shutterstock.com
StoryEditor

Tajomstvo krásy? Kolagén! Kto by si ho mal pravidelne dopĺňať?

10.11.2020, 13:00
Krása a móda
Udržiava pevnosť a odolnosť šliach, chrupaviek, pomáha vlasom, zodpovedá za pevnosť kože. Aby sme si chránili zdravie, je dôležité kolagén dopĺňať.

Kolagén je základná stavebná bielkovina ľudského tela. Zodpovedá za pevnosť kože, šliach a chrupaviek, ale takisto sa nachádza aj vo vlasoch a v nechtoch. „Jeho úlohou je udržiavanie pevnosti a odolnosti týchto štruktúr, čím priamo vplýva na zdravie, ale aj krásu. Po 25. roku života však jeho prirodzená tvorba v tele začína klesať,“ vysvetľuje dermatovenerologička MUDr. Vanda Martišková. Všimnúť si to môžeme napríklad na boľavých kĺboch, vráskach či ochabnutej pokožke, ktorá už zďaleka nepripomína pružnú hladkú detskú tvár.
Nedostatok kolagénu v tele sa prejavuje napríklad častými zápalovými ochoreniami, degeneratívnymi procesmi kĺbov a šliach a tiež nedostatočnou hybnosťou kĺbov. Zhoršuje sa elasticita pokožky, tvoria sa vrásky aj pigmentové škvrny. Pokožka rýchlejšie starne. Môžu sa častejšej lámať nechty, zhoršuje sa kvalita vlasov aj funkčnosť tkanív v zuboch a ďasnách.

Životnosť kolagénu v našom tele
Táto bielkovina má vlastný „kolobeh života“. Z organizmu sa postupom času vytráca. Aká je však jeho kvalita a množstvo v tele v rôznych etapách života?

• Mladistvé „dvadsaťpäťky“
Žiaľ, už po dvadsiatke máme dôvod obávať sa strácania kolagénu. K urýchleniu prispieva aj uponáhľaný spôsob života a mnohokrát zanedbávaná kvalitná starostlivosť o pokožku. Pokiaľ sa však budete vyhýbať fajčeniu a vysokému UV žiareniu, úbytky kolagénu, našťastie, nebudú v tomto životnom štádiu až také veľké.

• Čože je to štyridsiatka?
Štyridsať rokov je presne ten čas, keď si začne človek citeľne uvedomovať úbytok kolagénu. Dochádza k jeho výraznému poklesu, približne až o 30 %. Oslabuje sa svalstvo, objavujú sa vrásky, trpia chrupavky, bolia kosti, lámu sa vlasy a vysušuje pokožka.

• Zmeny v tele po šesťdesiatke
Po šesťdesiatke je už väčšina žien po menopauze. „Počas menopauzy dochádza v tele ženy k dramatickým hormonálnym zmenám a hladiny estrogénu prudko klesajú, čo má za následok široké spektrum nepríjemných zmien. Estrogén je hormón, ktorý okrem mnohých iných funkcií vplýva aj na fibroblasty, bunky produkujúce kolagén,“ vysvetľuje dermatovenerologička Martišková. Jeho nedostatok sa preto prejavuje predovšetkým v tkanivách, ktoré kolagén obsahujú – koža, chrupavky, nechty, vlasy. Pre menopauzálnu pleť je typická postupná suchosť, vrásky, tmavé škvrny, menšia pružnosť kože a jej stenčovanie. Obdobné zmeny postihujú aj iné tkanivá. Ide o tzv. hormonálne starnutie organizmu,“ dodáva lekárka. To vedie k celkovému úpadku vitality. V tomto veku dochádza k úbytku kolagénu a v tele nám ostáva približne v 40 % zastúpení.

• Osemdesiat plus
Po dosiahnutí tohto úctyhodného veku sa hladina kolagénu v našom tele dostane iba na 20 %, preto sú výživové doplnky a suplementy v tomto veku na jeho podporu naozaj nevyhnutné.


Kto by mal pravidelne dopĺňať kolagén?
Ženy v menopauze – v dôsledku hormonálnych zmien
Športovci – vzhľadom na zaťažovanie svalov a kĺbov
Seniori – pre zlepšenie kvality života
Obézni ľudia – pretože majú viac zaťažené kĺby
Ťažko pracujúce osoby – s dostatočnou zásobou tejto bielkoviny lepšie zvládajú fyzickú záťaž na kĺby


Stačí zriediť s vodou a vypiť pred spaním

Ukazuje sa, že v tekutej forme je najefektívnejší, pretože sa dokáže vstrebať až na 99 %! Na rozdiel od podávania v podobe tabletiek alebo mastičiek sa dostane všade, kde je ho nedostatok. „Aby mal kolagén maximálny účinok a blahodarné účinky na zdravie, je dôležité vytvoriť si každodennú rutinu,“ hovorí majiteľka kozmetickej a farmaceutickej spoločnosti Pharma MKL Katarína Demetriou. Ideálne je podľa nej riediť tekutý kolagén vodou a vypiť ho večer pred spaním. Kolagén by mal byť v čo najčistejšej forme bez rôznych pridaných látok, ktoré znižujú jeho dávku v prípravku. Odporúča sa siahnuť aj po hydrolyzovanom kolagéne, ktorý je vďaka svojmu spracovaniu najrýchlejšie a najlepšie vstrebateľný.

V kombinácii s céčkom

Pri užívaní sa kolagén nebojte skombinovať s vitamínom C, ktorý prispieva k jeho správnej absorpcii. „Vitamín C je dôležitý v procese hojenia tkanív, obranyschopnosti pred infekciami a ako antioxidant chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Taktiež zvyšuje vstrebávanie železa a je dôležitý pri metabolizme bielkovín a prenose nervového vzruchu,“ dodáva MUDr. Vanda Martišková.
Málokto podľa nej vie, že pri tvorbe kolagénu hrá nezastupiteľnú rolu práve tento vitamín. Je potrebný už v prvej fáze produkcie kolagénu a zodpovedá vlastne za jeho základnú vlastnosť – pevnosť. Jeho nedostatok vedie k tvorbe defektného a nestabilného kolagénu.


Prírodné zdroje kolagénu
Naše telo dokáže produkovať kolagén z aminokyselín, ktoré konzumujeme prostredníctvom jedla.

Omega-3-polynenasýtené mastné kyseliny (nachádzajú sa v rybách a rybom oleji)
Vývar (hovädzí, morčací či kurací vývar z kostí)
Ovocie a zelenina bohatá na vitamín C (citrusy, čierne ríbezle, červená a zelená paprika, kivi, pomaranče, jahody, ananás, papája, brokolica a kel)
Tekvicové a ľanové semiačka
Orechy a gaštany
Fazuľa
Čierne a zelené olivy
Morčacie mäso
Avokádový olej
Sója a sójové produkty

menuLevel = 2, menuRoute = magazin/krasa-a-moda, menuAlias = krasa-a-moda, menuRouteLevel0 = magazin, homepage = false
18. júl 2024 09:06