Zdroj: shutterstock

Amazonský prales stále horí, domorodci sa nevzdávajú: Pri prírode budeme stáť až do posledného momentu

Najväčší prales na svete, ktorý produkuje približne 20% svetového kyslíka, horí už tri týždne. Aj keď sa brazílsky prezident stráni zodpovednosti, domorodci si za svojím domovom stoja a snažia sa zachrániť aj nemožné.

Po tom, ako svet obletela správa, že amazonský prales je v plameňoch, sa ozvali nielen ochrancovia prírody, ale aj niektorí prezidenti. Ľudia, vrátane vplyvných politikov a osobností, neskrývajú pohoršenie, ale aj strach, čo bude ďalej. To ale netrápi brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, podľa ktorého ide o zbytočnú paniku. 

Bolsonaro neverí tomu, že prales začal horieť na miestach, kde to mali možnosť zachytiť kamery či satelitný systém. Podľa jeho slov sa má svet starať o svoje problémy a nepriživovať sa na tom, čo sa deje v amazonskom pralese. Opační názor však majú domorodci žijúci v Amazonii. ,,Budem tu stáť do poslednej kvapky krvi,'' hovorí vo videu, ktoré natočili brazílski dobrovoľníci, náčelník Raimundo Mura. Ten ako hlavný predstaviteľ kmeňa žijúceho v pralese cíti zodpovednosť.

 „Našou úlohou je chrániť naše územie, prírodu, stromy a zvieratá. Nik nečakal, že sa to stane, no stalo sa a my to vo veľkom pociťujeme,“ smutne dodal. Neskôr sa k nemu pridal ďalší domorodec, ktorý potvrdil, že práve odlesňovanie a zásah do prírody ubližuje a čoskoro by sme na to mohli doplatiť. Každým dňom totiž z pralesa mizne plocha veľká ako futbalové ihrisko.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.