tetovanie
Zdroj: instagram/goshan_beard

Psychológ Krause: "Tetovanie odráža váš vnútorný svet"

Tetovanie stojí kopu peňazí, škodí koži, je obmedzujúce a nezvratné. Prečo si ho teda niekto dá? Pre niekoho ide o umenie s hlbokým významom. Kérka je aj spomienkou na milovanú osobu, symbolom nového začiatku, vyznaním nekonečnej lásky...
robert krause motivátor
Zdroj: robert krause

​Psychológ, motivátor a osobný tréner Robert Krause: Tetovanie odkrýva to, čo často očami nevidíme. Ak sme dostatočne vnímaví, ako na plátne máme možnosť vidieť kúsok vnútorného prežívania osoby, ktorá tetovanie má. Motivácia dať sa tetovať je rôzna. Môže ísť o prezentáciu a zviditeľnenie svojej individuality, zároveň o symboliku v zmysle zvýraznenia určitej životnej udalosti, napríklad narodenie detí, dátum svadby, mená detí, či partnera. V niektorých prípadoch ide aj o rituál, ktorého cieľom je očista seba samého. Sú ľudia, ktorí si kúpia náramok proti urieknutiu, no sú aj takí, ktorí si ochranný ornament dajú rovno vytetovať. Tetovaním často vyjadrujeme nezávislosť a postoje, na druhej strane aj našu príslušnosť k istej skupine. Samotný akt môže znamenať aj zmenu života, imidžu a myslenia.

 STRACH A OBAVY

Často sú ľudia voči tetovaniu zaujatí. Vnímajú ho ako formu arogancie a sily, prežívajú strach s potetovanými ľuďmi. Pri predsudkoch je najlepšie uvedomiť si, že sú to len naše predstavy o tom, ako by mal vonkajší svet fungovať, ako by sa ľudia mali správať, ako by mali myslieť a vyzerať. Netreba však zabúdať na individualitu a originalitu okolo nás.

 IMIDŽ ČI DUŠEVNÝ PROBLÉM?

Ak ma navštívi niekto, kto sa necháva tetovať opakovane, nervózne si napríklad trhá kožičku okolo nechtov a celkovo nie je v pohode, som opatrný a uvažujem nad tým, či stále ide len o zmenu imidžu, alebo o skrytý zámer sebapoškodzovania. Niekedy sa totiž stane, že samotný pocit slasti nie je spôsobený výsledkom, ale procesom tetovania, ktorý je bolestivý. Preto ak niekto „musí“ mať ďalšie tetovanie, odporúčam, aby daný človek vyhľadal odborníka, vďaka ktorému môže zabrániť ďalšiemu sebapoškodzovaniu, o ktorom v danom momente možno ani netuší. Tetovanie sa tak stáva finančne nákladným a zdravotne riskantným nástrojom na uvoľnenie nahromadeného napätia.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.