shutterstock.com
StoryEditor

Rozhovor s doktorom Pavlom Veselým: Toto ste o svojich očiach nevedeli

09.12.2019, 16:00
Zdravie
Zrak je naším najdôležitejším zmyslom. A predsa o ňom vieme málo. Môžeme rodiť prirodzene, aj keď máme vysoké dioptrie? A čo s našimi očami dokážu narobiť fejkové slnečné okuliare alebo dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek?

Viete, kedy treba začať chodiť s očami na preventívne prehliadky? A že tie krásne, imidžové fejky, ktoré sme objavili na dovolenke v Thajsku, nás môžu stáť zrak, rovnako ako dlhoročné nadmerné nosenie kontaktných šošoviek? Špecialista na oftalmológiu MUDr. Pavol Veselý rúca niektoré najzaužívanejšie mýty o zdraví našich očí.

Existujú rýdzo ženské ochorenia očí?
Áno, ide o takzvaný syndróm suchého oka. Keď ženský organizmus počas menopauzy prechádza výraznými hormonálnymi zmenami, dochádza k zníženej tvorbe sĺz a zmene ich zloženia. Hoci tento pokles v kvalite a množstve sĺz nie je trvalý, približne dva až tri roky sa s ním ženy trápia. Dá sa prekonať pomocou aplikácie tzv. umelých sĺz a užívaním výživových doplnkov, ktoré navodzujú prirodzenú slzivosť očí, napríklad omega-3 mastné kyseliny alebo stopové prvky.
Vraj starnú nielen pokožka či vlasy, ale aj oči. Ako sa to prejavuje?
Napríklad stareckou slabozrakosťou, keď si odrazu musíte „predlžovať“ ruky, aby ste dokázali prečítať knihu či esemesku. Väčšinou sa začne vyskytovať okolo 45. roku života. Stareckej slabozrakosti sa však dá zbaviť, a to rýchlym a bezpečným zákrokom PRELEX. Netreba sa báť slovíčka „operácia“, samotný zákrok trvá 20 minút, ste iba v lokálnej anestézii a už na druhý deň po ňom sa môžete vrátiť do normálneho života. A nebolí to :).
A nedá sa starnutie očí okabátiť tak, ako napríklad pri vráskach?
Nie, bohužiaľ, na starnutie očí nepomáhajú žiadne tabletky ani kvapky. Ďalším prejavom starnutia - v neskoršom veku, okolo 60-ky, je ochorenie nazývané sivý zákal. Prejavuje sa tak, že pôvodne číra ľudská šošovka sa postupne zakaľuje, až je mliečna, sivá či biela. V konečnom štádiu vedie toto zákerné ochorenie, ktoré si spočiatku nevšimnete, k úplnej slepote. Zlá správa je tá, že jedného dňa ho budeme mať všetci, bez ohľadu na to, či sme mali predtým problémy so zrakom alebo nie.

wrinkles lady shutterstock.com

To znie dosť desivo. Dá sa vôbec zabrániť tomu, že prídeme o zrak?
Jediným riešením je operačný zákrok na odstránenie sivého zákalu, pri ktorom sa nahradí pôvodná, zakalená šošovka novou, umelou. Dobrá správa je však tá, že táto operácia je dnes úplne bežná, dokonca je v súčasnosti najčastejšie vykonávaným zákrokom na ľudskom tele na svete. Podstupujú ju aj tí, u ktorých ešte sivý zákal nevznikol, ale trpia spomínanou stareckou slabozrakosťou. Jedným zákrokom sa tak dokážu zbaviť nielen dioptrií, ale navyše predídu vzniku sivého zákalu.
Je pravda, že ženám sa môže v tehotenstve „pokaziť“ zrak?
Predpokladá sa, že v tehotenstve a najmä v období tesne pred pôrodom, keď sa ženský organizmus pripravuje na pôrod tak, že sa spojenia panvových kostí v oblasti panvy vplyvom hormónov trochu uvoľnia tak, aby bol možný pôrod, to má vplyv aj na ostatné tkanivá v organizme vrátane akomodačného, resp. závesného aparátu v oku. Teoreticky by to mohlo spôsobiť aj to, že sa žene zmenia dioptrie, môžu jej zakolísať o pol, trištvrte až po jednu dioptriu. Keď sa jej hormonálny stav vráti do normálu, mali by sa aj dioptrie vrátiť na pôvodnú úroveň. Hovoríme však len o predpoklade, pretože neexistuje žiadna vedecká štúdia, ktorá by to potvrdila, i keď z praxe poznáme individuálne prípady, u ktorých sme sa s týmto javom stretli.
Môže zdravotný stav očí ohroziť pôrod?
Dnes stopercentne vieme, že akokoľvek vysoké dioptrie nemajú absolútne žiaden súvis so zrak ohrozujúcimi komplikáciami následkom pôrodu. A ani to, či máte operované oči alebo nie. Mnohí gynekológovia žiadajú súhlas očného lekára, že žena môže rodiť prirodzene, alebo či sa skôr odporúča cisársky rez. A niektoré ženy, ktoré by radšej chceli rodiť cisárskym rezom, sa pri svojom rozhodnutí odvolávajú na zdravotný stav svojich očí. Avšak aj žena s desiatimi dioptriami môže pokojne rodiť prirodzene.
Je o vás známe, že nie ste veľkým fanúšikom slnečných okuliarov. Prečo?
Účinnú ochranu očiam prirodzene poskytujú mihalnice, riasnice a zrenica, ktorá reguluje, koľko a aké množstvo svetla prenikne do oka. Slnečné okuliare majú svoje opodstatnenie vtedy, keď idete povedzme na dovolenku k moru a slnko na vás páli nielen zhora, ale navyše sa odráža od vodnej hladiny a prúdi vám do oka aj priamo, čo môže spôsobiť tzv. slnečnú slepotu. Alebo vtedy, keď večer šoférujete proti slnku.

