Takto si efektívne upracete a vytriedite šatník.dreamstime
StoryEditor

Odkladáte veci, do ktorých možno raz schudnete? Chyba! Pri triedení šatníka sa držte týchto pravidiel

27.09.2022, 09:00
Krása a móda

Vyhádžete skriňu len preto, aby ste si ju konečne upratali. Bohužiaľ, triedenie napokon skončí tým, že po izbe pobehujte vo veciach, ktoré už dávno upadli do zabudnutia. Tým vznikne ešte väčší neporiadok a šatník sa vôbec nepretriedi. Ak si odkladáte veci, o ktorých si myslíte, že do nich schudnete alebo sa vrátia do módy, robíte chybu. Pri upratovaní sa preto držte týchto pravidiel.

Každá z nás túži po poukladanom šatníku, v ktorom sa nachádzajú len veci, ktoré naozaj využijeme. Aby ste sa pri upratovaní a triedení šatníka zbavili kúskov, o ktorých si myslíte, že do nich schudnete alebo že sa vrátia do módy, prípadne ste sentimentálne, mali by ste sa držať jednoduchých pravidiel. Predovšetkým si však musíte uvedomiť, že správnym triedením budete mať v skrini menej oblečenia, ale tým aj väčší poriadok či pokoj pri rozhodovaní sa, čo si obliecť. Rozhodli ste sa vytriediť si šatník? Takto by ste mali postupovať.

Kamarátka ako poradca

Na triedenie šatníka je najlepší víkend a stačia vám naň približne 3 – 4 hodiny. Ak si myslíte, že bude pre vás upratovanie namáhavé, zavolajte si na pomoc kamarátku alebo niekoho blízkeho, kto vám bude robiť poradcu. Je veľmi dôležité mať pri sebe niekoho nezávislého, pretože táto osoba vám môže povedať, v čom vyzeráte dobre, čo vám sedí, čo sa vám hodí a čo naopak nie. Rozhodovanie sa, či dať alebo nedať konkrétny kúsok preč, je najťažšie.

Vyložiť a bez kompromisov roztriediť

Aby ste sa na upratovanie šatníka naladili, pustite si obľúbený playlist, ktorý vás naladí na úspešné vytriedenie oblečenia. V prvom rade si zo skrine všetko vyložte, aby ste videli, koľko oblečenia reálne máte. Každú jednu vec si vyskúšajte. Ak už pri obliekaní máte pocit, že si ju nikdy neoblečiete, musí zo šatníka okamžite preč. Takisto sa zbavte aj motivačných kúskov, do ktorých plánujete schudnúť už nejaký ten rok. Najnáročnejšie je zbaviť sa vecí, ku ktorým máte citovú väzbu. Uvedomte si však, že ak vo vašom šatníku stoja už naozaj dlho, je na čase sa s nimi rozlúčiť. Nemusia putovať do koša, ale minimálne ich zbaľte do škatule, ktorá bude odložená niekde, kde nezaberá miesto. 

image

Rozdeľte si oblečenie na tri kôpky.

dreamstime

Najťažšie je rozhodovanie

Veci vyhádzané na zemi rozdeľte na kôpky. Prvou kôpkou budú veci, ktoré budete nosiť na 100 %, a teda tie, v ktorých sa cítite skvele. Druhú kôpku bude tvoriť oblečenie, o ktorom máte pochybnosti, či si ho ešte niekedy v živote dáte. Túto kategóriu môžete opäť odložte do krabice a približne po pol roku sa do nej opäť pozrite. Vtedy zvyčajne zistíte, že vám veci vôbec nechýbali. Rozlúčte sa s nimi. Ak sa neviete rozhodnúť, či si daný kúsok nechať alebo nie, zamyslite sa, či je kombinovateľný so zvyškom vášho šatníka a či ho nebudete musieť prerábať alebo k nemu dokupovať ďalšie oblečenie. Poslednou kôpkou budú veci, ktoré už nepotrebujete a viete to s istotou. 

Tieto veci nepotrebujem, čo s nimi?

Nad vecami, ktoré už nepotrebujete, sa musíte poriadne zamyslieť. Vyhodenie by totiž malo byť poslednou možnosťou. Ak sú kúsky málo nosené, pokojne ich posuňte kamarátke alebo rodine. Takisto ich môžete predať, vymeniť alebo posunúť ďalej, napríklad na recykláciu. Prípadne, že má oblečenie nejaké chyby, môžete sa ho pokúsiť upcyklovať alebo darovať niekomu, kto sa tejto činnosti venuje. Ak sú kúsky naozaj poškodené, odneste ich na zberný dvor alebo do špecializovaných kontajnerov.

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/krasa-a-moda, menuAlias = krasa-a-moda, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
09. december 2022 10:41