pribeh prekvapenie
Zdroj: shutterstock

Obavy zo straty mobilu či strach z pekných žien. Toto sú netradičné fóbie

Vo svete existuje nespočetné množstvo rôznych druhov fóbií. Niektoré z nich však svojou bizarnosťou priam vynikajú.

Hovorí sa, že každý z nás trpí strachom. Niekto sa obáva návštevy zubára a iný zas chytá paniku pri pohľade na pavúka či psa. Uvedené fóbie však neprekvapujú a sú už všetkým dobre známe. To, čo ste ale možno netušili je, že sú ľudia, ktorí trpia napríklad strachom z uskutočnenia gramatickej chyby alebo sa obávajú toho, že sa ich druhá osoba pokúsi rozosmiať.

Ortografóbia
Píše sa v danom slove mäkké i alebo ypsilon? Túto otázku zrejme najčastejšie počúvajú učitelia v školách či rodičia školopovinných detí. Nie všetci si pritom robia starosti s výberom správneho i/y. Zatiaľ čo niektorým je to vskutku ukradnuté, nájdeme aj ľudí, ktorým sa pri potencionálnom uskutočnení gramatickej chyby objaví pot na čele, prípadne sa im pri písaní textu roztrasú ruky. V prípade, že sa vidíte v podobnej „krízovej“ situácii, zrejme ste doteraz netušili, že ide o nový druh fóbie. Konkrétne o ortografóbiu. Trpia ňou ľudia, ktorí chytajú paniku, pokiaľ urobia gramatickú chybu. A čo je príčinou spomínanej fóbie? Zrejme ide len o nedostatočné znalosti gramatiky, ktoré sa však dajú doučiť v každom veku. Fóbiu preto čiastočne môže zmierniť pravidelné cvičenie pravopisu a overiť si nadobudnuté znalosti zas pomôže písanie diktátov.

Venustrafóbia
Dva mužské svety. Jedny sa radia do skupiny, ktorí nemajú problém flirtovať s očarujúcou ženou a radi sa k nej pri barovom pulte pripoja a povedia čašníčke starú známu vetu „Dvakrát to isté, čo pije táto slečna.“ Situácia, ktorou si prešla azda každá žena, ktorá sa v podniku ocitla celkom sama. Zatiaľ čo niektorí muži po žene vyštartujú v priebehu sekundy, iní sa budú odhodlávať aj hodinu, kým dámu oslovia. V horšom prípade ju osloviť ani nestihnú a tajomná kráska sa vytratí do neznáma. Pokiaľ sa u mužov scenár v podobe neoslovenia ženy opakuje až príliš často, majú nábeh na venustrafóbiu. V preklade ide o panický strach z pekných žien. Našťastie, tak ako všetky fóbie, aj túto možno vyliečiť. Existujú totiž rôzne podporné skupiny, ktoré vám uvedenú sociálnu fóbiu pomôžu prekonať. Chce to iba čas a odhodlanie vysporiadať sa so strachom.

Nomofóbia
Odraz modernej doby. Vo svete plnom neustálych digitálnych vychytávok svetlo sveta uzrel aj strach zo straty telefónu. Ide o nomofóbiu a najčastejšie ňou trpia ľudia závislí od svojho mobilu. Nepohnú sa bez neho ani na krok a neustále ho potrebujú mať po ruke. A čo ak by ho dokonca stratili alebo niekde omylom zabudli? To by pre nich znamenal katastrofický a najmä nepredstaviteľný scenár. Viacerí ľudia pritom tvrdia, že sa iba obávajú zmeškaného hovoru od dôležitej osoby či prípadu, kedy si nebudú mať ako zavolať potrebnú pomoc. V súvislosti s technológiami ale do hry vstúpila aj fóbia zo žltých smajlíkov. Tie sa pritom v našich správach objavujú čoraz častejšie a máme na výber ich širokú plejádu. Úplne prvý smajlík však žltú farbu nemal a pozostával „iba“ z pomlčky, dvojbodky a zátvorky.

Geliofóbia
Radi sledujete reláciu Inkognito? Vtipnými momentmi sa to tu len tak hemží a prítomní diváci majú zakaždým o zábavu postarané. V dnešnej dobe ale nie každý môže zaujať miesto v publiku a vychutnať si natáčanie. Vo svete totiž existujú ľudia, ktorí trpia strachom zo smiechu. Práve oni smiech neznášajú, prípadne sa len desia zvuku chichotania druhých ľudí. Pokiaľ by sa tieto osoby ocitli v televíznom štúdiu uvedenej relácie, nadšením by rozhodne neprekypovali. Skôr by sa u nich prejavili nekontrolovateľné príznaky, akými sú trepanie, zrýchlený dych či extrémna úzkosť.

Makrofóbia
Sú ľudia, ktorí nielen, že nemajú v obľube obrovské rady, no musia čeliť i strachu z dlhého čakania. Odborne ide o makrofóbiu a rad pri pokladni v obchode alebo takmer nekonečne dlhý čas strávený pred dverami ambulancie lekára pre nich znamená hotovú apokalypsu. Popri veľkom množstve ľudí, dokonca môžeme byť sem tam aj svedkami toho, ako sa niekto predbehne. Na akési čakanie sme si však už pomerne zvykli a neprekvapuje nás. Veď predsa už aj na ceste do práce trávime viac času než v minulosti. Zápchy sa totiž postupne stávajú našim každodenným spoločníkom na cestách.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.