Zdroj: pixabay.com

Organizmus sa čistí sám. Detoxikačné kúry sú vraj zbytočné až škodlivé

iDnes 14.11.2016, 16:00 Životný štýl
61 Tlač
RÍM Detoxikácia sľubuje vyčistiť organizmus od škodlivých látok a zároveň rýchlo schudnúť. Faktom ale je, že organizmus už sa čistí sám, a to vďaka obličkám a pečeni. Aj kilogramy, ktoré rýchlo zhodí, sa čoskoro vracajú. Detoxikačné nápoje nečistia organizmus a navyše spomaľujú metabolizmus, upozorňujú vedci, ktorí sa problematikou zaoberajú.

Keď sa cítime previnilo, že sme to prehnali s jedlom a pitím, máme často zároveň pocit, že sme intoxikovaní. Prečo teda nevyskúšať nejakú tú očisťovaciu kúru, ktorými sa to na internete len tak hemží. Detoxikácia nám sľubuje, že očistí organizmus od škodlivých látok a zároveň že nám umožní veľa a rýchlo schudnúť. Ide ale o falošné sľuby. V jednom z dokumentov Harvardskej univerzity sa zdôrazňuje, že existenciu údajných toxínov by bolo treba najprv preukázať, píšu lidovky.cz.

Džús vám pri detoxikácii nepomôže
"Medicína pozná len jednu reálnu detoxikáciu, a to od alkoholu, liekov a jedov prostredníctvom špeciálnych procedúr. Toxíny, ktoré sú zodpovedné za bolesti hlavy, iné bolesti, tráviace problémy, únavu či depresie, sa neodstránia takzvanou prečisťovacou kúrou, ale zlikviduje ich sám náš organizmus, ktorý je na to dokonale vyzbrojený. Obličky a pečeň postupne neutralizujú a vypudia z tela kovy a chemikálie, ktoré by nám mohli škodiť. Džús alebo niečo podobné nám v tom nepomôže, "uvádzajú vedci z Harvardskej univerzity.

Pokiaľ ide o zhadzovanie kilogramov, všetky očisťovacie kúry drasticky znižujú bazálny metabolizmus. Organizmus, ktorý je vystavený takmer pôstu (nápoje väčšinou nahrádzajú jedlo), nastolí pohotovostný režim a spomalí svoje funkcie. Vďaka tomu, že konzumujeme málo kalórií, síce chudneme, dostavujú sa ale vedľajšie účinky ako je únava, návaly neovládateľného hladu, problémy s dýchaním, bolesť hlavy a problémy so stolicou.

Po ukončení detoxikácie sa zhodené kilogramy rýchlo vracajú. Navyše strácame tekutiny, a tak akonáhle sa vrátime k bežnému stravovanie, vracia sa aj pôvodná váha, upozorňujú vedci.

Technikám na prečistenie organizmu je lepšie neveriť
V očisťovacích programoch chýbajú proteíny a ďalšie podstatné výživné látky. Obsahujú len málo sacharidov a často sú doplňované preháňadlami, ktoré vyvolávajú dehydratáciu, stratu elektrolytov, ktoré kontrolujú vodnú rovnováhu v tele a prichádzajú problémy s črevami. Tieto diéty môžu ťažko poškodiť črevnú mikroflóru a ak ich často opakujeme, vystavujeme sa riziku metabolickej acidózy. Tá ohrozuje elektrolytickú rovnováhu, kedy sa krv stáva kyslejšia, čo môže viesť k veľmi vážnym následkom.

Ako poznamenal taliansky denník Corriere della Sera, technikám, ktoré sľubujú prečistenie čriev, je lepšie neveriť. V črevách totiž "odpadový" materiál neprilieha k stenám, preto je zbytočné čreva "premývať", aby sme sa zbavili teoreticky toxických látok z črevných stien. Riziká, ktoré pri detoxikačných kúrach vznikajú, prevyšujú ich prípadný prínos.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk