healthy teeth
Zdroj: shutterstock.com

Stomatológ: Našim zubom neškodí iba sladké, ale aj kyslé jedlo!

Fit život 04.06.2020, 17:10 Zdravie
Môžem si umyť zuby hneď po zjedení jogurtu? Čo je pre zuby väčší zabijak, jablko alebo citrón? A vedeli ste, že sladené nápoje neškodia len našim zubom, ale u dievčat môžu spôsobiť aj lámavosť kostí?

Zubní lekári bijú na poplach. Zuby našich detí sú v čoraz horšom stave. Pritom ochrániť zuby pred kazom a následnou stratou môžeme okrem správnej hygieny aj vhodnou výživou. „Vieme, že sladké potraviny sa veľmi rýchlo skvasujú a temer okamžite po konzumácii vytvárajú kyslé prostredie. No nielen jasne sladké potraviny obsahujú cukor. Skryté cukry sú napríklad aj v ovocí, džúsoch, kečupe, horčici či hranolkách,“ upozornila zubná lekárka MUDr. Irena Lacková. Cukor, ktorý môže detským zúbkom škodiť, je aj v mede či materskom mlieku. „Mnohé mamy robia chybu, že dajú na noc deťom čajík s citrónom a medom a deti to pijú z fľašky. Podobne je to aj s dojčením – aj materské mlieko je pre zuby veľmi škodlivé. Nie je potom nič výnimočné vidieť dvojročné dieťa s úplne vyhnitými prednými zúbkami,“ uviedla lekárka s tým, že preto odporúčajú deťom, ktoré ešte nemajú zuby, vytierať ústa mokrou handričkou.

Po jogurte pauza
Zuby si ničíme aj nevhodným čistením. Stačí, ak si po zjedení jablka či jogurtu hneď umyjeme zuby. Po cukre sú totiž pre ne nebezpečné aj kyseliny v potravine. Ani tých nie je málo. A nejde len o ocot či ovocie, ale aj šumivé tablety s vitamínom C, víno, rebarboru, sladené nápoje s kyselinou fosforečnou, ale aj obyčajné perlivé nápoje, dokonca minerálnu vodu a sódu. „Preto po zjedení napríklad jogurtu alebo iného kyslého jedla treba počkať a neumývať si hneď zuby,“ dodal zubný lekár MUDr. Vlastimil Graus. Ako doplnil, postačí aj 20 minút.
Na nebezpečenstvo sladených nápojov, tzv. soft drinkov, upozorňujú nielen dietológovia, ale aj zubní lekári. Okrem nadváhy totiž takéto nápoje spôsobujú aj kazy, dentálnu eróziu, ale aj zvýšenú kostnú fragilitu u dievčat, čiže lámavosť kostí. A čo odporúčajú zubní lekári? Znížiť frekvenciu pitia kyslých nápojov a potravín, nepiť ich pred spaním, nepopíjať ich pomaly, radšej použiť slamku. Nedávať sladené nápoje deťom do fľaše s cumľom či používať mäkkú zubnú kefku.

Skryté cukry sú aj v :
- Nugátový krém
- Kečup
- Detské ovocné nápoje
- Kolové nápoje
- Horčica

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk