Zdroj: pixabay.com

Päť mýtov o detskom zdraví. Poznáte ich aj vy?

iDnes 01.12.2016, 07:00 Zdravie
10 Tlač
Veríte, že mliečny chrup netreba čistiť, pretože tiež vypadne, že bylinky nemajú vedľajšie účinky a vody môžete denne vypiť neobmedzené množstvo? To všetko sú veľké omyly. Zhromaždili sme 5 najčastejších mýtov, ktoré kolujú o zdraví dieťaťa.

1. Najviac tepla uniká hlavou
Neexistuje dôvod, prečo by sa práve hlavou malo strácať viac tepla než inými časťami tela. Nosiť v zime čiapku je teda rovnako dôležité ako šál či rukavice.

2. Mliečne zuby sa nemusia čistiť
Omyl! Mliečne zuby sa môžu pokaziť rovnako ako tie trvalé a v prípade kazu je často nutné ich vytrhnúť, čo môže ovplyvniť prerezávanie stálych zubov, píše idnes.cz.

3. Prehltnutá žuvačka zostane v bruchu
Kdeže! S náhodne prehltnutou žuvačkou si žalúdok poradí a odošle ju do tráviaceho ústrojenstva, ktorým sa žuvačka dostane von z tela ako iné potraviny. Napriek tomu je dobré viesť deti k tomu, aby žuvačku vypľúvali.

4. Z bacuľatosti dieťa vyrastie
Toto možno platí o plne dojčenom bábätku, ale u batoľaťa alebo predškoláka môže podobné utešovanie skončiť zle. Viac ako polovica obéznych detí sa potýka s tlstotou aj v dospelosti, a tak je treba problémy riešiť hneď.

5. Keď zaškúliš, zostane ti to
Rodičia takto karhajú deti, ktoré škúlia naschvál, avšak ich varovanie nemá pravdivý základ. Detské oko sa po krátkom škúlení vráti do pôvodného stavu. Naopak, ak dieťa škúli trvalo, je nutné to riešiť s lekárom okamžite.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania svetevity.sk.