shutterstock.com
StoryEditor

Chcete byť zdravá a krásna? Tak to si doplňte tento vitamín!

27.07.2020, 12:00
Zdravie
Vyskúšajte zdravšie sladkosti, zbavte sa suchej pokožky a doprajte si krásny úsmev... a to všetko vďaka tomuto vitamínu.

Doplňte si zásobu vitamínu D

Ide o jeden z kľúčových vitamínov pre naše zdravie, ktorý sa do organizmu dostáva najmä prostredníctvom slnečného žiarenia. V súčasnosti sa však čoraz častejšie skloňuje jeho deficit. Problém je natoľko závažný, že americkí vedci v roku 2008 dokonca označili nedostatok vitamínu D za pandémiu. Výsledky lokálnych výskumov nie sú o nič priaznivejšie – až 7 z 10 Slovákov trpí nedostatkom vitamínu D. Vzhľadom na našu zemepisnú šírku a časté dažde či oblačnosť nestačí spoliehať sa na slnko ako na jediný zdroj déčka.

Vitamín D je teda všeobecne známy ako "slnečný vitamín", keďže ho môžeme získať prevažne zo slnka.  Na pravidelný príjem vitamínov, okrem iného, je nevyhnutný v každom období života človek, pričom v období gravidity to platí dvojnásobne. 

"Slnečný vitamín" stimuluje vstrebávanie vápnika a fosforu v čreve a reguluje mineralizáciu kosti plodu. Jeho nedostatok sa dokonca spája s pomalším rastom plodu, s nízkou pôrodnou hmotnosťou novorodenca či s vyšším rizikom predčasného pôrodu. Mnohí odborníci ho zaraďujú k látkam, ktoré vo veľkom ovplyvňujú ľudské zdravie. 

Kde vitamín D nájdeme?

Citróny, pomaranče, grapefruity obsahujú len zlomok toho, čo by malo naše telo prijímať v pravidelných intervaloch. Väčšie množstvo tohto vitamínu vieme nájsť v rybách ako sleď, pstruh či losos. Veľkým pomocníkom pri jeho nedostatku vedia byť aj vajíčka a mliečne výrobky.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
25. február 2024 16:34