Niťový lifting ja stále obľúbenejšia procedúra.
StoryEditor

Viete, čo je niťový lifting a aké sú výhody a riziká? Toto by ste mali vedieť, ak ho zvažujete

13.06.2023, 10:21
Zdravie

Byť navždy mladý, krásny, zdravý. Roky síce nezastavíte, ale telu môžete aspoň trošku pomocť. Len treba vedieť, ako na to. Vyhnite sa týmto prešľapom, aby vaša energia a peniaze nevyšli navnivoč.

Naša tvár sa vekom mení. V mladosti má prirodzený mladistvý vzhľad v tvare V. S pribúdajúcimi rokmi sa však od brady tvár začína smerom k lícam a spánkom rozširovať. „Okrem toho nám ešte aj prirodzene ochabujú mäkké tkanivá, sánka nie je v jednej rovine a na brade vznikajú previsy, ktoré voláme syslíky,“ opisuje dermatologička Ružena Sochorová. Ochabnutím svalov a vstrebávaním kostí sa tvar tváre mení na hranatý. Môže za to práve ovísanie sánky. Toto sú prirodzené zmeny, ktoré sa dejú na tvári a súvisia so starnutím.

 

Našťastie, s niektorými fyziologickými zmenami vieme zabojovať. Masážami, tvárovou jogou, kvalitným krémom, maskami ale aj zákrokmi, ktoré by mali ideálne prebehnúť pod odborným dohľadom skúsených lekárov. „Do mojej ambulancie prichádzajú pacienti s potrebou anti-agingu v rôznom veku. Okolo 30-siatky sú to pacientky, ktoré chcú riešiť vypínanie obočia, alebo zodvihnutie špičky nosa. V 40 až 50-siatke ich trápi tvar sánky. No a okolo 55 – 56 rokov už potrebujú riešiť celú tvár, líca, sánku, ale aj oblasť podbradku a krku,“ hovorí doktorka Sochorová, špecialistka na lekársku kozmetiku Life Style.

Ak sa nechcete dať rezať

Možnosti na zmenu a vypínanie kontúr sú rôzne. Pri nedostatočnom objeme tkanív, ktoré sa prejavuje prepadlinami na lícach či pod očami,  odporúča lekárka tekutý lifting pomocou kožných výplní s obsahom kyseliny hyalurónovej. Ak je výrazný prebytok kože, je vhodné urobiť chirurgický facelift a nadbytočnú kožu odstrániť. Niektorí pacienti sa však nechcú dať rezať a hľadajú šetrnejšie metódy. „A tým odporúčam kombináciu kožných výplní s 3D niťovým liftingom. Ten je vhodný aj pri potrebe  vypnúť, zodvihnúť tkanivá smerom nahor,“ odporúča lekárka.

Čo je to niťový lifting?

Táto metóda sa používa už niekoľko rokov na spevňovanie a lifting tkanív. Používajú sa pri nej mezonite. „Sú určené hlavne na spevňovanie tkanív u mladších na spevňovanie oblasti sánky, alebo na spevňovanie oblasti pod očami, alebo ak niekto nechce botulotoxín do oblasti medzi obočím, čela a okolo očí.“ Ako takýto zákrok vyzerá v praxi? „Tieto nite zavedieme a necháme pôsobiť v mieste vpichu, neťaháme ich. V súčasnosti sa najčastejšie používajú 3D nite. Sú pripevnené na dlhej ihle alebo tupej ihle kanyle. Sú zúbkaté, aby sa mohli lepšie ukotviť v tkanive. Pri tomto zákroku sa miesto vpichu umŕtvi lokálnym anestetikom a následne sa do oblasti líc a sánky, teda na polovicu tváre zavedie 4-6 nití. Tieto sa potiahnu a odstrihnú  Výsledok je hneď viditeľný. Zákrok sa robí ambulantne je minimálne bolestivý.“ A čo je najlepšie, nie je potrebná PN ani dovolenka na rekonvalescenciu.

Podľa lekárky sa zákroku ani materiálov netreba obávať, používajú sa v chirurgii úplne bežne. „Mezonite a 3D nite sú vyrobené z materiálu polydioxanon PDO, ktorý sa už desaťročia používa na výrobu šicieho materiálu pre chirurgov. Je to vstrebateľný materiál, ktorý sa v tkanive rozpúšťa v priebehu 6 mesiacov a zostáva kolagén, ktorý spevňuje danú lokalitu.“

Riziká

Samozrejme, ani tento zákrok nie je bez rizika. Nevhodné materiály, ale aj neskúsený lekár či iný neoverený odborník môžu pacientom poriadne zavariť. „Ťahacie 3D nite sa musia aplikovať hlboko pod kožu, nesmú ísť povrchovo, lebo môžu vzniknúť jazvy. Niť musí byť hlboko uložená, nesmie trčať, lebo môžu vzniknúť granulómy,“ vysvetľuje možné komplikácie doktorka Sochorová. Ak sa teda odhodláte na niťový lifting alebo akýkoľvek iný omladzovací zákrok. Výberu lekára venujte dostatok času a pozornosti.  Aby sa vaša snaha vyzerať mladšie nezmenila na nočnú moru.

 

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. júl 2024 06:44