihne“ správna miera. Pokiaľ sa botulotoxín aplikuje s mierou, dokážeme pomocou neho veľmi elegantne odstrániť/korigovať mimické vrásky a tvár vyzerá sviežejšie, mladistvejšie a menej ustarostene či prísne.
Efekt
Pri odstránení mimických vrások vydrží 4 – 6 mesiacov, v závislosti od individuálnych predpokladov. Pri odstránení potenia 6 – 8 mesiacov.
Nielen na tvár
Botulotoxín sa dá využiť aj na odstránenie niektorých typov vrások na krku, na korekciu tzv. zemiakovej brady či na odstránenie potenia (v podpazuší, na dlaniach a ploskách nôh).
Cena
Závisí od množstva ošetrovaných zón (čelo, očné okolie, okolie pier...). Cena za 1 zónu je 110 €, za 2 zóny 170 €, za 3 zóny 255 €. Pri odstránení potenia, teda pri vyblokovaní činnosti potných žliaz, je to 300 €.

9. Čo je to zmrazenie tuku? Dokáže zastaviť priberanie? Nie je vhodnejšia napríklad liposukcia?
Zmrazenie tuku alebo kryolipolýza je vlastne likvidácia tukových buniek pôsobením veľmi nízkych teplôt, odstraňuje malé tukové ložiská na vybraných miestach, priberanie zastaviť nedokáže. Zákrok by mal prebiehať opakovane, jeho dĺžka je 40 – 45 minút. Máte však pravdu, že liposukcia je vhodnejšia.

10. Pomáha vôbec niečo na odstránenie celulitídy?

 • úprava životosprávy
 • pravidelné masáže
 • lymfodrenáže
 • komplikované procedúry ako lipolýzy, ošetrenie laserom a pod.

Vznik celulitídy jednoznačne ovplyvňuje genetická predispozícia a hladina estrogénov.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/krasa-a-moda, menuAlias = krasa-a-moda, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
06. december 2023 04:55