K jesennej rovnodennosti sa viažu rôzne mystické úkony.Dreamstime
StoryEditor

Mystika živlov jesennej rovnodennosti: Očistná moc vody silnie, ale vyskúšať môžete aj ohňový rituál

21.09.2022, 06:00
ASTRO

Presne 23. septembra krátko po tretej hodine rannej nastane jesenná rovnodennosť a s ňou prichádza pre niekoho najkrajšie ročné obdobie. Boh Slnka starne, príroda sa pripravuje na dlhý spánok, sila Zeme ubúda. Silnejú však iné mocnosti, ktoré môžete využiť vo svoj prospech.

Podobne, ako k iným prelomovým obdobiam počas ročného kolobehu, aj k jesennej rovnodennosti sa viažu rôzne mystické úkony. Už v dávnych časoch ľudia verili, že aktuálne obdobie nástupu jesene žičí najmä takzvaným odnímacím čarom, ktorých úlohou je odbremeniť človeka od starostí, problémov a útrap. V úvode jesenných dní sa darí rituálom na lámanie porobenín, likvidáciu finančných blokád, vyháňanie zlých síl z ľudského tela i príbytku či odstraňovanie zdravotných neduhov.

Božské pozadie rovnodennosti

Naši pohanskí predkovia uctievali boha menom Svarožič, ktorý vládol Slnku. Na jeho počesť zapaľovali koleso omotané slamou, ktoré púšťali z kopca. Presne v deň jesennej rovnodennosti zostúpil do pozemskej pláne, aby sa stretol s bohyňou Kúpalou. Svarožič vytvoril i ďalších bohov - Radegasta, Dažboga, Svantovíta a Perúna. Tí prevzali správu nad svetovými stranami. Každý z nich vládne inému elementu – vode, ohňu, vzduchu a zemi.

A takto si niekdajší ľudia predstavovali Svarožiča: namiesto hlavy má guľu, ktorá sa neustále krúti, a to na všetky strany, aby všade videla, všetko počula a mohla hovoriť do každého kúta sveta. Večer zaspáva ako starec a ráno sa budí ako mládenec.

Zázračné jesenné plodiny

Aktuálne obdobie má aj svojho „stromového kráľa“. Naše prababičky vedeli, že v období rovnodennosti treba nájsť vo voľnej prírode, v parku či háji divý gaštan a vziať si z neho zopár hnedých plodov. Tie majú mnohoraké využitie. Ak vás niečo bolí, na postihnuté miesto stačí priložiť gaštan a ťažkosti vraj ustúpia. Plody sa osvedčili aj v boji proti reume. Niekdajší lovci alebo pastieri mali vo vrecku vždy aspoň jeden gaštan, aby chránil ich kosti a kĺby pred rôznymi neduhmi. Gaštany harmonizujú psychiku, eliminujú strachy a obavy, privodzujú pokojný a svieži spánok. Ak si magickú guľôčku vložíte pod matrac, nočné mory sa vám budú zďaleka vyhýbať.

Očistná moc vody silnie

Počas jesennej rovnodennosti bujnie živel vody. Naši predkovia tvrdili, že jesenné lejaky zmývajú zlo, ťažké energie a pozemský jed spätý s kliatbami. Odnímaciu silu majú v tomto období aj potoky a riečky – stačí si v nich poumývať ruky, prípadne aj celé telo. Samozrejme, hneď sa treba osušiť, aby organizmus neprechladol.

Zo starých čarodejníckych kníh sa zachoval netradičný očistný úkon, ktorý zbavuje urieknutia. Potrebujete nádobu s čistou vodou, pohár a čajovú lyžičku. Z nádoby odoberte 6 lyžičiek vody a dajte ich do pripraveného pohára. Zájdite k umývadlu. Z pohára odoberte 1 lyžičku vody, dajte ju do úst, premieľajte a vypľujte. Toto spravte trikrát. Potom namočte svoj pravý ukazovák do pohára a krúžte ním vo vode. Vzápätí si namočeným ukazovákom robte okolo pravého oka kruhy. Rovnako postupujte ľavým ukazovákom na ľavom oku. Na konci očistného rituálu by mali v pohári ostať necelé 3 lyžičky vody. Ak je tekutiny viac, znamená to, že máte „z očí“. V takomto prípade treba magický úkon opakovať znova – až dovtedy, pokým vám po mystickom úkone nezostanú v nádobke 3 lyžice tekutiny.A ešte jedna rada, ako sa počas jesenných dní zbaviť negatívnych energií, vrátane urieknutia či porobenia. Staré „babice“ hovorili, že prechádzky bosými nohami po rannej rose očisťujú od všetkých zlovestných nánosov.

Návod na ohňový rituál

V období jesennej rovnodennosti možno vyskúšať aj takzvaný plamenný rituál. Spomeňte si na všetky negatívne momenty vo svojom živote, ktoré chcete odstrániť - na zlobu, ktorú v sebe nosíte, bolesť uzamknutú v duši, starosti, problémy, ťažkosti, komplikácie, nepriaznivé udalosti. Stačí, keď všetko, čo vás deprimuje, frustruje, ničí a brzdí, napíšete na papier. Ideálny je biely hárok. Ak sa dá, použite zlaté pero.

Na papier nakreslite čiernou ceruzkou tri symboly - škorpióna, hada a žabu. Symbolizujú ohováranie, klebety, intrigy, závistlivé reči, ale aj kliatby rôznej intenzity.

Zožeňte si čierne horčičné alebo sezamové semienka - predstavujú zlé veci a zákerné slová, ktorých pôvodcom ste vy sami alebo ktoré sa na vás nalepili od iných osôb.

V záhrade alebo vo voľnej prírode vykopte jamu - pamätajte na bezpečnosť. Najvhodnejší čas je medzi piatou a siedmou hodinou večer. Na iný papier nakreslite symbol nekonečna - teda ležatú osmičku. Položte ho do vykopanej diery. Navrch poukladajte drevené uhlie a zapáľte ho. Priložte zopár kúskov dreva. Keď sa oheň rozhorí, sadnite si pri vatru a chvíľu uvažujte nad všetkým, čoho sa v živote chcete zbaviť. Rozmýšľajte nad sebou, ale aj nad inými ľuďmi, ktorí vám ublížili alebo uškodili. Vzápätí hoďte do plameňa rituálny papier. Sledujte, ako horí. Jeho likvidáciou sa strácajú aj všetky negatívne energie, ktoré vás dlhodobo sužovali. Dávajte pozor, aby oheň nevyhasol ešte pred skončením magického rituálu. Pravidelne doň prikladajte. Teraz prichádzajú na rad čierne horčičné alebo sezamové semienka. Hoďte ich do plápolajúcich plameňov a myslite na to, ako všetky záporné aspekty z vás i vášho okolia definitívne miznú.

Po skončení rituálneho obradu nechajte oheň dohorieť a jamu zahrabte. Mocná zem aj zvyšky vašich starostí pohltí a zničí.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/astro, menuAlias = astro, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
04. december 2023 06:45