sun glasses shutterstock.com

Niektorí ľudia však s príchodom intenzívnejších slnečných lúčov nezložia okuliare z tváre, ako je deň dlhý. Nemôže to očiam škodiť?
Nosiť celý deň na očiach slnečné okuliare je podľa mňa iba vecou imidžu alebo komfortu. No môže vám to viac škodiť než prospievať. Slnečné okuliare navyše musia nekompromisne spĺňať určité parametre kvality. Bohužiaľ, ľudia často nosia lacné napodobeniny luxusných značiek, ktoré majú sklá bez dôležitého UV filtra, alebo nekvalitné okuliare z obchodov, ktoré nie sú optikami alebo špecializovanými predajňami. Kladú dôraz na imidž, ale funkčné vlastnosti - napr. UV filter - zanedbávajú. Pre oči je horšie nosiť okuliare s nekvalitnými sklami než žiadne. Zrenica oka sa totiž v tme rozširuje a rovnako aj za tmavými sklami okuliarov. Okuliare s nekvalitnými sklami škodlivé žiarenie prepúšťajú, a to končí vo vašej rozšírenej zrenici. Môže to viesť až k poškodeniu šošovky alebo sietnice.
Sú kontaktné šošovky naozaj také neškodné, ako sa tvária?
Kontaktné šošovky sú veľmi dobrý pomocník, ale zlý pán. Ak dôsledne nedodržiavate hygienické pravidlá, hrozia rozličné zápalové ochorenia a iné komplikácie, ktoré nezriedka človeka stoja oko. Ak teda chcete nosiť kontaktné šošovky, odporúčam jednodenné, ktoré sa ráno do oka vložia a večer vyhodia, čím sa výrazne znižuje riziko kontaminácie rôznymi patogénmi. Navyše, keď sa kontaktná šošovka položí na oko, medzi šošovkou a okom je veľmi tenká vrstva sĺz, no nie úplne na celej ploche. Aby šošovka na oku držala, musí byť menšia než oko a takpovediac sa naň „prisaje“. To v praxi znamená, že v okrajových častiach na oko tlačí, a tento tlak môže spôsobovať neprimeraný rast ciev v rohovkovom tkanive, ktoré by malo byť číre. A to pri dlhodobom nadmernom nosení šošoviek môže viesť až k ochoreniam rohovky.
Aký je teda „ideálny režim“ nosenia kontaktných šošoviek?
Odporúčam ich nosiť len cez pracovný týždeň a cez víkend ich nenosiť a dopriať očiam aspoň dva dni oddych. Kontaktné šošovky by mali byť len doplnkovým riešením. Ak vám však dioptrie strpčujú život, existuje jednoduché, rýchle a bezbolestné riešenie, ktoré vás od okuliarov aj kontaktných šošoviek nadobro oslobodí. Je ním laserové odstránenie dioptrií zákrokom iLASIK, ktorého bezpečnosť je ako jediného zákroku tohto typu certifikovaná americkou vesmírnou agentúrou NASA. Ihneď po ňom môžete ísť domov a na druhý deň môžete robiť všetko, na čo ste navyknuté.

kontaktne sosovky shutterstock.com

Dokáže laser odstrániť úplne všetky dioptrie?
Áno, laser dokáže odstrániť úplne všetky dioptrie, ak sú na to splnené všetky anatomické požiadavky tkaniva. Dokážeme týmto zákrokom odstrániť aj 12 dioptrií u krátkozrakého človeka, ak dané tkanivo oka spĺňa určité parametre a požiadavky. Väčšinou je však rozumné operovať laserom maximálne 7 – 8 dioptrií, maximálne 10 a väčšie dioptrie odstraňovať implantáciou tzv. fakických šošoviek. Keď ide o ďalekozrakých pacientov, tam laserom operujeme maximálne 3,5 až 4 dioptrie, pri vyšších dioptriách sú potom v zálohe iné riešenia.
Môžu sa odstránené dioptrie po nejakom čase vrátiť?
Bola by chrapúnska lož tvrdiť, že je to absolútne nemožné. V ojedinelých prípadoch sa vracajú, nie však v pôvodnej, plnej výške. Väčšinou ide o štvrť, možno pol, trištvrte dioptrie, no nie viac. Platí to o akejkoľvek výške dioptrií. Je to spôsobené tým, že každé tkanivo má určitú regeneračnú schopnosť, u niektorých ľudí je vyvinutá viac, u iných menej. Pravdepodobnosť, že sa dioptria vráti, býva 1 : 1 000 až 1 : 2 000.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
06. február 2023 13:12