shutterstock
StoryEditor

Mastia sa vám rýchlo vlasy? Vyvarujte sa týmto veciam a výsledok sa dostaví takmer hneď

28.07.2021, 18:00
Krása a móda
Pôsobia zanedbane a neupravene, preto nie sú práve tým, čo by nám pridávalo na kráse. A čím častejšie si ich umývame, tým viac sa nám paradoxne aj mastia.

Skryté kožné ochorenie?
Najčastejšie príčiny možno rozdeliť do dvoch hlavných skupín, konštatuje odborníčka Martina Neradová: "Vinníkom je buď genetická predispozícia, ktorá môže byť ešte umocnená stresom, nezdravým jedálníčkom alebo napríklad používaním nesprávnej vlasovej kozmetiky, alebo za nadmernú činnosťou mazových žliazok môže aj nejaké kožné ochorenie, najčastejšie je to potom seboroická dermatitída."

Podľa odborníčky sa toto ochorenie prejavuje mastnými, šupinatými a zápalovými ložiskami kože. Navyše sa jedná o problém chronický, preto býva jeho liečba dlhodobá. Seboroickú dermatitídu najčastejšie riešia špeciálne prípravky vo forme šampónu alebo roztoku.

Okrem seboroickej dermatitídy, ktorej sa hovorí aj seboroický ekzém, môže byť nadmerné mastenie pokožky hlavy ale spojené napríklad aj s lupienkou. "V takom prípade je pokožka hlavy začervenaná, svrbí a objavujú sa v nej nánosy mastných šupiniek," dodáva ešte dermatologička.

Hormóny aj zmena ročného obdobia
Za nadmernú mazivosť pokožky hlavy mnohokrát môžu aj iné príčiny ako kožné ochorenia. Okrem faktora dedičnosti ovplyvňujú produkciu kožného mazu celkom zásadne aj hormóny. Z toho dôvodu sa nám vlasy zvyčajne viac mastia v dobe hormonálnych zmien - najmä v puberte, tehotenstve a v období klimaktéria.
Vinníkom niekedy bývajú aj úplné banality. "Trebárs nosenie zimnej čiapky alebo klobúka, časté chytanie si vlasov počas dňa - pri strese to robíme nevedomky -, masírovanie pokožky hlavy alebo časté kefovanie a česanie vlasov," vymenúva Petra Trojanová, korektívnu dermatologička.
V neposlednom rade potom môže zvýšenú mazivosť vyvolať aj zmena ročného obdobia. Všeobecne sa dá povedať, že napríklad v zime sa vlasy mastia oveľa viac, než je tomu v letných mesiacoch.

Článok pokračuje na ďalšej strane

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/krasa-a-moda, menuAlias = krasa-a-moda, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
08. december 2023 00:31