Zdroj: dreamstime

Magnézium ako minerál nevyhnutný pre telo. V ktorých potravinách ho nájdete?

redakcia EVITA 19.09.2021, 23:35 Zdravie
Ak si chcete doplniť horčík, netreba ihneď siahať po liekoch. Skúste to najprv týmito potravinami.

Orechy a semená
Mandle, kešu orechy, arašidy – to je trojica s najbohatšou dávkou magnézia, obsahujú ho však aj ďalšie orechy a semienka, najmä slnečnicové, tekvicové či sezamové.

Otruby
Veľká časť horčíka sa z obilnín stratí mletím najemno. V otrubách okrem však okrem neho nájdete aj vápnik, fosfor a zinok.

Avokádo
Jedno stredne veľké avokádo obsahuje okolo 58 g magnézia, navyše v kombinácii s nenasýtenými tukmi, vlákninou, draslíkom a ďalším komplexom potrebných živín.

Listová zelenina
Čím tmavšia, tým lepšia. Špenát je v tomto ohľade jednotkou, dobrú službu však spraví napríklad aj brokolica alebo tepelne spracovaná artičoka.

Banány
Banán síce nepatrí k absolútnym rekordmanom v obsahu horčíka v pomere k hmotnosti, no vynahradí to ďalšími minerálmi, ktoré podporujú jeho vstrebávanie.

Strukoviny
Čierna fazuľa, sója, hrášok, ale aj šošovica urobia dobrú službu nielen vašim črevám, ale efektívne tiež dopĺňajú zásoby magnézia v tele.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.