beautiful skin woman
Zdroj: shutterstock.com

Ako znovu nadobudnúť zdanlivo stratenú ženskosť? Pomôžu vám tieto tipy

Časy, keď ženy boli len doma pri sporáku a deťoch, už dávno pominuli. Sme manželkami, matkami, zamestnankyňami, no zabúdame na to, že aj ženami. Čo s tým? Ako znovu nadobudnúť zdanlivo stratenú ženskosť?

Pred rokom sme mali stretávku z gympla. Polovica spolužiačok sa tešila z rodinného života, manžela, detí. Druhá o tom nechcela ani počuť, naskakovala im až husia koža z toho, že by niekedy mali porodiť dieťa a vychovať ho. Akoby sa báli, že im to naruší postup po kariérnom rebríčku. A tak mi vtedy napadlo: nechýba nám ženám v dnešnej uponáhľanej dobe plnej pracovného stresu trochu sebapoznania? Trochu viac ženskosti? Trochu viac sukieň v tom dave pánskych nohavíc?

Čo to vlastne tá ženskosť je
„Keď sa dievčatko narodí, má biologicky určený osud ženy a počas celého svojho života nemôže tento osud prepísať. Môže ho však nepochopiť a neprijať, poprieť, znenávidieť, potlačiť či deformovať – to závisí od životných okolností. Preto sa ženskosť ženy môže zdanlivo stratiť, ale iba zdanlivo. Pod povrchom plynie ďalej,“ vysvetľuje Ester Točíková, neurologička a organizátorka vzdelávacích kurzov pre ženy. Žena je prírodná bytosť, muž je sociálna bytosť. To znamená, že ženskosť je viac formovaná prírodou, jej zákonmi a zdravé mužské vlastnosti sociálnym svetom, jeho zákonmi. V prírode je obsiahnuté hlboké poznanie, múdrosť, a ženy sa vedia od detstva k tomuto poznaniu intuitívne priblížiť a prečítať ho. „Intuitívne poznanie nie je menejcenné, len je v časoch chudobnej logiky a vlády chladného rozumu zaznávané. Intuícia sprevádza ženu počas celého života a rozvinutá schopnosť intuície k zrelému ženstvu patrí,“ hovorí neurologička. „Ženská energia je zdrojom našej sily, vitality, vášne. Deti potrebujú cevítiť matku, ktorá si zachovala svoju ženskú podstatu a ženskú energiu, a tá sa prejavuje v jej nehe, mäkkosti, vôni, ale aj v hlase. Dieťa pozná energiu matky zo vzájomného fyzického prepojenia a toto otec nahradiť nemôže. Otcovo poslanie je iné, jeho čas príde v období, keď je potrebné dieťa pomaly odpútavať od matky a uvádzať ho do sveta cudzích ľudí,“ hovorí klinická psychologička Lýdia Adamcová.

Príčiny zdanlivej straty ženskosti:
– stres
– vyčerpanie
– únava
– bolestné krivdy
– posmech
– nadmerná práca pri počítači nekompenzovaná ženskými činnosťami
– pracovné preťaženie
– nedostatok času pre seba
– takmer žiadne vedomosti o sebe ako žene

Žena v mužskom svete
Muži si vytvorili svet tak, aby bolo dobre im, robili ho podľa svojich mužských pravidiel a zákonov. „Po stáročia formovali sociálne, ekonomické a prírodné prostredie, v ktorom sa dnes nachádzame. Nebol dôvod, aby zohľadňovalo špecifiká ženy a ženské potreby. Sociálny život, sociálna realizácia, trh práce boli pre ženy predsa zakázané. Je to len čosi vyše sto rokov, keď ženy mohli vstúpiť na trh práce bez toho, by ich odsudzovali, vysmievali a trestali,“ približuje Ester Točíková. Najmä prvá svetová vojna vytiahla ženy od sporáka do fabrík a kancelárií. Muži predsa bojovali, pracovať vtedy nemal kto. „Zvládnuť prácu v mužskom svete vyžadovalo a vyžaduje mužské osobnostné kvality, ku ktorým patrí aj určitá dávka agresie. Muži odjakživa bojovali, súťažili, konkurovali si – je to ich prirodzenosť a na to trochu agresie potrebujú. Ženy začali mužov napodobňovať, pretože mužské vlastnosti prinášali na trhu práce úspech. Ale podstate ženy je táto hra cudzia, zraňuje ju. Ženy túžia viac po spolupráci než po súťaživosti.“ Po pokojnom pracovnom tempe a mäkkých manažérskych technikách. Súhlasí aj Lýdia Adamcová: „Striedanie kruhovej energie a energie ťahu oslabuje silu ženy. Matky chcú alebo musia byť aj niečím iným, ale zároveň tým, čím sú, a potom prichádza únava. Mnohé ženy môžu oponovať, že je iná doba a že chcú pracovať. Milión rokov trvajúca evolúcia ľudstva vytvorila to, že matka bola matkou – a zmeniť to teraz nie je jednoduché. Platíme za to svojou únavou a ochoreniami. Úlohu a rolu ženy predurčuje archetyp ženy a matky ako ochrankyne rodinného krbu, ktorá tvorí vnútorný priestor rodiny a domov. Základnými vlastnosťami ženy a matky je premýšľať, hovoriť a tvoriť. Úlohu a rolu muža predurčuje archetyp lovca a otca ako ochrancu rodiny zvonku. Jednoducho – ženy udržiavali rodinný oheň a muži lovili mamuty.“

Sme od prírody všetky herečky?
Žena musí v priebehu života meniť sociálne roly v závislosti od aktuálnych úloh, ktoré treba splniť. Zdravé je hrať viac rolí naraz. „Každá žena má jednu rolu vrodenú – má sklon počas celého života a vo všetkých situáciách hrať jednu a tú istú rolu. To môže v živote narobiť veľa problémov. Všetky ostatné roly sa musí naučiť zahrať a vytvoriť si k nim adekvátny imidž vrátane šatníka. A to už je zábava,“ vysvetľuje Ester Točíková. Ak pôsobíte v spoločnosti či napríklad v biznise, vo dvojici sú vraj ženy vždy efektívnejšie ako samy.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk