shutterstock.com
StoryEditor

Trápi vás stále častejšie vypadávanie vlasov? Máme pre vás skvelé rady!

21.09.2020, 16:00
Krása a móda
Padanie vlasov je háklivý problém, ktorý nás oberá o krásu aj nervy. V dnešnej dobe sa však už dá riešiť aj účinnejšie ako len žihľavovým šampónom.

Ktorá z nás by nechcela oslnivú hrivu po celý svoj život? Chceme ju všetky! Klišé, že vlasy sú korunou krásy, je jednoducho pravda – nik sa asi nebude hádať, že riedke a slabé vlasy sú väčšia výhra ako husté a silné. Nie ku všetkým z nás však v tomto ohľade bola príroda rovnako spravodlivá. Najhoršie je, ak ich nemáme „bohvieaké“ a ešte v nejakej situácii o ich časť aj prídeme. Kým plešatý muž to dokáže „ukecať“ a na hustote jeho vlasov zasa až tak nezáleží, žena s plešinou má zničený život a doráňané sebavedomie. Môžu sa však stať aj také veci. Na vine sú najčastejšie hormóny, ale aj iné faktory. A pretože túto intímnu záležitosť, o ktorej sa príliš nehovorí, možno riešite práve vy, vyspovedali sme dermatologičku MUDr. Janu Šrámekovú, ktorá je odborníčkou na laserové ošetrenia.

Aké sú všetky dôvody padania vlasov?
Padanie vlasov, ktoré vedie k výraznému preriednutiu, je najčastejšie podmienené hormonálne, keď vzniká takzvaná androgenetická alopécia (plešivosť). Príčinou však môže byť aj užívanie niektorých liekov, liečba nádorov, ochorenia s vysokými horúčkami, pôrod, stres, zlé a jednostranné diéty a podobne.

Niekto sa trápi s padaním vlasov stále, niekto vôbec. Prečo je to tak?
Preto, lebo rozhoduje v prvom rade genetika, ale aj hormonálne zmeny, ktoré každá z nás znáša inak, lieky, ktoré užívame (napríklad antidepresíva, cytostatiká), životný štýl, niektoré ochorenia a podobne. Zo všetkých typov plešatenia ide v 85 % o androgénnu alopéciu, ktorou sú muži postihnutí oveľa častejšie. U žien, čo sa populácie týka, do 50 rokov ide o 13 % výskyt, ale napríklad už vo veku nad 60 rokov až o 35 % výskyt. Ženy aj muži s androgénnou alopéciou sa rodia s vlasovými folikulami, ktoré sú citlivé na hormón dihydrotestosterón. Tento hormón spôsobuje postupné zmenšovanie vlasových folikulov a tie produkujú stále tenšie a jemnejšie vlasy a namiesto normálnych vlasov zostáva len jemné „páperie“. Obom pohlaviam sa však dá pomôcť.

Čo sa považuje za „chorobné vypadávanie“ a čo je ešte o. k.?
Normálne vypadne denne 50 – 100 vlasov. Ak sa vypadávanie zvýši asi o 15 %, treba vyhľadať odborníka. Zjednodušene povedané, ak sa deje niečo, čo by nemalo, vlasy nachádzame všade. Vo vani, na vankúši, na oblečení. Často stačí prehrabnúť si vlasy rukou a medzi prstami zostávajú uvoľnené vlasy.

Ak mám raz riedke vlasy, dá sa docieliť, aby boli hustejšie?
Ak raz mám riedke vlasy od detstva, je to dané geneticky a nedá sa to zmeniť. Tu skôr ako dermatológ pomôže skúsený kaderník perfektným strihom a účesom. Taktiež poradí správne ošetrovanie špeciálnymi prípravkami, prípadne navrhne zahustenie vlasov nadpojením. Používať vhodnú vlasovú kozmetiku tiež nie je na škodu pri jemných, lámavých alebo zničených vlasoch.

Aké procedúry na zahustenie vlasov v súčasnosti estetická a laserová dermatológia ponúka a čo od nich reálne možno očakávať?
V dnešnej dobe trh ponúka veľa možností. Od domácej liečby rôznymi vitamínmi a výživovými doplnkami (vitamín E, zinok, magnézium, selén), cez kúpu rôznych hrebeňov a čiapok, ktoré majú zabezpečiť prekrvenie pokožky, až po návštevu dermatológa alebo špecializovaných estetických centier. Existujú aj lieky, ktoré skutočne prinášajú efekt a fungujú tak, že potláčajú spomínané zmršťovanie vlasových folikulov. Aplikujú sa zväčša lokálne vo forme roztoku. Z procedúr treba spomenúť LLLT/low-level laser therapy, kde ide o stimuláciu prekrvenia, a tým podporu rastu vlasov. Ďalej je to mezoterapia, čo je injekčná aplikácia roztoku mikrovpichmi do pokožky – čitateľky túto procedúru určite poznajú v spojitosti s omladzovaním tváre, v tomto prípade sa účinné látky aplikujú do pokožky hlavy. Netreba zabudnúť na PRP terapiu (drakula alebo plazma terapia), keď sa vlastná plazma bohatá na krvné doštičky aplikuje do postihnutých miest. Plazma obsahuje rastové hormóny, ktoré pôsobia na revitalizáciu vlasových folikulov. Účinnosť týchto metód je zhruba 40 %.

Ktoré z týchto ošetrení je podľa vás top?
Naše centrum prinieslo na Slovensko unikátnu americkú metódu ošetrenia FOTONA HairFill. Štúdie ukázali až 87 % účinnosť pri liečbe plešivosti, ktorá netrvá dlhšie ako 8 rokov. Pri ošetrení využívame špeciálny laser a jeho unikátny „smooth mode“, ktorý nemá žiaden iný laser na svete. Pri ošetrení sa dosiahne duálny termálny efekt, a to pomalý a rýchly. Pomalý termálny efekt vedie k vazodilatácii a vytváraniu nových cievok. Rýchly termálny efekt spôsobí šok vedúci k produkcii cytokínov a nového kolagénu a zároveň sa predlžuje rastová fáza vlasových folikulov. Výsledkom je zahustenie a rast nových vlasov. Robia sa 4 sedenia v 2-týždňových intervaloch a následne ešte 2 sedenia raz za mesiac. Zákrok nevyžaduje žiadne znecitlivenie a klient nie je vyradený z normálneho života ani na jediný deň.

Opýtali sme sa hairstylistky Lucie Kacafírkovej na padanie vlasov z pohľadu kaderníka:

Dokáže kaderník pomôcť pri vypadávaní vlasov?
Kaderník môže na základe svojich skúseností zohrať úlohu „prvého diagnostika“. Dokáže vizuálne posúdiť typ aj intenzitu padania vlasov, či vlasy padajú od korienka alebo sa lámu vo svojej dĺžke, a tým strácajú objem a hustotu – v takomto prípade môže odporučiť vhodnú starostlivosť. Ak je kvalitná, dokáže skutočne pomôcť.

Kde robíme vo vlasovej starostlivosti najčastejšie chyby?
Začína sa to hneď po umytí vlasov, ich intenzívnym trením vlasov pomocou uteráka, čo môže spôsobiť zlomenie a poškodenie vlasového vlákna. Vlasy pritom stačí zabaliť do uteráka a jemne doň povytláčať prebytočnú vodu. Pokiaľ ide o tepelnú úpravu, samotné používanie fénu nespôsobuje vypadávanie vlasov. Sušiť vlasy však treba pri nízkej teplote, aby ste zbytočne neoslabili vlasové vlákno a tesne pred vysušením vlasov vždy použiť tepelnú ochranu. Lámanie vlasov môže spôsobiť aj ich príliš silné a časté sťahovanie do copu alebo nadmerné používanie žehličky.

Je padanie a lámanie vlasov častý problém?
Dnes je, žiaľ, padanie vlasov bežným javom u žien aj mužov všetkých vekových kategórií nevynímajúc ľudí mladších ako 35 rokov.

TOTO vašim vlasom pomáha:
– Celozrnné potraviny
– Orechy a semená
– Zelenina a ovocie
– Strukoviny
– Panenský olivový olej
– Fermentované mliečne výrobky
– Mastné ryby
– Chudé mäso
– Bielkoviny
– Kolagén
– Železo, zinok, vitamíny B, C a D

TOTO vašim vlasom robí zle:
– Jednostranné diéty
– Kolísanie váhy
– Stres
– Hormonálne výkyvy
– Časté fénovanie, kulmovanie, žehlenie
– Nadmerné užívanie niektorých vitamínov (napríklad vitamínu A)

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/krasa-a-moda, menuAlias = krasa-a-moda, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
29. november 2023 15:50