Toto je päť vecí, ktoré ste nevedeli o rakovine prsníka a jej prevencii

TS 07.10.2019, 15:00 Zdravie
Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia žien. Na Slovensku tak vošiel do platnosti povinný skríning prsníka. Pretože odhalenie rakoviny prsníka vo včasnom štádiu je pre úspešnosť liečby kľúčové. Pozorujte svoje telo a vnímajte zmeny.

Takmer každý berie ako hlavný a jediný príznak rakoviny prsníka hrčku, ktorú si žena nahmatá. Lenže takúto hrčku môžu kľudne sprevádzať zmeny na koži, ktorým ste ešte pravdepodobne nevenovali žiadnu pozornosť. Neberte to na ľahkú váhu, kontrolujte si svoje prsia a všímajte si všetky zmeny. Môže vám to zachrániť život. Na aké zmeny sa teda zamerať?

  1. Zmena textúry kože

Rakovina prsníka môže spôsobiť zápal kožných buniek, čo väčšinou vedie ku zmenám textúry vašej pokožky. Všímať si teda môžete šupinatú kožu okolo bradavky a dvorca, ktorá môže byť extrémne suchá. Tieto zmeny môžu taktiež spôsobiť svrbenie, takže aj tomu je dobré venovať pozornosť.

  1. Výtok z bradavky

Pokiaľ ste si všimli výtok z bradavky, ktorý môže byť riedky až hustý vo farbe červenej, oranžovej alebo zelenej, majte sa na pozore. Môže to byť jeden z príznakov rakoviny prsníka.

  1. Zväčšenie v okolí pŕs – opuch

Rakovina prsníka môže spôsobiť zväčšenie celého prsníka alebo jeho určitej časti v okolí prsníka. V mieste opuchu bude koža citlivá, môže byť napnutá a občas aj pobolievať.

  1. Vtiahnutie bradavky dovnútra

Karcinóm prsníka môže spôsobiť zmeny buniek za bradavkou, ktoré majú za následok prevrátenie bradaviek dovnútra prsníka. Upozorňujeme, že také zmeny môžu nastať aj v období ovulácie. V každom prípade je nutné svoje telo sledovať a o každej zmene informovať lekára.

  1. Vyrážka podobná ekzému alebo začervenanie bradavky

Jeden z posledných príznakov, o ktorom ste možno nevedeli, je táto veľmi vzácna zmena. Jedná sa o veľmi ojedinelý typ rakoviny prsníka nazývaný Pagetova choroba. Táto choroba prsníka spôsobuje červenú svrbiacu vyrážku, ktorá pripomína ekzém a je veľmi nepríjemná.

Pokiaľ u seba niektorý z vyššie spomínaných príznakov objavíte, nepanikárte. Ešte to nemusí znamenať nič vážne. Rozhodne však navštívte svojho lekára.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk