Zdroj: Pixabay

5 rád, aby sa vaše dieťa stalo milovníkom kníh

Chceli by ste, aby vaše deti s radosťou čítali? Ale ako na to?

Uznávaný argentínsky spisovateľ Jorge Luis Borges raz povedal: „Z ľudských vynálezov je najohromujúcejšia kniha. Všetko ostatné je len predĺžením ľudského tela, iba kniha je predĺžením predstavivosti a pamäte.“

Ktorý rodič by nechcel, aby sa jeho deti s radosťou zaborili do kníh?  Aby rozvíjali svoju fantáziu a predstavivosť? Je dôležité, aby sa návyk na čítanie vypestoval od útleho detstva. Dieťa si tak prirodzene rozšíri slovnú zásobu, nadobudne nové vedomosti a získa predstavu o rozdielnych aspektoch života.

No nie vždy je to jednoduché. Deti sa totiž do väčšieho kontaktu s knihami dostávajú v škole, kde sa im učebnice začnú spájať s povinnosťami a nudou. Podľa denníka ABC by sme sa mali pokúšať v deťoch vzbudiť záujem ešte predtým, ako sa vôbec naučia čítať. Ponúkať im knižky ako ďalšiu formu zábavu, prostredníctvom hry.

5 rád, aby sa vaše dieťa stalo milovníkom kníh

Knihu musí vnímať ako hračku

Už odmalička by sa deti mali kníh dotýkať, hrať sa s nimi a objavovať...Vytvoríte im tak základ na to, aby ako staršie knihy nevnímali ako čosi nudné.

Nútenie do čítania je veľkou chybou

Treba dosiahnuť, aby deti čítali samé od seba. To docielite tak, že budú na čítanie nahliadať ako na činnosť, ktorá im prinesie uspokojenie.

Poraďte sa a choďte do knižnice

Môže to byť užitočné, aby ste objavili tie správne tituly, keďže mnohokrát rodičia nevedia, ktorá kniha je vhodná pre jednotlivé vekové kategórie. Kniha musí dieťa zaujať a vtiahnuť do svojho príbehu – len tak nestratia rutinu a záujem o čítanie.

Nechajte deti, nech si vyberú knihu

Detičky si musia nájsť knihy, ktoré ich zaujímajú a ktoré majú čo do činenia s ich vlastnými záľubami. Samozrejme, najskôr vybraté tituly prelistujte a uistite sa, že obsahujú slovník prispôsobený ich veku. Okrem toho, aspoň sa naučia vybrať si spomedzi viacerých možností, to je pre deti tiež veľká výzva.

To najdôležitejšie...

Aj dospelí by mali čítať! Ak chceme, aby deti našli záľubu v knihách, začítajme sa do nich aj my. Deti totiž zvyknú kopírovať správanie dospelých.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.