pixabay.com
StoryEditor

Nenoste mokré plavky! Môžu vám spôsobiť tieto zdravotné problémy

15.06.2020, 18:00
Zdravie
Autor:
Fit život
Leto a slnečné dni si bez kúpania ani nevieme predstaviť. Pokaziť nám ich však môže svrbenie, pálenie i časté odbiehanie – ako inak na toaletu. Hoci nám v horúčavách ochladenie vo vode prospeje, môže spôsobiť aj neľahké zdravotné problémy. Ako sa im dá vyhnúť?

Lucia bola na takzvané prechladnutia „zospodu“ zvyknutá odmala. Už ako dieťa opakovane prekonala zápaly močových ciest, v puberte sa k nim pridali aj pošvové infekcie. „V podstate sme to mali v rodine. Aj moja mama často trpela takýmito infekciami, neraz ich spomínala aj stará mama. Ja a moja sestra sme teda neboli výnimkami,“ hovorí Lucia, ktorá si pri kúpaní musela vždy dávať veľký pozor. „Vlastne som už odmala kúpanie ani nemala rada. Už ako dieťa som mala niekoľkokrát zapálené močové cesty, stačilo si sadnúť aj na chladnejší múrik alebo nemať poriadne zakryté kríže. A pri kúpaní – pár minút v studenšej vode, hoci bolo vonku pekelne horúco, a na druhý deň som už behala na toaletu každú chvíľu. O pobehovaní v mokrých plavkách po dvore nemohla byť ani reč. Takže som sa v podstate nikdy rada nekúpala, lebo som vedela, čo má čaká, hoci si aj dám pozor,“ rozpráva Lucia o svojich ťažkostiach.

​Tie pritom neboli ničím oproti jej sestre. „Sestra bola na tieto zápaly rovnako náchylná, no u nej vždy mali horší priebeh. Zatiaľ čo ja som len každú chvíľu chodila močiť a sem-tam ma trochu bolelo podbruško, ona mávala neskutočné bolesti a kŕče, často sa ani nemohla vycikať. Ona bola pritom opakom mňa a vždy bola vodný živel. Dokonca sa ako dieťa chcela venovať plávaniu, opakujúce sa zdravotné problémy jej to však nedovolili. Raz sme jej dokonca museli volať záchranku, mala také bolesti, až odpadla,“ spomína Lucia, ktorá toto nechcené rodinné dedičstvo v súčasnosti pozoruje aj u svojho dieťaťa. „Dcéra ma len desať rokov, ale rok čo rok najmä v lete bojujeme s nejakými infekciami. Častejšie býva prechladnutá, aj v zime často behá na toaletu, leto však býva horšie. Kým jej kamarátky a susedy vylezú z bazéna, pobehujú po záhrade v plavkách a oblievajú sa, ona sa musí okamžite prezliecť. Už má za sebou aj kvasinkovú infekciu a na svrbenie a nepríjemné pocity sa sťažuje vždy, keď navštívime nejaké kúpalisko, čo sa stáva len výnimočne. Aj keď ma to mrzí, nemôžem s tým nič urobiť a viem, že si na to musí len zvyknúť a celý život si bude musieť dávať pozor, presne tak ako ja a všetky ženy v mojej rodine,“ uzatvára svoje rozprávanie Lucia.

Ochladenie vs. prechladnutie
Každé za má svoje proti a kúpanie nie je výnimkou. Na jednej strane sa v nekončiacich letných horúčavách chceme schladiť, aby nám nebolo až tak teplo, na druhej strane sa nášmu telu chlad až tak nemusí pozdávať. Presne tak to býva s mokrými plavkami, ktoré môžu v našom tele spôsobiť značnú pohromu. „Mokré plavky môžu spôsobiť zápal močových ciest. Najmä v prímorských destináciách, kde fúka vietor, hoci je teplota vzduchu vysoká. Keď si žena nechá plavky po kúpaní na sebe, môže to viesť až k takémuto zápalu,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Jana Langová z Nových Zámkov. Rizikom nemusia byť len prímorské oblasti a pofukujúci vietor. Ten navyše môže spríjemňovať teplé letné dni aj u nás, hoci ho v horúčavách takmer nevnímame. „Mokré plavky u žien znamenajú väčšiu príležitosť na prechladnutie zospodu. Keď je teplo a plavky sa rýchlo usušia, nie je to až taký problém, ale ak v mokrých plavkách ide žena do nejakého chladnejšieho prostredia, napríklad dovnútra alebo do nejakej reštaurácie, ktorá je klimatizovaná, tam je to potom horšie a riziko stúpa,“ dodáva odborníčka. To, že ste to s mokrými plavkami možno prehnali a čosi nie je v poriadku, určite spoznáte. Ťažkosti sa dostavia s celým radom nepríjemných príznakov. „Zápal močových ciest sa prejavuje častým močením a častým nutkaním na močenie, ale aj pálením a bolesťami pri močení,“ uvádza MUDr. Jana Langová.

