sex vo vzťahu
Zdroj: shutterstock.com

Pozor na ne! Týchto šesť potravín totálne ničí chuť na sex

redakcia EVITA 11.05.2020, 19:00 Zdravie
Stres, únava, hádka s partnerom alebo zdravotné ťažkosti patria medzi známych zabijakov sexuálnej túžby. Ale vedeli ste, že libidu môžu škodiť aj niektoré potraviny a nápoje? Napríklad cukor, ale aj diétne limonády.

.Priemyselne spracované potraviny

Spracovaním celých potravín z nich miznú vitamíny, minerály a vláknina, ktoré sú nahrádzané konzervantmi a ďalšími prídavnými látkami. Keď je napríklad celozrnná pšenica spracovaná na bielu múku, stratí asi tri štvrtiny zinku, ktorý je nevyhnutný pre mužskú sexualitu a reprodukciu. Do potravín je najčastejšie pridávaný cukor a soľ. A pridané cukry znamenajú predovšetkým viac kalórií, ktoré sa rýchlo menia na energiu. Ak túto energiu nevyužijete, ukladá sa ako tuk.

"Nadmerná konzumácia potravín s vysokým glykemickým indexom (biele pečivo, sladké limonády) vedie k zníženiu libida. Okrem možného nadúvania a bolesti brucha rýchlo uvoľňujú cukor do krvi. Jeho následný pokles potom vedie k únave a na sex tak vlastne nebude energie, "uviedla Bartolomějová ďalší dôvod, prečo sa vyhýbať spracovaným potravinám.

Diétne limonády

Máte radi sladké malinovky colového typu, ale chcete si udržať štíhlu líniu? Potom zrejme volíte ich diétne varianty bez cukru. Tieto nápoje bez cukru alebo s označením "diétne" či "light" však s diétou nemajú vôbec nič spoločné a rozhodne nie sú o nič zdravšie ako limonády s obsahom cukru. Hlavným problémom týchto sladkých nápojov sú umelé sladidlá.

Limonády bez cukru zvyšujú riziko cukrovky, spôsobujú bolesť hlavy a sú spájané s depresiou, umelé sladidlo aspartám má aj priamy vplyv na hladinu serotonínu. Tento hormón je známy ako hormón šťastia, dobrej nálady a pohody. Vedecké štúdie spojili nízku hladinu serotonínu so znížením libida u mužov i žien.

Alkohol

Je síce pravda, že pohár vína alebo váš obľúbený kokteil vás môže dostať do nálady a zbaviť zábran, ale aj tu platí všetko s mierou. Pokiaľ si budete alkohol dopriavať vo väčšej miere pravidelne, zaplatíte za to libidom.

Alkohol je totiž depresant, a ak je ho príliš, nálada na sex vás prejde. Navyše si alkohol môže pekne pohrať so schopnosťou dosiahnuť a udržať erekciu. Skúste sa nejakú dobu alkoholu vyhýbať a možno zistíte, že ste znovu objavili svoju sexuálnu iskru.

Predovšetkým pivo

Nadmerná konzumácia piva nielen zvyšuje riziko obezity a nádorových ochorení, ale môže byť aj príčinou toho, prečo už vo vašej spálni nie je tak veselo.

V prípade piva sú podľa odborníkov problémom fytoestrogény - estrogény rastlinného pôvodu, ktoré sa pohrávajú s plodnosťou cicavcov. Fytoestrogény sa do piva dostávajú zrejme z chmeľu a čiastočne zo sladu. Nutričná špecialistka Monika Bartolomějová dodala, že podľa niektorých výskumov u žien pivo chuť na sex zvyšuje, ale u mužov utlmuje.

Cukor

Je veľmi ťažké vyhnúť sa cukru, skrýva sa totiž takmer všade. Jeho množstvo v strave síce môžete o niečo znížiť, keď si prestanete zladiť kávu či čaj, ale vyradiť ho zo stravy úplne je beh na dlhú trať. Sladkosti zvyšujú hladinu hormónu inzulínu, čo môže spôsobovať ukladanie brušného tuku, stratu svalovej hmoty a pokles hladín testosterónu. Brušný tuk u mužov zvyšuje hladiny estrogénov a to môže mať za následok nízke libido a vznik erektilnej dysfunkcie. Podľa odbornej štúdie dokonca glukóza (cukor) významne znižuje hodnoty celkového a voľného testosterónu.

Monika Bartolomějová pokladá za veľkého zabijaka sexu práve obezitu. Problém potom podľa nej nespočíva len vo váze samotnej, ale obezita mení hormonálny panel ako u mužov, tak aj u žien, znižuje potenciu, v mnohých prípadoch spôsobuje neplodnosť a ďalšie.

"V súčasnej dobe je veľkým problémom tiež užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú nervovú sústavu (antidepresíva, sedatíva a pod.). Tieto lieky môžu významne znižovať chuť na sex. Niektoré potraviny ovplyvňujú hladiny hormónov v tele. Napríklad potraviny obsahujúce sacharidy ovplyvňujú vylučovanie inzulínu, čo je jeden z hormónov regulujúci hladinu krvného cukru. "

Trans-tuky

Trans mastné kyseliny sú tuky, ktoré sa priemyselne vyrábajú procesom zvaným hydrogenácia čiže stužovanie. Výsledkom stužovania je tuhý a ľahko roztierateľný výrobok s dlhou dobou trvanlivosti. Trans-tuky sa najčastejšie vyrábajú z lacných rastlinných olejov, ako sú slnečnicový, sójový či repkový.

Hydrogenizované tuky škodia zdraviu a podieľajú sa na rozvoji srdcovo cievnych ochorení a podľa niektorých štúdií tiež prispievajú k rozvoju nádorových ochorení. Trans mastné kyseliny môžu spôsobiť upchávanie tepien a znížiť tak prietok krvi do pohlavných orgánov. Tým následne dochádza k zníženiu sexuálnej túžby a pohlavný život sa môže významne zhoršiť.

"Chuť na sex veľmi negatívne ovplyvňuje všeobecne prejedanie. Chuť na sex zmizne vo chvíli, keď si budete dopriavať ťažké jedlá a jedlá bohaté na sacharidy - vaše telo sa bude zaoberať trávením a na sex nebude ani pomyslenie, "dodala Monika Bartolomějová.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk