chudnutie
Zdroj: pexels.com

Trpíte nadváhou? Jedzte tieto potraviny a kilá pôjdu dole jedna radosť!

redakcia EVITA 31.05.2020, 11:00 Zdravie
Najnovšie výskumy totiž ukázali, že omega-3 mastné kyseliny vás zbavia nadváhy a zachránia vám život!

Hoci o pozitívnych účinkoch omega-3 mastných kyselín sa vie už nejaký ten pia­tok, na to, že môže mať doslova život zachraňujúci prínos, sa prišlo až teraz. Vedci z centra na výskum rakoviny v spolupráci s Univerzitou na Aljaške sa rozhodli preskúmať zdravotný stav 330 Eskimákov žijúcich v delte Yukonu na juhozápade Aljašky. Odobrali im krv, odvážili ich, odmerali, zmerali im množstvo telesného tuku aj krvný tlak. Hoci na základe týchto testov prišli na to, že 70 percent z nich trpí obezitou, šokujú­ce bolo, že u nich nezistili žiad­ne problémy, ktoré sa s tučnotou spájajú v iných krajinách sveta.  

Obezita sa vo všeobecnosti spája s vysokou hladinou tuku v krvi či C-reaktívneho proteínu (znak zápalových procesov v tele). Tí, ktorí majú tie­to hladiny zvýše­né, sú náchylnejší na rozvoj srdcovo-cievnych ochorení a cukrovky. Lenže u Eskimákov boli obe hodnoty ukážkové.

„Výskyt obezity je u nich rovnaký ako napríklad u Američanov. Ale napriek tomu sme zistili, že hladina triglyceridov a koncentrácia C-reaktívneho proteínu ani u tých obéznych nevykazuje vyššie hodnoty, než hladina u ľudí s normálnou váhou. Dôvodom je, že ich jedálny lístok obsahuje veľké množstvo mastných rýb. Znamená to, že vysoký obsah omega-3, ktorý sa v rybách nachádza, ich chráni pred škodlivými účinkami obezity,“ prezradil vedúci výskumu.

 Ak teda máme strach, čo môžu kilá narobiť s naším telom, stačí si na tanier klásť rybky častejšie ako odporúčané dva razy týždenne. A možno začne váha aj klesať. Odborníci totiž tvrdia, že omega-3 sú najlepším pomocníkom aj pre ľudí, ktorí túžia schudnúť. Zlepšujú totiž schopnosť tela reagovať na inzulín stimulovaním vylučovania leptínu, hormónu, ktorý reguluje pocit hladu.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.