kontrola znamienok
Zdroj: shutterstock.com

Kedy si dať materské znamienko vyrezať a kedy odstrániť laserom? Dermatologička vám poradí!

redakcia EVITA 18.11.2019, 14:00 Zdravie

Jeseň a zima je ideálny čas na kontrolu a následné odstraňovanie materských znamienok. Iste ste už aj vy počuli o ich odstraňovaní laserom. Mnohí ľudia ho považujú za pokročilejší a lepší spôsob, ako sa nežiadúceho znamienka či kožného výrastku zbaviť. Pravda je však trochu iná! "Co2 laser patrí k štandardnému prístrojovému vybaveniu ambulancie dermatoestetickej medicíny a môžu sa ním odstraňovať len 100% benígne, teda kľudové prejavy kože, ako sú kožné výrastky, bradavice, niektoré typy  malých pigmentových znamienok a tiež na korekciu jazvičiek po akné a strií. Tento laser pracuje s presne fokusovaným laserovým lúčom, ktorý postupne  tkanivo odparí bez možnosti následného  histologického teda mikroskopického obrazu. Pri odstránení bradavíc napríklad na chodidle sa však jedná o pomerne bolestivý zákrok s potrebou liečenia pacienta v domácom prostredí niekoľko dní, bez záruky odstránenia bradavice v celom rozsahu a s možným rizikom vzniku jaziev ale aj recidíve  návratu takejto bradavice," hovorí MUDr. Regina Paulinyová. 

Pri štandardnom vyšetrení znamienok lekár hodnotí  špeciálnym prístrojom, dermatoskopom, znamienka na celom tele vrátane stupají chodidiel, vlasov, genitálií aj dutiny ústnej. "Pri náleze podozrivých lézií alebo znamienok je  odporučené chirurgické odstránenie, vtedy je odoslané na histologické vyšetrenie. Je to pohľad mikroskopom do štruktúry znamienka, zhodnotenie jeho benignity respektíve malignity - nádorovej zmeny a jeho podrobný popis," dodáva dermatologička. 

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk