shutterstock.com
StoryEditor

Esenciálne oleje zažívajú boom. S čím všetkým vám dokážu pomôcť?

25.01.2021, 11:00
Zdravie
Neraz sa cítime napätí, pretože podvedome ,zacítime‘, že niečo nie je v poriadku. A práve vône nás dokážu aj uvoľniť, zbaviť strachu a nervozity.

Na krajšiu postavu
Esenciálne oleje a vône vo všeobecnosti pomáhajú aj pri zhadzovaní nadbytočných kíl. Nie nadarmo máme v mozgu centrum čuchu uložené hneď vedľa centra hladu. A tiež centra emócií. A áno, neraz jeme preto, že zajedáme nejaké nevyriešené emócie, hnev, frustráciu, neistotu… Martina Valníčková tvrdí, že niektoré esenciálne oleje majú schopnosť znižovať chuť do jedla. „Vdychovanie mätového oleja napríklad spôsobuje, že budete mať prirodzene menší hlad. Stačí, keď ho nakvapkáte do difuzéra a prevoniate miestnosť. Výborným pomocníkom na chudnutie je aj grepový olej, treba si však dať pozor na množstvo. V malých dávkach vám poriadne pretrávi, ale budete mať ešte väčšiu chuť do jedla. Optimum je 5 až 7 kvapiek do 4 deci vody, to, naopak, vyvolá pocit sýtosti.“ Na moje nevýslovné sklamanie však nie je príliš vhodný na zhadzovanie popôrodných kíl. Je totiž aj veľmi silným čistiacim olejom a splodiny, ktoré sa ním uvoľňujú z tela, by sa mohli dostať aj do materského mlieka.

Pre čerstvé mamičky je skvelý levanduľový olej, geránium, myrha a kadidlo. „Levanduľový olej vás zbaví strií, najmä v kombinácii s myrhovým olejom. Pokojne si ho môžete natierať už v tehotenstve, rozriedený základným kokosovým olejom. Levanduľa zároveň pomáha bábätkám zaspať. Geránium je zasa takzvaný ženský olej. Posilňuje puto medzi matkou a dieťom. Ak napríklad tehotná žena nevie, či naozaj dieťa chce, tento olej v nej dokáže prebudiť materinskú lásku a pripútať ju k bábätku. Dieťatko dokonca tento olej spoznáva po narodení a vie, že je to vôna jeho mamy. Tento olej sa odporúča aj pri výskyte cýst a detičkám pomáha s kožnými problémami.“ Martina šak upozorňuje, že ak chcete esenciálne oleje aplikovať na svoje ratolesti, vždy ich treba riediť. Najprv na pokožku natrite základný kokosový olej a naň kvapnite príslušný esenciálny olej. Deti by nikdy nemali užívať oleje vnútorne, hoci dospelí niektoré oleje (v terapeutickej kvalite) vnútorne užívať môžu.

Proti emocionálnym upírom
Úlohou vôní je chrániť rastliny pred škodcami, vedia sa vďaka nim účinne brániť proti vírusom, baktériám a ďalším nepriateľom. A presne na tie isté účely vieme vône používať aj my. „Keď cítite, že na vás lezie chrípka, kvapnite si do lyžice medu niektorý z olejov, ako je klinčekový, eukalyptový, rozmarínový, škoricový či z divokého pomaranča alebo ich zmes. Proti škriabaniu hrdla pomáha aj zázvor,“ vymenúva Martina Valníčková. Tvrdí, že tak ako môžeme proti vírusom a baktériám bojovať na telesnej úrovni, pomocou esenciálnych olejov sa dokážeme chrániť aj proti ľuďom, ktorí nás energeticky vyčerpávajú alebo nerešpektujú naše hranice, teda proti emocionálnym upírom. „Platia na nich rovnaké oleje, aké vás ochránia pred komármi, kliešťami a iným hmyzom. Zmes olejov fungujúca ako prírodný repelent skvele funguje aj ako odpudzovač dotieravých a nepríjemných ľudí." beauty oils shutterstock.com

Na odvahu a komunikatívnosť
Keď Martina vie, že jej deti mali v škole ťažký deň, pred ich príchodom domov prevonia celý byt zmesou levandule, majoránky a ylang-ylangu, ktorá dokáže navodiť pokojnú atmosféru. „Minule ma poriadne naštval jeden nepríjemný telefonát. Prv, než som zavesila, manžel vycítil môj hnev a zakričal na mňa zo susednej izby: Daj si nejaký olej! Položila som telefón, nadýchala som sa zmesi stromových olejov, narátala do desať a všetko zo mňa opadlo.“ Skúsená aromaterapeutka tvrdí, že esenciálne oleje účinkujú takmer na každé psychické rozpoloženie a náladu. Potrebujete dodať odvahu pred pracovným pohovorom, skúškou v škole alebo prvým rande? Výborný je na to zázvor. „Stačí vdýchnuť kvapku zázvorového oleja, a cítite sa ako naprogramovaný vojak, ktorý suverénne vie, čo má urobiť. Zázvor nás dokáže akoby prefackať a povzbudiť, že všetko dokážeme.“ Ak vás čaká nejaký dôležitý rozhovor, napríklad so šéfom, Martina odporúča oleje, ktoré povzbudzujú komunikáciu — mätu kučeravú, ktorá je olejom sebavedomej reči či sebavedomého prejavu a pomáha nám lepšie sa vyjadrovať. 

Elixír vášne
„Škorica je olejom sexuálnej harmónie, preto sa často pridáva do rôznych masážnych olejov s afrodiziakálnymi účinkami. Nie je to však o tom, že by zvyšovala chuť na sex,“ upozorňuje, „skôr spôsobuje, že sa dokážeme prijať so všetkými svojimi nedostatkami a viac si veriť, a preto sa otvoriť intimite.“ Podobne účinkuje aj pačuli, olej spojenia s vlastným telom. Ylang-ylang v nás zasa prebúdza hravosť. „A keď zmiešame pačuli so škoricou, zázvorom a s hormonálnymi olejmi, ako je napríklad šalvia alebo ylang-ylang, vytvoríme zmes, ktorá má schopnosť znovu zapáliť oheň,“ vymenúva aromaterapeutka recept na elixír vášne. A čo ak sa najprv potrebujeme naučiť milovať sami seba? Siahnite po bergamote. Ten je vyslovene určený na podporu sebaprijatia a sebalásky. Účinný je aj pri ťažkých psychických stavoch, keď človek sám seba odmieta.

Odstránenie blokád
Aromaterapeutka prízvukuje, že esenciálne oleje pomôžu aj vtedy, keď sa ocitnete na životnej križovatke. „Každý jeden olej nás približuje k tým stránkam nášho ja, ktoré sú zavalené každodennými povinnosťami a ukazujú nám, kto sme a čo naozaj chceme. Zažila som veľa ľudí, ktorí sa začali venovať esenciálnym olejom a postupne za sebou zanechávali zamestnania, vzťahy a ďalšie veci v živote, ktoré im nevyhovovali alebo prestali byť v harmónii s ich skutočným zmyslom života a šťastím.“ Olejom toku a pohybu je cypruštekový olej. Na telesnej úrovni pôsobí na obličky, lymfu a na všetko, čo je zablokované a stojí. „Keď máte pocit, že vás niečo blokuje a neviete, čo ďalej, treba si dať do poriadku obličky a odstrániť fyzické prekážky. Potom je veľká šanca, že sa pohnete ďalej aj v živote. Ak vás trápi nerozhodnosť a chcete ísť za tým, po čom vaše srdce naozaj piští, vie vás podporiť harmančekový esenciálny olej.“

Vyblýskaná domácnosť
„Zaviedla som pravidlo, že na seba nenatriem nič, čo nemôžem aj zjesť. Zbavila som sa teda väčšiny kozmetiky, začala sa natierať kokosovým olejom a bambuckým maslom. Priečilo sa mi ďalej používať aj rôzne chemické čistiace prostriedky a rozhodla som sa vyrábať vlastné - zo sódy bikarbóny a z octu, do ktorých pridávam kvapku nejakého esenciálneho oleja, aby voňali, najčastejšie citrónového.“

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
23. júl 2024 09:50