intimity woman
Zdroj: shutterstock.com

Tajomstvo žien, o ktorom nerozprávame, no trápi mnohé z nás

Fit život 14.08.2020, 16:00 Zdravie
Aj keď o tom ženy nerozprávajú, tento problém trápi mnohé. Či už dojčiace mamičky alebo zrelšie ženy po prechode. S nepríjemnými pocitmi, ktoré spôsobuje suchosť v pošve, sa stretli už mnohé z nich. Za všetkým sú posthormonálne zmeny v ich tele.

Svrbenie, pálenie, opuch, začervenanie, abnormálny výtok, pocit bolesti alebo ťažkosti pri pohlavnom styku. To všetko môže spôsobiť suchosť pošvovej sliznice, ktorá vzniká pri nedostatočnej tvorbe pošvového sekrétu žľazami nachádzajúcimi sa pri pošvovom vchode. Spôsobujú to hormonálne zmeny, ktoré v tele ženy prebiehajú či už po pôrode počas dojčenia, alebo v čase, keď žena prichádza o pravidelnú menštruáciu. Problémy však môžu mať aj ženy po chemoterapii či rádioterapii. Ženy po menopauze často pociťujú suchosť a pálenie pošvy, najmä ak ešte chcú sexuálne žiť. Keďže už nemajú toľko estrogénu, lubrikácia u nich trvá dlhšie alebo je nedostatočná.

Bolestivý sex
Bežne sa pri sexuálnom vzrušení tvorí sekrétu viac, aby sa uľahčil priebeh sexuálneho styku. Ak tvorba pošvového sekrétu nie je dostatočná, býva sex bolestivý a môžu vzniknúť malé ranky na sliznici pošvy. Tie zjednodušujú prenos pohlavných chorôb a pomáhajú šíreniu infekcií. Dlhotrvajúco suchá pošva môže viesť k úplnému odmietaniu pohlavného styku u žien. Problémy súvisiace s nedostatočnou tvorbou vaginálneho sekrétu majú predovšetkým ženy v období menopauzy, ale výnimkou nie sú ani mladšie ženy.

Suchá pošva
Príznaky suchej pošvy môžu pacientku doviesť k záveru, že trpí vaginálnou infekciou. Ak si nasadí liečbu sama, stáva sa, že prípravky na liečbu kvasinkových alebo bakteriálnych infekcií vyvolajú na suchej sliznici podráždenie. Preto je pri pretrvávajúcich ťažkostiach dôležité navštíviť gynekológa, ktorý urobí potrebné vyšetrenia a navrhne správny liečebný postup. Napríklad môže odporučiť prípravok, ktorý podporuje regeneráciu pošvovej sliznice.

K príznakom suchej pošvy patrí:
• bolestivý sex (často mierne krvácanie po styku)
• pálenie
• svrbenie
• bolestivosť
• nutkanie na močenie
• klimaktérium

Problém sa týka najmä žien:
• po pôrode
• v období laktácie
• pri menopauze
• pri chemo- alebo rádioterapii

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.