having dream
Zdroj: shutterstock.com

Zaujíma vás prečo máme sny a nočné mory? Tak čítajte ďalej!

redakcia EVITA 28.07.2019, 20:00 Zdravie
Bývajú strašidelné, bláznivé, romantické alebo zmiešané. Sny si s nami robia, čo chcú. Stále o nich veľa nevieme. Prečo vlastne sú?

Za jedinú noc môžeme letieť do vesmíru, zamilovať sa v Hollywoode, porodiť pätorčatá, vyhrať medailu alebo uniknúť vrahovi. Ráno je všetko preč, maximálne nám v hlave zostane nejasný obraz a veľa otáznikov, čo to zase malo znamenať. Ľudia sa od nepamäti snažia svoje sny rozlúštiť. V modernom svete sú predmetom skúmania psychológov a psychoanalytikov, avšak napriek všetkým výskumom zostávajú stále tajomstvom.

Prečo ich máme?

Pokým telo pri spaní odpočíva, mozog stále pracuje - vyrába sny. Má ich úplne každý a ten, kto tvrdí, že sa mu nič nesníva, tak si jednoducho svoje sny nepamätá. V priebehu noc prichádzajú dve až tri fázy snívania. Odborníci sa zhodujú, že pri osemhodinovom spánku snívame 2 až 3 hodiny.

Nič sa nedeje len tak náhodou a aj sny majú svoj význam. Z nášho podvedomia sa vynárajú obrazy, myšlienky, nálady a pocity. Tie najsilnejšie prekročia hranice medzi spánkom a bdením, tak si po prebudení dokážeme spomenúť na pár vecí. S tým potom prichádza otázka, čo nám podvedomie chce povedať, ako správne rozlúštiť posolstvo a ako s ním naložiť.

Cesta k sebapoznaniu

So snami sa dá pracovať. Stačí počúvať symboliku reči a chápať ju ako zrkadlo našej psychiky. Ak mávate sen, ktorý sa vám vracia, je v ňom pravdepodobne zakódovaná nejaká dôležitá správa. Zamyslite sa nad tým alebo sa s niekým porozprávajte, zapojte intuíciu, vďaka ktorej sa vám podarí niektoré „snívajúce materiály“pochopiť a premietnuť do reálneho života. Iný uhoľ pohľadu vám môže poskytnúť psychoterapeut. Nepočítajte však s tým, že môžete pochopiť úplne všetko.

Varovné signály

O vážnejších chorobách nás mozog informuje s predstihom práve prostredníctvom snov. Ľudia, ktorí ochoreli na rakovinu, vraj v spánku prenasledoval často agresor. Infarkt zas predznamenáva sen o predmete, ktorý na nás padá. To však neznamená, že by ste hneď mali myslieť na najhoršie, keď vás niekto v noci bude naháňať. Pre kľud vašej duše sa môžete uistiť, či vášmu zdraviu niečo nedlžíte.

Ženy potrebujú spať viac

Nežné pohlavie potrebuje oddychovať dlhšie ako muži. Spánkový deficit má u žien výraznejší negatívny dopad na psychické aj fyzické zdravie. Vedci z Dukeovej univerzity v Severnej Karolíne zistili, že ženský mozog potrebuje viac času na regeneráciu. Zdôvodňujú to tým, že ženy sú schopné robiť viac vecí zároveň a využívajú k tomu väčšiu časť mozgu ako muži. Ten potom logicky potrebuje dlhší odpočinok a viac spánku.

Horúce novinky

Nechajte si posielať emailom prehľad horúcich noviniek, nových trendov a chutných receptov.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Ticketportal.sk