Prezliekať, prezliekať, prezliekať...
Aby ste sa týmto nepríjemnostiam vyhli, treba v prvom rade odstrániť príčinu problému. Tou nemusí byť samotné kúpanie, ale práve mokré plavky. Myslieť by na to mali najmä ženy, ktoré sú oproti mužom na tieto problémy háklivejšie. Jedným z dôvodov je aj kratšia močová trubica, ktorá je navyše bližšie ku konečníku. Z neho sa tak do močového ústrojenstva ľahšie dostanú aj baktérie, ktoré po jeho osídlení už len čakajú na svoju najlepšiu príležitosť. Tou môže byť aj prechladnutie z mokrých plaviek. „Odporúča sa po kúpaní sa prezliecť do suchých plaviek a mokré vysušiť, a tak to stále striedať. Práve takto sa zápalom močových ciest dá predísť,“ uvádza gynekologička.


Nepríjemné baktérie
Hoci sa po kúpaní stále svedomito prezliekate, aj tak sa môžu dostaviť nepríjemné príznaky. Príčinou môže byť aj samotná voda. Tá je zdrojom mnohých mikroorganizmov a baktérií, ktoré nášmu telu môžu uškodiť – a opäť aj zospodu. „Pri kúpaní hrozí aj riziko pošvových infekcií. Môžu to byť rôzne baktérie, najčastejšie sa stretávame s kvasinkami, ale môžu to byť aj iné baktérie, ktoré opakovane spôsobujú problémy najmä ženám. Najčastejšie príznaky sú výtoky, pálenie a svrbenie,“ uvádza MUDr. Jana Langová, podľa ktorej riziko ochorenia závisí aj od prostredia, v ktorom sa kúpeme. „Najbezpečnejšia v tomto smere je morská voda, pretože tá lieči. Taktiež jazerá, ak sa o tej vode vie, že je neškodná. Pri potokoch a riekach to závisí aj od toho, čo táto rieka odvádza a či to nie je aj nejaký odpad z niektorej továrne a podobne. Vo všeobecnosti sa však neodporúča voda v bazénoch, a to najmä pre ženy, ktoré sú na to citlivé, ktoré majú časté zápaly močových ciest alebo opakované zápaly pošvy a časté výtoky,“ uvádza odborníčka. Na infekcie sú niektoré ženy náchylnejšie, môže to súvisieť aj so zníženou imunitou a menej odolným močovo-pohlavným systémom. Medzi rizikovejšie patria aj tehotné ženy.

Čo s tým?
Prevencia je aj v prípade pošvových a močových infekcií základ. Prvým krokom pri vyvarovaní sa ťažkostí je teda svedomité prezliekanie mokrých plaviek a vyhýbanie sa vodám, ktoré sú v tomto smere rizikovejšie. Keď sa infekcii nevyhnete, treba zájsť k lekárovi. „Liečba je lokálna, zavádzajú sa pri nej pošvové čapíky a je rôzne dlhá – od 3 do 12 dní. Niektoré infekcie si vyžadujú aj celkovú liečbu, buď antimykotikami, alebo niekedy treba nasadiť antibiotiká. Po liečbe treba upraviť aj pošvovú flóru, takže sa dávajú laktobacily, ktoré sú prirodzenou súčasťou pošvy, udržujú tam správne prostredie a zabraňujú patogénom, aby sa rozvíjali,“ uvádza MUDr. Jana Langová. Počas liečby treba na istý čas zabudnúť aj na kúpanie – pri močových infekciách by mohlo viesť len k ďalšiemu prechladnutiu, pri pošvových infekciách zas hrozí prenos baktérií vo vode aj na ďalších kúpajúcich. Na riziko nakazenia treba myslieť aj medzi partnermi. Sú totiž prenosné, hoci nepríjemné pálenie, svrbenie i bolesti neraz pohlavný styk vôbec neumožňujú. „Vzájomne sa môžu preniesť zápaly močových ciest, napríklad keď má muž baktérie v moči alebo v ejakuláte, môže sa to preniesť pri pohlavnom styku na partnerku,“ upozorňuje gynekologička.


A čo deti?
Aj deti môžu byť vzhľadom na svoj vek a neraz i oslabenú imunitu náchylné na prechladnutie a zápaly močových ciest. Výmena mokrých plaviek za suché oblečenie by preto mala byť samozrejmosťou. Deti navyše nie sú odolné ani proti nákazám, ktoré číhajú pri kúpaní najmä vo verejných bazénoch. Ak sa teda rozhodnete svoju ratolesť zobrať osviežiť sa na kúpalisko, treba mať na pamäti aj tieto riziká. „Najväčšie riziko nákazy je v bazénoch, kde sa kúpe veľa ľudí, preto nie sú pre deti dobré. Vhodnejšie sú detské bazény, v ktorých sa kúpu len malé deti, kde je voda čistá, mení sa a kde sa bazén častejšie čistí,“ dodáva MUDr. Jana Langová z Nových Zámkov.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
07. júl 2022 23:55