Zdroj: unsplash.com

Tieto rastliny by v domácnosti nemali chýbať: Udržujú čistý vzduch a chránia pred chorobami

ip 31.07.2018, 15:54 Životný štýl
NASA určila, ktoré sú najvhodnejšie izbové rastliny, píše style.hnonline.sk

V 90. rokoch vznikla štúdia, v ktorej sa vedci z NASA zamýšľali, ako prečisťovať vzduch v miestnostiach inak ako vetraním. Hlavným impulzom boli ekonomické škrty koncom 70. rokov, ktoré nariaďovali šetrenie energií na vykurovanie či vetranie.

Budovy tak boli odkázané na vnútornú cirkuláciu vzduchu, čo časom vyvolávalo zdravotné problémy u ľudí, ktorí v nich žili.  Tento jav dokonca dostal svoj názov – syndróm chorých budov.

Vedci sa preto rozhodli vrátiť ku koreňom čistenia vzduchu. A to doslova. Vzali niekoľko druhov izbových rastlín a sledovali, ako si poradia so vstrebávaním škodlivých látok z prostredia ako sú benzén, formaldehyd, trichlóretylén, xylén a amoniak, uvádza YIT na svojej stránke.

Tieto látky spôsobujú v ľudskom tele rôzne reakcie, od podráždenia očí cez kašeľ až po kómu. Samozrejme, všetko závisí od ich množstva vo vzduchu.

Zelená cesta k spokojnosti

Okrem toho, že izbové rastliny udrživajú ovzdušie čisté, vnášajú do domácností aj harmóniu. Podľa štúdií ľudia, ktorí ich majú doma, sú šťastnejší a vyrovnanejší. Študenti pri nich dokazujú lepšie výsledky, pretože podporujú produktivitu a sústredenie. Pracovníci sú zas spokojnejší so svojim pracovným prostredím a menej chorí. Dokonca aj pacienti v nemocnici sa lepšie cítia, ak sú obklopení zeleňou.

Aké rastliny odporúča NASA

Kompletný zoznam testovaných rastlín a ich výsledkov nájdete v publikovanej štúdii NASA Clean Air. My sme vybrali niekoľko favoritov, ktorých nájdete v galérii:

Zaujímavosť na záver

Ak si chcete kvietky doma vypestovať, skúste sa po nich poobzerať v skupinách venujúcim sa Plant Swap-u – teda výmene rastlín. Užívatelia si tu zadarmo medzi sebou vymieňajú odrezky svojich izbových rastlín.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk