Zdroj: shutterstock

Zápcha trápi každé piate dieťa. Nepodceňujte ju a zmeňte dieťaťu režim

redakcia EVITA 17.02.2020, 12:00 Zdravie
Zatiaľ čo u tých najmenších je problémovým obdobím učenie na nočník, u starších detí sa často až nezdravo objavujú problémy so zápchou. Príčinou býva nevhodná životospráva, ale aj stres dieťaťa zo životných zmien.

Odborníci sa domnievajú, že problémy s vyprázdňovaním má zhruba každé štvrté až piate dieťa. Hoci u detí predškolského a mladšieho školského veku býva problém so zápchou pomerne častý, nepodceňujte ho. Škodliviny nazbierané v nedostatočne vyprázdnených črevách totiž prenikajú späť do organizmu a pri dlhšie trvajúcej zápche spôsobujú dieťaťu ďalšie problémy, píše idnes.cz.

"Pri funkčnej chronickej zápche sa telo nestačí zbavovať všetkých odpadových látok, ktoré sa začnú hromadiť v črevách a môžu tak dieťaťu spôsobiť veľmi nepríjemné ťažkosti," varuje pediater a alergológ Milan Matulka.

S častou zápchou môžu dokonca súvisieť aj vyrážky a ekzémy. Sú dôsledkom toho, že škodlivé látky nahromadené v črevách prestupujú aj kožou. K ochoreniu preto pristupujte komplexne, na prvý pohľad nesúvisiace prejavy môžu mať spoločného pôvodcu.

Čo už je nezdravé?
Funkčné chronická zápcha býva charakterizovaná ako ťažké a často bohužiaľ aj bolestivé vyprázdňovanie čriev, ku ktorému dochádza maximálne raz za tri dni. Sprevádza ju nadúvanie, plynatosť a bolesti brucha. Čím dlhšie trvá, tým viac problémov spôsobuje. Pri dlhotrvajúcej zápche hrozí aj poškodenie črevnej sliznice, ktorá je základom správneho fungovania imunitného systému. Vzhľadom k tomu, že sa až 70% imunity nachádza v črevách, môže zápcha obranyschopnosť organizmu výrazne narušiť.

Ak sa dieťa stretáva so zápchou často alebo dlhodobo, je potrebné zabrániť prechodu zápchy do chronického štádia, kedy zápcha trvá dlhšie ako 6 mesiacov. Liečba chronickej zápchy je ťažšia a časovo náročná, riešte preto s pediatrom problematické vyprázdňovanie včas. Je potrebné najmä zmeniť nevhodné návyky v stravovaní (doplniť v strave vlákninu), pitný režim a štýl vyprázdňovania. Vhodné je tiež vytvoriť dieťaťu viac času a príležitosti na pravidelný pohyb. Inak totiž hrozí, že si vzniknuté problémy s vyprázdňovaním prenesú deti do dospievania i dospelosti.

Obmedzte sladkosti, ak dieťa rado maškrtí, dajte mu ovocie, ovocný džús alebo kompót. Osvedčenou zbraňou je aj sušené ovocie.

"V ovocí po vysušení zostane iba 15 až 20% z pôvodného množstva vody, pričom si zachováva rovnaký obsah cenných látok, snáď len s výnimkou vitamínu C, ktorého množstvo sa sušením výrazne znižuje. Takto upravené ovocie je stále bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály, ktoré sú vďaka zníženému množstvu vody oveľa koncentrovanejšie, "radí Jan Petr zo spoločnosti Vitalvibe. Zo sušeného ovocia siahnite po slivkách, marhuliach ale aj exotických datliach a figách.

Zakýsaným mliečnym výrobkom (kefíry, kyslý cmar, jogurty, jogurtové nápoje a pod.) je prisudzovaný veľký zdravotný význam. "Vo fermentovaných produktoch z mlieka sú okrem veľmi cenných nutričných látok prítomné tiež prospešné mikroorganizmy, ktoré označujeme ako probiotické baktérie. Blahodarný vplyv týchto mikroorganizmy na trávenie preukázalo veľké množstvo vedeckých štúdií. V prípade zápchy pôsobí priaznivo na črevnú mikroflóru, ktorá je väčšinou narušená našimi zlými stravovacími návykmi. Paradoxne veľmi výhodne pôsobia probiotické mikróby aj v opačnej situácii, keď trpíme hnačkou, "vysvetľuje Jan Krejsek. Pokiaľ netrpí dieťa alergiou alebo intoleranciou, sú pre neho vhodné aj ďalšie mliečne výrobky.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk